Muzea Wrocławskie, które musisz zobaczyć!

0
885

Wrocław to miasto wielu kultur i bogatej historii. Nic więc dziwnego, że muzea wrocławskie mogą się pochwalić niezwykle interesującą i bogatą kolekcją zbiorów, nie tylko tych dotyczących historii i sztuki, lecz również archeologii i przyrody. W mieście jest kilkadziesiąt placówek muzealnych, nie sposób jest wszystkie obejrzeć naraz. Od czego warto zacząć? Sprawdź!

Apartamenty wrocławskie usytuowane w pobliżu placu Dominikańskiego to doskonała baza wypadowa, jeśli chcemy wybrać się do trzech niezwykle interesujących wrocławskich muzeów. Usytuowane w parku Słowackiego są: Muzeum Narodowe oraz należąca do niego Panorama Racławicka, a także jedyne w Polsce Muzeum Architektury.

Co ciekawego można w nich obejrzeć?

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – bogata kolekcja dzieł

Zacznijmy od Gmachu głównego Muzeum Narodowego. Piękny stary budynek z czerwonej cegły, porośnięty bluszczem zawiera liczne zbiory. Bogatą kolekcją średniowiecznych dzieł sztuki pochodzących z terenu historycznego Śląska, w tym również z Wrocławia. Kolekcję malarstwa oraz rzeźby polskiej z czasów od XVII do XIX wieku, a także dzieła artystów europejskich, takich jak: Jacob Jordaens, Lucasa Cranach, Agnola di Cosimo di Mariano Tori, Pietera Bruegela mł. Prezentowane w kolekcjach obrazy i rzeźby tworzą bogaty zarys historii sztuki polskiej i europejskiej, od czasów średniowiecza do początków XX wieku.

Na zakończenie warto wybrać się na ostatnie piętro muzeum, gdzie została otwarta w 2018 roku nowa wystawa pt.: „Cudo-Twórcy”. Zawiera zbiory sztuki z bliskiego i dalekiego wschodu, rzemiosła artystycznego oraz sztuki materialnej. Zmęczonych chodzeniem po salach gości zaprasza na miły odpoczynek i poczęstunek kawiarnia muzealna, zaś w znajdującej się obok księgarni można zakupić ciekawe katalogi, książki i upominki.

Panorama Racławicka – malarska bitwa 3D

Wśród drzew parku, stoi osłonięta duża rotunda, która w swym wnętrzu skrywa tylko jedno dzieło, za to imponujących rozmiarów. Panorama Racławicka to jeden z największych obrazów powstałych w historii malarstwa polskiego. Płótno ma 120 m długości oraz 15 metrów wysokości, przygotowany został przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz powstał z okazji 100-lecia insurekcji Kościuszkowskiej i przedstawia jeden z najważniejszych momentów tamtych czasów, bitwę pod Racławicami, która miała miejsce 4 kwietnia 1794 roku.

Inserujący jest również sam sposób prezentacji dzieła. Użycie elementów dekoracyjnych ułożonych przed płótnem potęguje efekt iluzji i trójwymiarowości, dzięki czemu widz zostaje niemal wciągnięty w środek rozgrywających się na polu bitwy wydarzeń.

Warto odwiedzić również inne oddziały Muzeum Narodowego, między innymi Muzeum Etnograficzne oraz Pawilon Czterech Kopuł, prezentujący zbiory polskiej sztuki współczesnej.

Muzeum Architektury – jedne na skalę kraju

Ostatnim obiektem w Parku Słowackiego jest Muzeum Architektury, skryty za murami dawnego kompleksu klasztoru benedyktynów. Dawne sale klasztorne, krużganki oraz stary kościół stanowią doskonałe przestrzenie do prezentacji dzieł architektury, oraz rzemiosła artystycznego, samemu będąc jej przykładem.

Przechodząc przez kolejne sale wystawy stałej, można obejrzeć między innymi elementy architektoniczne, w tym jeden z najstarszych tympanonów fundacyjnych w Polsce i Europie Środkowej, pochodzący z połowy XII wieku. To jednak nie wszystko. Fragmenty gotyckich portali, kamienic oraz elementy architektoniczne z wrocławskich świątyń tworzą ciekawy obraz historii architektury tego miasta.

Kolejną część wystawy stałej stanowią przykłady architektonicznego rzemiosła artystycznego z czasów od XII aż do XX wieku. Można tu podziwiać najstarsze zachowane witraże w Polsce, stare piece kaflowe, klamki i wiele innych detali.

Oczywiście to tylko kilka z muzeów wrocławskich. Na uwagę zasługą również:

Pawilon Czterech Kopuł z bogatą kolekcją sztuki współczesnej

Muzeum Miejskie prezentujące bogate zbiory związane z historią i sztuką miasta Wrocławia.

Muzeum Pana Tadeusza przygotowane przez Instytut Ossolińskich, prezentujący słynny rękopis Adama Mickiewicza oraz dzieje z nim związane w niezwykle ciekawy i oryginalny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here