Wyjazd na wakacje z niemowlakiem

Dla wielu osób, przyjście nowego członka rodziny na świat to koniec planów wakacyjnych przynajmniej na kilka najbliższych lat. Jest to zgoła złe podejście, wszak podróżować można z dzieckiem w każdym wieku. Wybierając się na wakacje z niemowlakiem, należy jednak pamiętać przede wszystkim o jego komforcie i bezpieczeństwie. Wymaga to ciut logistyki i zaangażowania, jednak urlop nawet z bardzo małym dzieckiem może być udany, a zdjęcia z pierwszych wspólnych wakacji będą świetną pamiątką. Jak zorganizować taki rodzinny wyjazd?

Czego unikać?

W pierwszej kolejności warto się zastanowić nad tym, czego unikać podróżując z dzieckiem. Pierwsze kilka miesięcy życia malucha, to czas niezwykle ważny w jego rozwoju. Warto wziąć pod uwagę to, że układ odpornościowy niemowlaka nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, dlatego dalsze podróże warto zostawić na późniejszy czas. Z pewnością trzeba unikać tropików i krajów egzotycznych. Podobnie niewskazane będą podróże w zimne rejony. Z małym dzieckiem bezpiecznie można za to podróżować po krajach europejskich. W Polsce również nie brakuje atrakcyjnych miejsc, idealnych wręcz na wakacje z niemowlakiem.

Jak podróżować?

W zasadzie kwestia wyboru opcji podróży uzależniona jest od kilku czynników, z których najważniejszym będzie odległość. Bez wątpienia, z maleńkim dzieckiem najłatwiej podróżuje się samochodem, ponieważ w każdej chwili można zrobić przerwę, na przykład na karmienie malucha czy też na zmianę pieluchy. Dodatkowy plus jest taki, że do bagażnika auta można zapakować wszystkie niezbędne akcesoria. Nie oznacza to jednak że środki transportu takie jak samolot czy pociąg są dla młodych rodziców niedostępne. Taka forma podróży również może okazać się wspaniałą przygodą, jednak trzeba wykazać się pomysłowością oraz doskonałą organizacją.

Jak wybrać miejsce wypoczynku?

Zastanawiając się nad tym, gdzie spędzić wakacje z niemowlakiem, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim komfort malucha. Chodzi między innymi o to, aby pogoda była sprzyjająca, ponieważ z tak małym dzieckiem spacery w upale czy padającym deszczu raczej nie są wskazane. Dobrze jest wybrać miejsce gdzie powietrze jest wolne od zanieczyszczeń i nie brakuje tras spacerowych przystosowanych do jazdy wózkiem. Gdy maluch nieco podrośnie, można się z nim wybrać nawet na łagodny szlak w górach, wystarczy zaopatrzyć się w specjalne nosidło. Coraz więcej pensjonatów, hoteli, a nawet kwater prywatnych jest doskonale przygotowanych na przyjazd rodziców z małymi dziećmi. W takim miejscach można skorzystać z wypożyczenia wanienki do kąpieli czy krzesełka do karmienia. Jest to o tyle ważne, że nie każdy ma duży samochód, w który będzie w stanie zapakować cały niezbędny sprzęt.

Co trzeba wziąć na wakacje z niemowlakiem?

Wszystko tak na prawdę zależy od miejsca w które się jedzie. Jeżeli da się wypożyczyć niektóre rzeczy, to nie ma sensu brać ze sobą wszystkiego. Zawsze jednak trzeba pamiętać o wózku czy kosmetykach do pielęgnacji malucha. Nie powinno także zabraknąć zapasu pieluch oraz ulubionych zabawek czy ukochanego kocyka, bez którego dziecko nie zaśnie. Warto mieć także przy sobie podstawowe leki, nie wszędzie jest bowiem możliwość natychmiastowego skorzystania z pomocy pediatry.

Jak zorganizować wakacje z niemowlakiem?

Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć w dużą dozę cierpliwości. Wakacje z malutkim dzieckiem mogą w praktyce wyglądać zgoła inaczej niż rodzice sobie zaplanowali. Każde wyjście na spacer będzie bowiem uzależnione od tego kiedy maluch miał drzemkę oraz kiedy wypada pora kolejnego karmienia. Przy dobrej organizacji można wszystko bez problemu ogarnąć. Warto także podzielić się obowiązkami, jeżeli tylko jeden rodzic będzie się cały czas zajmował dzieckiem, a drugi będzie korzystał z uroków urlopu, to szybko pojawi się narastająca frustracja, która na dobre może zatruć atmosferę wypoczynku. O tym, że wakacje z niemowlakiem to świetna przygoda można poczytać na blogach wielu par podróżujących z małymi dziećmi nie tylko po całej Europie, ale również i po innych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here