Wakacje w kurorcie.

Sezon wakacji zimowych w pełni. Tyle śniegu w górach nie było od niepamiętnych czasów – wiele osób mieszkających w Zakopanem czy innych miejscowościach w Tatrach czy Sudetach twierdzi, że takich opadów nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy tych terenów. Turyści mają więc powody do radości a trasy zjazdowe i ośle łączki pełne są narciarzy. Mimo doskonałych warunków pogodowych oraz rozbudowanej bazy hotelowej znaczna ilość naszych rodaków wybiera na zimowe wczasy miejscowości położone w Czechach lub na Słowacji. Jeśli jest taki rok, w którym są słabe opady śniegu, to sprawa jest zrozumiała – nasi południowi sąsiedzi dysponują lepiej ośnieżonymi stronami gór. Ale w tym roku jaki jest powód? Na przykład wiele osób, które przez lata wybierały się do Czarnej Góry zamieniły to urokliwe miejsce na małą wioskę w Czechach. Czarna Góra przestała im się podobać – od czasu gdy wybudowano w niej ogromny kompleks hotelowy stała się resortem dla snobów, anie fajnym klimatycznym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Nie wszyscy lubią wakacje w kurorcie – wiele osób chętnie zapłaci więcej, ale chce spędzić urlop z dala od gwaru, hałasu, tłumów.
Podobnie jest z wakacjami letnimi albo zimowymi organizowanymi w egzotycznych, ciepłych miejscach. Miłośnicy luksusu i wygody uwielbiają wielkie hotele w egipskich kurortach nad Morzem Czerwonym, na wybrzeżu Riwiery Tureckiej, na Wyspach Kanaryjskich czy greckich. Wakacje w kurorcie mają swoich zwolenników i przeciwników.
Plusem takich wakacji jest całkowita beztroska i oderwanie się od codziennych obowiązków. Doceniają to głównie te osoby, które codziennie robią zakupy i przygotowują posiłki dla rodziny. Nawet jeśli ktoś uwielbia gotować, to krótka przerwa od codzienności nawet takiej osobie jest potrzebna. W kurortach hotele są położone w pobliżu plaży, więc nie trzeba korzystać ze środków transportu. Sklepy, bary, dyskoteki – wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Do tego kurorty często położone są w pobliżu atrakcji turystycznych – zabytków lub ciekawostek przyrodniczych. Na przykład na wybrzeżu egejskim w Turcji położona są dwa piękne porty: Bodrum i Kusadasi. Dla lubiących ciszę i spokój dobra rada: omijajcie te miejscowości szerokim łukiem. Ale zwiedzić je warto, bo mają ciekawe i cenne zabytki architektoniczne. W odległości około 30 kilometrów od Kusadasi jest najlepiej zachowany kompleks miasta antycznego – Efez. Miłośnicy kultury antycznej zachwyceni będą stanem w jakim do naszych czasów zachowały się ulice, budynki, ściana biblioteki, ogromny amfiteatr. Kilka kilometrów dalej znajduje się Meryemana – miejsce nazywane Domem Marii, w którym zgodnie z przekazem historycznym po śmierci Chrystusa zamieszkała jego matka – Maria. Kilka kilometrów dalej w górach znajduje się niewielka wieś Sirince. Wydawać by się mogło, że poza sadami pełnymi soczystych granatów i brzoskwiń oraz gajami oliwnymi nic ciekawego w Sirince nie ma. Otóż jest tam mnóstwo ciekawostek historycznych, a współcześni mieszkańcy wsi produkują najlepsze na świecie wina o smaku owoców. W dodatku Sirince uznawana jest za czakram i miejsce chronione. Gdy w 2012 roku zgodnie z kalendarzem Majów miał być koniec świata w Sirince schroniło się kilka tysięcy ludzi z całego świata. To byli znani politycy, artyści, celebryci. Nawet Brad Pitt i Angelina Jolie ze swoimi dziećmi spędzili w Sirince kilka tygodni w oczekiwaniu na koniec świata, który na szczęście nie nastąpił.
Z powyższego wynika, że wakacje w kurorcie to nie musi być udręka spowodowana hałasem, gwarem, ściskiem. Na obrzeżach kurortów można znaleźć ciche pensjonaty i hoteliki rodzinne z dostępem do pustych plaż. Jeśli będziemy mieć ochotę na zwiedzanie, posiłek w restauracji centrum miasta, tańce w dyskotece to zawsze możemy pojechać do centrum. Wieczorny powrót do spokojnego hotelu pozwoli nam dobrze zregenerować się przed następnym dni zwiedzania czy robienia zakupów.
Nieco odmienne jest funkcjonowanie w kurortach w krajach zagrożonych atakami terrorystycznymi – na przykład w Egipcie. Tam pobyt turystów ogranicza się nie tyle do kurortu co do hotelu, który najczęściej ma ochronę policyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here