Wakacje na Kubie

Z czym kojarzy Wam się Kuba? Z Fidelem Castro, biedą na ulicach, z cygarami i wojującym komunizmem? Kuba na pewno jest miejscem bardzo wyjątkowym i nie każdy turysta się na niej odnajdzie. Osoby odwiedzające ten specyficzny kraj muszą być przygotowane na to, że na pewno nie będą to kolejne nudne dwa tygodnie spędzone na greckiej plaży albo w bułgarskim kurorcie. Jeżeli jednak coraz częściej wracacie myślami do pomysłu, by kolejny urlop był przygodą życia, to koniecznie powinniście rozważyć właśnie wakacje na Kubie.
Kuba jest zespołem wysp należących do Ameryki Północnej – na kubańskie państwo składa się “główna” wyspa, Kuba, oraz licznie, niewielkie wysepki ją otaczające, takie jak Isla de la Juventud. Najpopularniejszym kubańskim miastem i zarazem jego stolicą jest Havana, ale uwagę warto też poświęcić takim miastom jak Santiago de Cuba czy Santa Clara. Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański (ale w ośrodkach turystycznych i hotelach bez problemu można dogadać się po angielsku), a obowiązującą walutą – kubańskie pesos. Tutaj warto wspomnieć o tym, że na Kubie obowiązuje oddzielna waluta dla turystów – peso convertible, czyli peso wymienialne. Ta waluta uważana jest za lepszą, możemy za nią zapłacić za dobra luksusowe, noclegi w hotelach, jedzenie w restauracjach, atrakcje turystyczne; natomiast kubańskimi pesos zapłacimy tylko za podstawowe produkty oraz, w wyjątkowych sytuacjach, na stacjach benzynowych. Peso wymienialne warte jest około 1 dolara, natomiast peso kubańskie 1/25 jego wartości, dlatego należy bardzo uważać, w jakiej walucie wydawana jest nam reszta – Kubańczycy są bardzo miłym i przyjaznym narodem, ale ze względu na ogromną biedę nie przepuszczą żadnej okazji do zarobienia dodatkowego grosza.
Obecnie bardzo wiele biur podróży organizuje wycieczki na Kubę – jest to świetna opcja dla osób niezaprawionych w podróżach organizowanych na własną rękę; dodatkowo jest to tak specyficzny i kontrowersyjny kraj, że warto poruszać się po nim pod profesjonalną opieką. Ogromnym plusem wyjazdu z biurem podróży jest fakt, że zajmie się ono za nas wyrobieniem kubańskiej wizyty, czyli Karty Turysty. Upoważnia ona do przebywania w kraju Fidela Castro przez maksymalnie 30 dni, a jej wyrobienie kosztuje około 100 zł.
Na kubańskie wakacje najlepiej jest się wybrać w okresie od listopada do kwietnia, na który to przypada okres suchy. Przez pozostałą część roku na Kubie regularnie pada.
Jeżeli macie ochotę jednak zanurzyć się w kubańskiej kulturze i poczuć się jak rodowity mieszkaniec tej magicznej wyspy, warto rozważyć nocowanie w tzw. casa particulares, czyli w kubańskim domu. Poznacie tam kubańskie zwyczaje i codzienność, zjecie przygotowany przez gospodarzy posiłek, spędzicie z nimi trochę czasu i, co ważne, nie wydacie majątku – doba w pokoju dwuoosobowym to koszt ok. 35 dolarów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że na Kubie panuje ogromna bieda i będziemy ogromnymi szczęściarzami, jeśli uda nam się znaleźć łóżko w domu w klimatyzacją i papierem toaletowym na wyposażeniu.
Poza standardowymi atrakcjami turystycznymi, takimi jak całodniowe wylegiwanie się na plaży czy degustowanie drinków na bazie kubańśkiego rumu, warto poznać inne oblicze Kuby, nie ograniczać się do hotelowego basenu, i poznać ten kraj od podszewki – wybierzcie się na przejażdżkę klasycznym kubańskim oldtimerem, złóżcie wizytę na plantacji tytoniu, zgubcie się w klimatycznych, hawańskich uliczkach, pojedźcie na imprezę w rytmie salsy do Santiago de Cuba, skąd pochodzi kubański ruch wyzwoleńczy i czołowi rewolucjoniści. Jeżeli jednak marzycie o biernym odpoczynku pod palmą, koniecznie wybierzcie hotel na wyspie Cayo Largo del Sur – tamtajsze rajskie, szerokie plaży zapierają dech w piersiach i są uważane za najpiękniejsze w kraju. Godne uwagi są również plaże Cayo Santa Maria i Cayo Coco – wyglądają jak z katalogu biura podróży.
Kuba to miejsce bardzo wyjątkowe, o którym można pisać bez końca. Najważniejsze jest jednak to, że jest to miejsce naprawdę bezpieczne i przyjazne turystom, o ile, tak jak w każdym innym zakątku świata, zachowamy czujność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here