Hevelianum w Gdańsku

Jeżeli chcemy spędzić z dziećmi niezapomniany dzień i połączyć rozrywkę z nauką, to warto wybrać się do gdańskiego interaktywnego centrum nauki Hevelianum. To miejsce udowodnia, że nauka wcale nie musi być nudna , a nasze pociechy w mig zdobędą wiedzę z wielu dziedzin nauki, czego normalnie nawet byśmy się nie spodziewali.

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie znajduje się Hevelianum. Mieści się ono w samym centrum Gdańska, a dokładnie na Górze Gradowej (tuż obok dworca PKS). Żeby lepiej zorientować się jak doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest wizyta w tym właśnie centrum nauki powinny nas przekonać liczne wystawy, które postaramy się tutaj omówić.

Jeśli zastanawiacie się, czy można zwiedzić cały świat w ciągu jednego dnia, to okazuje się, że w Centrum Hevelianum jest to jak najbardziej realne! Na terenie dawnych Koszar możemy odbyć niezapomnianą podróż, która nawet nam się nie śniła.

Swoją wędrówkę zaczynamy od poznania wnętrza ziemi, następnie docieramy do Azji. To tam będziemy mogli własnoręcznie zbudować Himalaje, a następnie w Afryce zobaczymy niesamowitą pustynną burzę. Czekają nas również inne atrakcje, takie jak płonące drzewo, powstawanie fal czy wiatr wiejący z ogromną prędkością, a zobaczyć je będziemy mogli zwiedzając Australię, z której przeniesiemy się na Antarktydę. Tam doświadczymy zorzy polarnej. Z kolei w Ameryce Południowej będziemy mogli podziwiać piękne motyle i spotkać anakondę, natomiast w Ameryce Północnej czekają na nas gejzery i tornada. Nasza podróż zakończy się na starym kontynencie, czyli w Europie, gdzie w tajemniczej budce telefonicznej usłyszymy słowa “Kocham Cię!” w wielu językach!

Czy ktoś z nas z marszu potrafi objaśnić następujące pojęcia: Wstęga Möbiusa, Trójkąt Pascala, fraktal Sierpińskiego. Z jednej strony wiemy, że ma to związek z matematyką, ale prawdopodobnie nie potrafimy omówić czym są bez wcześniejszego przygotowania. Nasze dzieci mogą zapoznać się już dzisiaj z ich znaczeniem po wizycie na wystawie o tytule “Łamigłówka”. Składa się na nie aż dwadzieścia interaktywnych stanowisk, które bez zbędnego teoretyzowania pokażą naszym dzieciakom, o co chodzi w tych pojęciach. Każdy z nas będzie mógł przekonać się, jak wyglądałyby, gdyby miały idealne proporcje, jak można zmierzyć odległość na różne sposoby, na czym polega fenomen liczby pi i jak nauczyć się tabliczki mnożenia przy pomocy pewnej bardzo świetlistej wieży. Znajdziemy tam odpowiedzi na naprawdę wiele nurtujących pytań.

Kolejną interesującą wystawą, która zachwyci zarówno nas jak i nasze dzieci jest wystawa “Z energią!”. Odwiedzając ją przekonamy się, że to nie tyle odkrywanie tajemnic elektryczności, ile szeroko pojętej energii i świata fizyki. Będziemy mogli własnoręcznie wywołać falę tsunami w ogromnym akwarium, a także podziwiać inne atrakcje, takie jak obserwowanie fali dźwiękowej, symulator jazdy (nasze dziecko będzie prowadziło auto w zróżnicowanych warunkach) czy powodzi. W pracowni REenergii znajdziemy wiele stanowisk związanych z ekologią. Dowiemy się co się dzieje z naszymi odpadami, czy też co zrobić, żeby było ich mniej, ale też będziemy kierować samolotem za pomocą wiązki światła lub prześwietlać baterię.

Nie tylko nauki ścisłe są domeną gdańskiego centrum nauki. Możemy również zdobyć nowe wiadomości z historii na wystawie “Zabawy z historią”. Żeby ją zobaczyć musimy udać się na słynną Górę Gradową, której ceglane otoczenie potęguje niesamowity klimat tutejszej wystawy. Dowiemy się tutaj, w jaki sposób ładowano niegdyś broń, jak liczono kule armatnie czy poznamy tajniki wojskowości. W Baterii Moździerzy zobaczymy repliki moździerzy a ponadto za pomocą gestów nauczymy się je obsługiwać. Cała wystawa kończy się wystrzeleniem przez nas wirtualnego działa. To właśnie tutaj historia spotyka się z najnowszymi technologiami, dzięki którym możemy też przebrać się za milicjanta miejskiego z 1734 r. lub grenadiera 5. Pułku Grenadierów im. króla Fryderyka I z 1910 r. Poznawana w ten sposób historia na pewno bardziej spodoba się dzieciom niż sztywne lekcje w szkolnej klasie.

Oprócz wymienionych tutaj atrakcji możemy się również zapoznać z takimi wystawami jak “Wehikuł czasu” czy też “Warsztat wyobraźni”, a więc możemy liczyć na sporą dawkę zarówno wiedzy jak i zabawy.

Jeśli spędzasz w Gdańsku urlop z dzieckiem warto zajrzeć również na https://podroztrwa.pl/atrakcje-dla-dzieci-gdansk/  po więcej pomysłów na spędzanie czasu ze swoją pociechą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here