W jakim kraju jest najniższy wiek emerytalny?
W jakim kraju jest najniższy wiek emerytalny?

Najniższy wiek emerytalny na świecie występuje w krajach takich jak Meksyk, Kolumbia i Indie. W tych państwach osoby mogą przechodzić na emeryturę już po ukończeniu 60 lat lub wcześniej. W Europie najniższy wiek emerytalny ma Turcja, gdzie można przejść na emeryturę w wieku 46-56 lat zależnie od płci oraz stażu pracy.

Polska

W jakim kraju jest najniższy wiek emerytalny? To pytanie nurtuje nie tylko polskich pracowników, ale również ludzi z innych krajów. W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to jeden z wyższych prógów w Europie.

Jednakże, istnieje możliwość wcześniejszej emerytury w Polsce. Pracownicy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu odpowiedniej liczby lat pracy lub pod pewnymi warunkami zdrowotnymi.

Należy jednak pamiętać o tym, że niższa granica wieku emerytalnego obowiązuje jedynie tych pracowników którzy osiągneli określoną liczbę punktów składek oraz czasu pracy potrzebnego do nabycia prawa do świadczeń rentowych czyli np: 30-35 letnia stała praca zawodowa przy minimalnej pensji (to może dać prawo dostarczania ponad połowy wymaganych punktowo składki).

Polska ma stosunkowo niską wysokością świadczenia rentowego – przeciętna kwota miesięczna oscyluje między tysiącem a dwoma tysiącami złotych brutto co sprawia ze Polacy są jedną z grup społecznych którech zwyczajnie nie stać na wejście przedwcześnie na “emertyrurke”.

W porównaniu z innymi europejskimi krajami, Polska ma dość wysoki wiek emerytalny. W niektórych państwach europejskich pracownicy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat lub mniej. Jednym z przykładów jest Hiszpania, gdzie granica ta wynosi tylko 52 lata dla kobiet i mężczyzn.

Inne kraje o niższym progu to: Portugalia – 57 lat; Grecja – od niedawna obowiązuje tam stała granica bez różnicowania płci czyli teraz zarówno mezczyźni jak i kobiety muszą osiągnąć swój wymagany próg składek oraz czasu pracy aby móc ubiegać się o rente- minimalnie musi mieć ukończony okres wypracowany przez co najmniej trzydzieści pięć lat (35); a we Francji można odejść na “emertyrurke” już po ukończeniu siedemdziesięciu dwóch miesięcy życia.

Mimo że wiele osób może uznać niższy próg za korzystniejszy rozwiązanie dla pracowników, warto zwrócić uwagę na fakt finansowy. Kraje te często mają problemy z utrzymaniem stabilnej sytuacji gospodarczej ze względu na dużą liczbę ludzi pobierających świadczenia socjalne przedsiadujących w domach jako tzw.: “parasole społeczne”.

Należy również pamietaś , że kraje o niższych progach emerytalnych zazwyczaj oferują wyższe świadczenia rentowe. W Hiszpanii, na przykład, średnia kwota miesięcznej emerytury wynosi około 1100 euro brutto.

Podsumowując – Polska ma dość wysoki próg wieku emerytalnego w porównaniu do innych krajów europejskich. Mimo to istnieją możliwości wcześniejszej przejścia na emeryturę dla pracowników spełniających odpowiednie wymagania co jednak wiąże się ze znaczącym obniżeniem poziomu i stabilności dochodowej . Przyjęcie niskiego progu wieku jest korzystne tylko pod względem psychologicznym (wcześniejsza praca czy czas wolny) ale finansowo często kończy sie niestety trudnymi sytuacjami życiowymi a nawet biedy . Dlatego przed decyzja o ewentualnym skorzystaniu z opcji wcześniejszego przejscia warto dokładnie rozważyć swoje warunki finansowe oraz przyszłe plany życiowe.

Wezwanie do działania:
Sprawdź, w którym kraju obowiązuje najniższy wiek emerytalny! Zapraszamy na stronę Carpathians.pl, gdzie znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z krajami Europy i nie tylko. Kliknij tutaj: Carpathians.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here