Beskidy zimą w Istebnej

Istebna to niewielka urocza miejscowość tworząca razem z położonymi niedaleko wsiami – Jaworzynką i Koniakowiem – Trójwieś Beskidzką. Górska wioska, w której działa kilka ośrodków narciarskich, jest idealnym miejscem na zimowy odpoczynek! Coś dla siebie znajdą tu jednak nie tylko wielbiciele aktywnego wypoczynku. Piękne kościoły i muzea prezentujące barwną kulturę tego regionu to prawdziwa gratka dla miłośników polskiego folkloru.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie sportowe i kulturalne atrakcje znajdziesz w Istebnej zimą,
  • jakie noclegi Istebna oferuje turystom.

Górskie i leśne tereny, ośrodki narciarskie, piesze szlaki turystyczne, wyjątkowe kościoły oraz sztuka artystów ludowych – dzięki licznym atrakcjom zaplanowanie wypoczynku w tej miejscowości nie będzie trudne bez względu na to, jaki rodzaj aktywności preferujesz! Noclegi w Istebnej znajdziesz w dogodnej lokalizacji, między innymi niedaleko ośrodków narciarskich.

Istebna – atrakcje dla aktywnych i koneserów sztuki ludowej

Choć Istebna jest uważana za centrum góralszczyzny Beskidu Śląskiego, wciąż nie cieszy się tak wielką popularnością jak Zakopane czy Szczyrk. Dzięki temu możesz się jednak cieszyć białym szaleństwem bez wielkiego tłumu turystów i kolejek do wyciągów. Dwa największe ośrodki narciarskie w tej miejscowości to:

  • Kompleks Zagroń – z trzema wyciągami dla narciarzy i snowboardzistów: krzesełkowym, talerzykowym i taśmowym. W środku znajduje się także Park Wodny „Olza” ze zjeżdżalniami, sauną, jacuzzi i basenem dla najmłodszych.
  • Ośrodek narciarski Złoty Groń – wyposażony w 6-osobowy wyciąg krzesełkowy, wyciąg talerzykowy i bezpłatny wyciąg dla dzieci. Warto wybrać właśnie ten ośrodek, jeśli jesteś początkujący lub szukasz szkoły narciarskiej dla dzieci.

Dalszy ciąg atrakcji dla zwolenników aktywnego wypoczynku to przełęcz Kubalonka, w pobliżu której znajdują się narciarskie trasy biegowe, trasy ze strzelnicą do biathlonu oraz liczne trasy turystyczne, w tym Główny Szlak Beskidzki.

Jeśli ciekawi Cię, jak jak mieszkali i żyli górale w XIX wieku w Istebnej, atrakcje miejscowości pozwolą Ci zaspokoić ciekawość. Wystarczy, że odwiedzisz Chatę Kawuloka, która mieści się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Mieszkał w niej i tworzył Jan Kawulok – twórca instrumentów ludowych, multiinstrumentalista i gawędziarz. Obiekt stał się żywym muzeum dzięki urządzanym przez Kawuloka spotkaniom, podczas których grał on na licznych instrumentach i opowiadał gawędy. Pasjonaci sztuki powinni też zajrzeć do muzeum Jana Wałacha na Andziołówce, by zapoznać się z tworzonymi przez artystę obrazami, rysunkami, grafikami i rzeźbami. W miesiącach zimowych muzeum jest jednak czynne jedynie w soboty i niedziele.

Istebna: noclegi z pięknym górskim widokiem

Turyści zainteresowani architekturą mogą także podziwiać miejscowe kościoły. W tej niewielkiej wsi znajduje się kościół pw. Dobrego Pasterza z końca XVIII wieku z barwnymi polichromiami wykonanymi przez miejscowych artystów, drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz kościoły na Stecówce i Mlaskawce, pozwalające poznać lokalne budownictwo sakralne.

Jeżeli miejscowości wydaje Ci się dobrym pomysłem na zimowy weekend lub ferie z dziećmi, pamiętaj, by odpowiednio wcześnie zarezerwować noclegi. Istebna oferuje przytulne miejsca, w których możesz się cieszyć widokiem na stok Zagronia i Złotego Gronia. Miejscowość jest też świetną bazą wypadową – warto zwiedzić między innymi słynący z koronkarstwa Koniaków i Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce, gdzie zobaczysz najpiękniejsze na świecie świerki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here