Bieszczady to idealny kierunek wyprawy dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy chcą odkrywać piękno mniej znanych zabytków. Co warto zobaczyć w tej części kraju?
Turyści, którzy postanowili spędzić wakacje w Bieszczadach, z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. Czeka tu na nich wiele malowniczych zakątków oraz tras pieszych, które z pewnością warto pokonać. Gdzie się wybrać? Kusi szlak na Tarnicę oraz trasa turystyczna biegnąca przez Rawki. Symbolem tych gór stały się malownicze połoniny, wśród których wyróżniają się Połonina Caryńska oraz Połonina Wetlińska. Ta druga znana jest z klimatycznego schroniska oraz pięknych widoków, nic więc dziwnego, że turyści spędzający urlop w Bieszczadach tak chętnie poświęcają jej swą uwagę. Niezapomnianych wrażeń dostarczają też wędrówki po masywie Chryszczatej, która wciąż urzeka swym dzikim i niepowtarzalnym charakterem.
Wędrówki po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są rewelacyjnym zajęciem dla wszystkich miłośników przyrody, z kolei dla amatorów zabytków czekają cenne skarby architektury, ukryte w górskich dolinach. Cerkiew w Smolniku, cerkwisko i cmentarz żydowski w Lutowiskach – oto wybrane atrakcje, na które turyści i miłośnicy historii z pewnością powinni zwrócić uwagę. Kusi też skansen w Sanoku, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości o kulturze Bojków i Łemków, zachwycają zabytki znajdujące się w Lesku oraz w Baligrodzie. Dumą tej ostatniej miejscowości jest malowniczy ryneczek, ozdobiony dość charakterystycznym pomnikiem. To potężny czołg, który do dziś przypomina turystom, jak burzliwym okresem dla bieszczadzkich był czas wojny oraz pierwsze lata powojenne. Już te miejsca sprawiają, że w Bieszczadach nuda nikomu nie zagrozi. A przecież to tylko najważniejsze atrakcje, jakimi mogą się pochwalić Bieszczady. Zabytków mniej znanych jest przecież znacznie więcej,a z zabytkową cerkwią, wiekową nekropolią oraz cenną kapliczką spotkać się można w niemal każdej wsi.
A jakie letniska warto wybrać na urlop w Bieszczadach? Świetną lekcją historii może się też okazać wypoczynek w Komańczy, znanej z drewnianej cerkwi prawosławnej oraz ciekawej cerkwi grekokatolickiej. W tej miejscowości znajduje się również drewniany klasztor, znany jako miejsce internowania kardynała Wyszyńskiego. Dobre zagospodarowanie i bliskość Jeziorek Duszatyńskich to kolejne walory Komańczy. Inne znane letniska, w których chętnie wypoczywają turyści z całego kraju, to Cisna, Wetlina oraz Ustrzyki Górne. Z tych miejscowości można urządzać wiele ciekawych wędrówek po najwyższych i najpiękniejszych zarazem partiach Bieszczad. Dobrym miejscem na wakacje w Bieszczadach może się też okazać rejon Ustrzyk Dolnych. Bieszczadzka stolica znana jest z młyna, przerobionego na placówkę muzealną, oraz z wystawy przyrodniczej, pozwalającej turystom na zdobycie wielu ważnych informacji na temat świata fauny i flory pobliskiego parku narodowego. W Bieszczadach kusi też rejon Myczkowców, Soliny i Polańczyka. Nie lada gratką jest tu zapora w Solinie oraz Jezioro Solińskie. Ten sztuczny zbiornik na Sanie stał się dla wielu osób ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji, a ciekawa oferta licznych ośrodków sprawia, że chętnie spędzają tu czas i “zwykli” plażowicze, i ci, dla których najlepszym sposobem na spędzenie wakacji jest uprawianie sportów wodnych. Ciekawym doświadczeniem może się też okazać wizyta w Myczkowcach, znanych z parku miniatur.To miejsce zachwyci tych turystów, którzy interesują się cerkwiami. Ich miniatury pozwalają nacieszyć się widokiem cerkwi łemkowskich i bojkowskich, zarówno tych z terenów Polski, jak i tych, które po II wojnie światowej znalazły się na terenie Ukrainy. Ten park miniatur jest jednocześnie dla wielu osób jedyną szansą na zobaczenie cerkwi, po których w terenie nie ma dziś śladu.
Bieszczady to magiczna kraina, idealna i dla aktywnych piechurów, i dla zakochanych w historii. Tu nudzić się nie można, a wczasy w tej dzikiej krainie są dla każdego letnika wyjątkową przygodą.