mtb

Niewiele jest tak przystępnych aktywności fizycznych, jak jazda na rowerze. Nie musisz posiadać drogiego jednośladu ani zaawansowanego osprzętu, by z uśmiechem na ustach pokonywać kolejne kilometry na szlakach czy drogach miejskich. Niektórym to jednak nie wystarcza – dla nich rower kojarzy się z adrenaliną, szybkością i nutką ryzyka, a takich atrakcji może z pewnością dostarczyć kolarstwo górskie, znane również jako MTB. To jemu poświęcamy poniższy wpis, który wyjaśni Ci, dlaczego również i Ty powinieneś spróbować w nim swoich sił.

Kolarstwo górskie to miła odskocznia od codziennej jazdy

Jeśli rower jest dla Ciebie przede wszystkim codziennym środkiem transportu po mieście, np. do pracy czy na uczelnię, musisz koniecznie wypróbować kolarstwo górskie. MTB opiera się głównie na jeździe w terenie, bliższym kontakcie z naturą, chłonięciu czasami zapierających dech w piersiach widoków. Pomyśl, ile razy w trakcie pokonywania tej samej ścieżki rowerowej w mieście zapragnąłeś jakiegoś urozmaicenia, jakiejś drobnej zmiany, która uczyniłaby jazdę przyjemniejszą i mniej monotonną. Kolarstwo MTB zapewni Ci doznania, o których podczas korzystania z roweru w mieście możesz tylko pomarzyć.

kolarstwo mtb

Widoki, widoki i jeszcze raz widoki…

Tego punktu właściwie nie da się dobrze opisać – to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Przepiękne krajobrazy mijane po drodze to jedna z najczęściej przytaczanych zalet kolarstwa górskiego. Obojętnie, czy wybierzesz trasę w Polsce czy za granicą, wszędzie możesz liczyć na widoki, które na długo pozostaną w Twojej pamięci. Te rzadko uczęszczane, niekiedy “dzikie” szlaki to coś, co w znacznej mierze przyciąga fanów jazdy ekstremalnej, ale także tych mniej zaawansowanych kolarzy. Dla każdego coś miłego.

Kolarstwo górskie = lepsza kondycja i samopoczucie

Choć nawet rekreacyjna jazda na rowerze ma wiele zalet prozdrowotnych (ograniczenie ryzyka wielu chorób, utrata zbędnych kilogramów czy wzmocnienie mięśni nóg), to jednak dopiero kolarstwo MTB pokazuje w tym zakresie pełen potencjał. Poczynając od poprawy kondycji oraz wydolności i dotlenienia organizmu, a kończąc na takich aspektach, jak lepszy refleks – wszystko to można osiągnąć, chwytając rower MTB i ruszając na trasę. Są to oczywiście efekty długofalowe, które pojawiają się wyniku regularnego uprawiania tego sportu, jednak nie warto się tym zrażać. Potrzeba jedynie odrobiny cierpliwości i zaangażowania, by zacząć zauważać pierwsze zmiany. 

MTB to poczucie nieskrępowanej wolności i radości

Mało kto z nas doświadcza na co dzień sytuacji, które byłyby w stanie dostarczyć energetycznego koktajlu adrenaliny, ekscytacji i dreszczyku emocji. Można by pomyśleć, że rower górski nie jest w stanie zagwarantować nam takich przeżyć. W takim przeświadczeniu żyją jednak tylko i wyłącznie osoby, które nigdy nie wypróbowały kolarstwa górskiego. Emocje, jakie towarzyszą nam w trakcie eksplorowania górskich szlaków, podczas dynamicznych zjazdów czy wymagających podjazdów, trudno opisać słowami. Kolarstwo górskie jest więc doskonałym sposobem na przełamanie monotonii i walkę z codzienną rutyną, która bywa czasem przytłaczająca.

rower góry

Wybierz trasę skrojoną pod Twoje możliwości

To kolejna duża zaleta kolarstwa górskiego – bogaty wybór tras. W tym przypadku zdecydowanie odradzamy rzucania się na głęboką wodę. Mnogość górskich szlaków do przetestowania sprawia, że bez większego problemu trafisz na taki, który będzie dopasowany do poziomu Twoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, celuj w niezbyt wymagające, kilkukilometrowe szlaki. Możesz je potraktować jako formę rozgrzewki przed prawdziwym wyzwaniem, jakim są trudne technicznie, skomplikowane trasy z mnóstwem podjazdów, zjazdów, ramp i innych przeszkód. Tutaj jednak oprócz profesjonalnego roweru niezbędne jest także świetne przygotowanie fizyczne. Pamiętaj, że każdy zaczynał kiedyś od zera, dlatego przy wyborze odpowiedniej trasy kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. 

Jak widać powyżej, kolarstwo górskie ma naprawdę wiele do zaoferowania i tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się skorzystać z jego uroków. Należy jednak mieć na uwadze, że przed wyruszeniem w trasę musimy dobrze przemyśleć kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Tylko wtedy korzystanie z roweru MTB może dostarczyć nam samych pozytywnych wrażeń. Więcej o sprzęcie czy technice jazdy po górach dowiesz się z naszego bloga lulagoga.pl/blog.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here