Podróże przyszłej mamy

Ciąża to nie choroba. Slogan ten powtarzany jest niezwykle często i w większości przypadków, nie sposób się z nim nie zgodzić. Ciąża, która przebiega fizjologicznie nie powinna drastycznie ograniczać przyszłej mamy. Należy jednak pamiętać, że to właśnie kobieta, która spodziewa się dziecka najlepiej wie na ile może sobie pozwolić, co jest dobre dla niej dobre i na co wystarczy jej sił.

Podczas ciąży organizm kobiety przechodzi szereg zmian. Są to zmiany w obrębie układu krążenia, nerwowego, hormonalnego, czy kostno-stawowowego. Zmienia się skład i objętość krążącej krwi, może dochodzić do obrzęków, zmian nastroju, przyspiesza metabolizm wiec zapotrzebowanie na jedzenie i picie staje się większe. Należy pamiętać o dostarczaniu witamin i mikroelementów, gdyż zwiększa się ryzyko wystąpienia niedoborów. Mogą występować nudności i wymioty. Zmienia się postawa ciała, co może prowadzić do bólów pleców i nóg. Wszystkie te objawy do pewnego momentu są fizjologią. Niekiedy objawy te pokonują kobietę ciężarną i nie jest ona w stanie normalnie funkcjonować. Jeśli jednak uda się je przezwyciężyć lub nie są one nadmiernie odczuwane, czas ciąży można wykorzystać na spełnianie swoich pasji i marzeń oraz kontynuowanie rozwoju osobistego.

Podróże w ciąży to nadal temat tabu. Mimo postępu cywilizacyjnego nadal pokutuje przekonanie, że kobieta ciężarna powinna się oszczędzać, wypoczywać i w żaden sposób nie narażać nienarodzonego dziecka. A jeśli kobieta przyzwyczajona jest do innego życia? Jeśli życie na walizkach jest dla niej życiem normalnym? Czy podróżowanie w ciąży rzeczywiście niesie za sobą aż tak dużo zagrożeń? Przede wszystkim trzeba do tematu podejść z rozsądkiem i odpowiednią wiedzą, a przed każdą podróżą przeanalizować plusy i minusy.

Jeśli kobieta ciężarna zdecyduje się na podróż, na pewno przydadzą się jej poniższe wskazówki.

Każdą podróż należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Jeśli ciąża nie przebiega w sposób fizjologiczny podróż może zaszkodzić przyszłej mamie lub maluchowi, może dojść do porodu przedwczesnego, przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, zakrzepicy lub innych nieprawidłowości.

Za najlepszy czas na podróżowanie przyjęło się drugi trymestr ciąży. Zwykle ustępują już wtedy dolegliwości pierwszego trymestru, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży żeby potęgować uczucie zmęczenia. w ostatnich tygodniach częściej pojawiają się obrzęki które mogą zostać spotęgowane przez długą podróż orz zwiększa się ryzyko nagłego rozpoczęcia akcji porodowej.

Podczas podróży w ciąży należy pamiętać, ze im krótsza podróż tym lepiej. Często lepszym pomysłem okazuje się zastąpienie wielogodzinnej jazdy samochodem krótszym w czasie lotem lub przejazd pociągiem. Podczas długich podróży należy pamiętać o częstych przerwach, ćwiczeniach rozluźniających i rozciągających, piciu dużej ilości wody i unikaniu kofeiny. Działania te mają na celu zminimalizowanie pojawienia się obrzęków i zakrzepicy. W niektórych przypadkach, szczególnie wobec wielogodzinnego lotu samolotem lekarz może zdecydować o konieczności przyjęcia leku rozrzedzającego krew.
Co do samolotu, należy pamiętać, że oficjalnie podróż samolotem mogą odbyć kobiety w ciąży pojedynczej do 36 tygodnia i mnogiej do 32 tygodnia. W przypadku ciąży bardziej zaawansowanej niezbędne jest zaświadczenie lekarskie. Przed każdym lotem należy dokładnie zapoznać się z regulaminem wybranej linii lotniczej aby nie spotkała nas dodatkowa niespodzianka.

Nie należy zapominać o zapinaniu pasów! Wszelkie głosy, ze zapięte pasy mogą tylko zaszkodzić to absolutny mit. Rzeczywiste zagrożenie niosą za sobą pasy nie zapięte. Występują różnego rodzaju adaptery do pasów dla kobiet ciężarnych, jeśli jednak ich nie posiadamy wystarczy pamiętać aby pas dolny zapiąć poniżej brzucha, na linii bioder, natomiast górny powinien przebiegać między piersiami. Nie powinno być też żadnego luzu, pasy powinny normalnie przylegać do ciała.

Podczas wycieczek nie trzeba odmawiać sobie pływania. Można pływać również w zbiornikach otwartych. Aby zminimalizować ryzyko zakażeń i oszczędzić sobie przykrych konsekwencji warto zaaplikować specjalną globulkę dopochwową lub zwykły tampon, który będzie stanowił barierę dla drobnoustrojów.

Należy uważać na słońce. Przegrzanie u ciężarnych częściej może kończyć się omdleniami.

Wybierając rejon podróży należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dostępność opieki medycznej, zadbać o ubezpieczenie, sprawdzić wcześniej gdzie otrzyma się faktyczną pomoc i na jakim poziomie. Warto rozważyć kierunek również pod kątem występowania różnego rodzaju chorób, zatruć czy chorób tropikalnych. Niestety ale zwykła biegunka podróżnych dla ciężarnej może okazać się o wiele bardziej kłopotliwa. W ciąży przyjmowanie niektórych leków jest niedozwolone lub przeciwwskazane. Również większość szczepionek nie jest zalecana w trakcie ciąży dlatego planując podróż w odległe rejony warto przygotować się do niej jeszcze przed ciążą. Decydując się na podróż w rejony szczególnie narażone na wystąpienie chorób endemicznych, zagrożone wystąpieniem malarii bezwzględnie należy udać się do poradni medycyny podróży i dokładnie zaplanować taką podróż rozważając czy większym zagrożeniem będzie farmakologiczna prewencja, czy ryzyko wystąpienia choroby.

Podróż w ciąży może okazać się fantastyczną przygodą jeśli tylko odpowiedzialnie się do niej przygotujemy.

Miłego i bezpiecznego podróżowania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here