Wakacje dla seniorów.

Rodzinne wakacje czyli wczasy lub wycieczki dla rodzin to najczęściej sprzedawane usługi turystyczne. Rodzina najczęściej składa się z rodziców i dzieci, a czasem towarzyszą im babcie czy dziadkowie. Czy takie wczasy rodzinne wymagają specjalnej formy i odmiennych warunków. Czy wakacje dla seniorów rządzą się odmiennymi prawami? To dość złożone zagadnienie i zależy przede wszystkim od ustalenia, kogo takie wakacje dla seniorów dotyczą.
Współcześni dziadkowie niejednokrotnie noszą spodnie ze skóry i jeżdżą na Harleyach, a babcie tańczą salsę i udzielają się na Instagramie czy facebooku częściej niż ich wnuczki. Trudno jest nawet ustalić jakąś granicę wieku, od której zaczyna się bycie poważnym, leciwym seniorem. Do tego dochodzi jeszcze kwestia kondycji fizycznej, która ściśle związana jest z wiekiem, ale bardzo często determinowana jest przez liczne choroby dotykające osoby starsze. W związku z tym należałoby przyjąć, że specjalnej organizacji wymagają wakacje dla seniorów w zaawansowanym wieku oraz posiadających różne ograniczenia spowodowane stanem zdrowia.
Jak zorganizować wakacje dla seniorów, aby wypoczynek sprawił im radość i przyczynił się do poprawy kondycji fizycznej? Seniorzy to często ludzie z ograniczonymi środkami finansowymi, niezbyt zamożni, więc najbardziej preferowaną formą wypoczynku są wczasy nad polskim morzem, w górach, pobyty w sanatoriach lub spa, abo kilkudniowe wycieczki objazdowe. Te ostatnie są bardzo popularne i często organizowane przez różne organizacje czy stowarzyszenia emerytów, rencistów, uniwersytety trzeciego wieku.
Seniorzy powinni jechać bardzo wygodnym autokarem. Fotele powinny być rozkładane oraz rozsuwane. W autokarze niezbędna jest toaleta oraz barek z napojami. Seniorzy mają często problemy z obolałymi stawami, zwyrodniałym kręgosłupem, chorobami serca i układu krążenia i w związku z tym potrzebują częstych przerw w podróży. Przystanki na parkingach czy stacjach benzynowych dają im możliwość spaceru, poprawienia krążenia, rozprostowania mięśni i kości, rozruszania stawów. Warto o tym pamiętać – wielogodzinne przejazdy bez przystanków to wielkie zagrożenie zakrzepami naczyń krwionośnych, które w skrajnych przypadkach kończą się śmiercią chorego.
Opiekun grupy turystów seniorów powinien wiedzieć, że są to czasem ludzie powolni, niedosłyszący, zagubieni – trzeba ich pilnować bardziej niż dzieci na wycieczce szkolnej.
Podczas wakacji czy wycieczek seniorzy potrzebują odpowiedniego wyżywienia. Nie wszyscy są bardzo schorowani i związku z tym nie ma powodu, aby dla każdego układać indywidualną dietę. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wiele osób to chorzy z cukrzycą czy innymi chorobami metabolicznymi, przy których odpowiednia dieta jest warunkiem koniecznym do utrzymania dobrego samopoczucia i należy dać seniorom możliwość skorzystania z żywienia dietetycznego.
Bardzo dobrym pomysłem na wakacje dla seniorów są turnusy rehabilitacyjne w sanatoriach czy spa. Różnego rodzaju zabiegi lecznicze wykonywane na zlecenie i pod kontrolą lekarza mogą znacznie poprawić ogólną kondycję zdrowotną niejednego seniora. Ćwiczenia fizyczne w salach, na basenie, spacery w plenerze także przyczyniają się do wzrostu kondycji.
Ale warto również zatroszczyć się o kondycję psychiczną ludzi starszych. Można to zrobić poprzez odpowiedni dobór rozrywek czy aktywności intelektualnych. Najczęściej są to różnego rodzaju animacje podczas wieczorków rozrywkowych, ale często spotyka się różnego rodzaju kursy na których seniorzy uczą się rzeczy na które do tej pory nie mieli czasu albo odwagi, żeby się nimi zająć. Niektórzy chętnie uczą się grać w scrabble, gotować, tańczyć, a nawet mówić w językach obcych. Chęć zdobycia nowych wiadomości czy umiejętności jest cechą charakterystyczną większości dojrzałych ludzi, więc warto im to umożliwić podczas wypoczynku.
Organizując wycieczki krajoznawcze dla seniorów warto pamiętać, że chętnie odwiedzają miejsca kultu religijnego i potrzebują więcej czasu na oglądanie zabytku czy modlitwę. Podczas podróży niejeden senior chce zobaczyć miejsca związane z jego dzieciństwem czy młodością, odwiedzić groby bliskich mu osób – trzeba mieć to na uwadze i tak planować wycieczkę, aby uczestnikom to umożliwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here