Wakacje wśród zielonych wzgórz nad Soliną

Wakacje nad Soliną to doskonała propozycja wypoczynku dla każdego. Coś dla siebie znajdą tu zarówno młode osoby w wieku studenckim, rodziny z małymi dziećmi czy też osoby starsze. Nie brakuje różnorodnych atrakcji, z których wypoczynek na plaży jest tylko jedną propozycją. Co można robić nad Soliną i jak zorganizować urlop aby wypoczynek wśród przepięknych zielonych wzgórz był udany?

Gdzie spać?

Podstawową kwestią przy planowaniu każdego urlopu jest wybór miejsca wypoczynku. Nad Soliną nie brakuje miejscowości turystycznych. Do tych najbardziej znanych zaliczają się oczywiście Polańczyk oraz Solina. Nad samym jeziorem można znaleźć także i mniej uczęszczane miejsca, których cisza i spokój przyciągają wczasowiczów zmęczonych zgiełkiem wielkich miast. Jeżeli chodzi o komfort wypoczynku, to może on być bardzo zróżnicowany. Niezaprzeczalnie, najtańszą opcją będzie namiot. W okolicy jest pod dostatkiem pól namiotowych czy kempingowych. Niektóre z nich mogą się pochwalić bardzo rozbudowaną infrastrukturą, z kolei oferują bezpośredni komfort z naturą i poranną toaletę w zimnym strumieniu. W Bieszczadach, nad Soliną można także bez problemu znaleźć nocleg w komfortowym pensjonacie czy też luksusowym hotelu. Opcją pośrednią będzie nocleg na kwaterze prywatnej. Biorąc pod uwagę to, że Bieszczady z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, planując wakacje nad Soliną, warto przynajmniej kilka tygodni wcześniej zadbać o rezerwację noclegu.

Główne atrakcje okolicy

W okolicy nie brakuje ciekawych atrakcji turystycznych. Jeżeli chodzi o sam zbiornik wodny, to największą atrakcję będzie tama. Można po niej spacerować, podziwiając piękno okolicy. Wiele osób decyduje się na wypoczynek na lokalnych plażach przy których zostały utworzone strzeżone kąpieliska. Są one bezpieczne dla dzieci, oczywiście pod warunkiem, że ratownik jest na swoim posterunku. Nie brakuje także wypożyczalni sprzętu pływającego. Rowerki wodne czy kajaki, to tylko niektóre propozycje. Niezapomnianym przeżyciem będzie z pewnością rejs statkiem po jeziorze solińskim.

Coś dla miłośników drewnianej architektury

Bieszczady to tajemniczy region o bardzo burzliwej historii. Bezpośrednim świadkiem wielu wydarzeń z przeszłości są drewniane cerkwie ulokowane w wielu zakątkach regionu. Część z nich została w ostatnich latach odrestaurowana, dzięki czemu można podziwiać piękno drewnianych obiektów sakralnych. Jedynym minusem może być to, że poszczególne cerkwie są położone w pewnej odległości od siebie i aby je wszystkie zobaczyć, trzeba na wycieczkę przeznaczyć cały dzień. Jednak warto wygospodarować trochę czasu na to, aby zobaczyć te perełki architektury i co nieco dowiedzieć się o historii regionu.

Wycieczki w góry dla każdego

Jedno jest pewne – w Bieszczadach nie braknie ścieżek spacerowych. Nawet dwutygodniowy urlop nie wystarczy, aby przejść wszystkie dostępne szlaki. Jeżeli ktoś nie lubi długich wycieczek, może wybrać się na spacer po zielonych pagórkach otaczających jezioro solińskie. Na miłośników górskich wypraw czekają z kolei Bieszczady Wysokie. Z nad Soliny można w ciągu kilkudziesięciu minut dojechać do Wetliny czy Ustrzyk Górnych. Te dwie miejscowości to najlepsze bazy wypadowe. Całodzienna wycieczka na połoniny dostarczy niezapomnianych wrażeń. Trudność szlaków jest bardzo zróżnicowana. Najlepszą opcją, dla osób, które nie mają dużego doświadczenia górskiego będzie wycieczka do Chatki Puchatka położonej na Połoninie Wetlińskiej. Z przełęczy można tam dojść w godzinę. Przy ładnej pogodzie widoki zapierają dech w piersiach. Jeżeli ktoś lubi całodzienne wyprawy, to warto wybrać się na Tarnicę szlakiem czerwonym prowadzącym z Wołosatego. Piękne widoki rozciągają się także z Bukowego Berda. Po zejściu z gór warto zajrzeć do jednej z lokalnych restauracji – placki po bieszczadzku to regionalny przysmak. Jeżeli chodzi o atrakcje dla najmłodszych, to ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu może okazać się podróż kolejką wąskotorową. Do wyboru jest kilka tras przejazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here