Wspólne podróżowanie z czworonogiem

Coraz więcej osób traktuje psa jak członka rodziny. W takiej sytuacji ciężko sobie wyobrazić, że pupil zostaje w domu, gdy właściciele wyjeżdżają na wakacje. Podróże z psem są jak najbardziej możliwe, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, tak aby taki wyjazd był czystą przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla jego właścicieli. Na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Wybór kierunku podróży

Pies generalnie odnajdzie się niemal w każdych okolicznościach przyrody. Jednak trzeba mieć na uwagę specyfikę rasy. Nie najlepszym pomysłem będzie zabieranie ze sobą na wakacje w cieple kraje psów z grubym futrem – zwyczajnie będzie im za gorąco. Przed wyjazdem za granicę trzeba też dokładnie sprawdzić, co na temat przewożenia zwierząt mówią lokalne przepisy. Może się bowiem okazać, że z różnych względów, wyjazd z psem okaże się niemożliwy.

Najlepszy środek transportu

Z psiakiem najlepiej podróżuje się własnym samochodem, zwłaszcza jeżeli zwierzak jest do auta przyzwyczajony. Istnieje także możliwość podróży zorganizowanym środkiem transportu (pociąg) jednak wówczas pies powinien być odpowiednio zabezpieczony. Zwierzak koniecznie musi być przypięty na smyczy, a niekiedy musi także posiadać założony kaganiec. W pociągach mogą podróżować wyłącznie spokojne psy, które swoją obecnością nie będą zakłócały spokoju innych pasażerów. Jeżeli chodzi o podróże z psem autokarem, to niestety, ale większość przewoźników nie przewiduje takiej możliwości. Wyjątkiem są oczywiście psy przewodniki, które ze swoim panem mogą chodzić wszędzie.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Decydując się na wspólną podróż z psem samochodem szczególnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo, zarówno własne jak i pupila. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne pasy dla psów. Sprzedawane są w dwóch wersjach. Jedna z nich, to pas, który z jednej strony montuje się do zatrzasku, a z drugiej przypina do szelek psa. Inne rozwiązanie, to pas przekładany przez pas pasażerski i zapinany do szelek. Ważne, aby pasa nie zapinać do obroży, gdyż przy mocniejszym szarpnięciu pies mógłby się przydusić. Pies powinien mieć na tyle długi pas, aby swobodnie mógł wstać czy się położyć. Nie może on mieć jednak możliwości przeszkadzania osobie kierującej pojazdem czy też ograniczania widoczności. Dokładnie zabezpieczone powinny zostać także drzwi, tak by pies przypadkowo nie mógł ich otworzyć. Jeżeli pies niezbyt dobrze znosi podróżowanie samochodem, to warto mu wcześniej podać tabletki na uspokojenie, które można dostać w gabinecie weterynaryjnym.

Jak zorganizować nocleg?

Na terenie całego kraju powstaje coraz więcej ośrodków wypoczynkowych, które są przyjazne dla osób, które kochają podróże z psem. Należy mieć jednak na uwadze to, że cieszą się one dużym zainteresowaniem i warto nocleg rezerwować odpowiednio wcześniej. Niektóre pensjonaty posiadają specjalnie wydzielone pokoje dla podróżujących z czworonogami. Jest to praktyka mająca na celu ochronę pozostałych gości, tak aby osoby które na przykład są uczulone na psią sierść nie trafiły do pokoju, w którym wcześniej wypoczywał czworonóg.

Atrakcje dla zwierzaka

Wybierając się w podróż z psem trzeba upewnić się, że na miejscu psiak będzie miał co robić. W tym miejscu należy wskazać, że wstęp na większość kąpielisk czy też do znacznej większości parków narodowych z psem jest niemożliwy. Bez sensu będzie wyjazd z psem tylko po to, by ten siedział sam zamknięty w pokoju hotelowym. Należy pójść na kompromis i zadbać o to, aby samemu wypocząć, a także by zwierzak miał możliwość wybiegania się i zabawy z właścicielem.

Gdzie warto podróżować z psem?

Podróże z psem to doskonały pomysł. Destynację turystyczną należy wybrać jednak pod kątem rasy psiaka. Psy aktywne, doskonale będą czuły się na górskich szlakach lub leśnych ostępach. Psy ras małych raczej bardziej odnajdą się w niewielkiej agroturystyce, która będzie miała kawałek zielonego ogródka. Warto wszystko odpowiednio wcześnie zaplanować, tak by móc cieszyć się przyjemnym spędzeniem urlopu z czworonogiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here