Góry Stołowe

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wprowadzenia licznych ograniczeń w branży turystycznej. Liczne kraje całkowicie zamknęły swoje granice, inne wymagają okazania negatywnego testu na COVID-19 albo odbycia co najmniej kilkudniowej kwarantanny. Na szczęście, pandemia nadal umożliwia nam podróżowanie po Polsce i zwiedzanie pięknych zakątków naszego kraju. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia okolic Gór Stołowych, wciąż nieodkrytych przez masową turystykę a jakże atrakcyjnych. 

Góry Stołowe – plan wycieczki 

Wystarczy weekend, by poznać i docenić urok tego regionu Dolnego Śląska. To świetna propozycja wyprawy dla małych i dużych turystów, Góry Stołowe są niezwykle majestatyczne, atrakcyjne dla dzieci i górskie szlaki odpowiednio dostosowane nawet dla kilkulatków. Co warto zobaczyć w Górach Stołowych? Na pewno Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt, ale też Błędne Skały czy tzw. Skały Grzyby. Jeśli zaplanujesz wycieczkę, kiedy granica z Czechami będzie już otwarta, koniecznie odwiedź po tamtej stronie Skalne Miasto. Każda z tych wypraw zajmie Ci nie więcej niż 3-4 godziny.

Dla tych, którym nie wystarczy tylko piesza turystyka po masywach górskich, proponujemy wspinaczkę. Bez problemu w tamtych stronach udaje się znaleźć zorganizowaną ekipę, która oferuje tego rodzaju atrakcje. Dokładnie takie same, jak na apetytnaswiat.pl opisywane są w przypadku gór w rejonach Jury. Na żądnych jeszcze większych wrażeń czekają zjazdy na tyrolce, po torze saneczkowym i przejażdżki quadami. W Górach Stołowych nie można się nudzić.

Gdzie się zatrzymać?

Jadąc z centralnej Polski, warto pojechać przez Wrocław, by odwiedzić tamtejsze ZOO z afrykarium i oceanarium. Godny uwagi jest też Wałbrzych z Zamkiem Książ. Mając w planach wycieczki górskie, świetnym pomysłem jest nocleg w jednym z uzdrowisk, jakie znajdują się u podnóży masywów. Przykładem może być Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój czy Duszniki Zdrój. W każdej z tych miejscowości funkcjonują pijalnie uzdrowicielskiej wody i tzw. ścieżki zdrowia – to tutaj działają jedne z najbardziej znanych na terenie Polski sanatoria. Obowiązkowym punktem jest też Kłodzko ze swoją twierdzą i jakże klimatyczną starówką.

Jeśli nie góry, to co? 

Kilkugodzinne chodzenie po górach rzeczywiście może zmęczyć. Dla tych, którzy chcą na Dolnym Śląsku wypocząć nieco mniej aktywnie, polecamy zabiegi solankowe i masaże. Koniecznie trzeba zwiedzić pobliską Kopalnię Złota – Złoty Stok oraz Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdrój. Nieopodal Polanicy Zdrój zachwyca zaś ogród miniatur z bogatą roślinnością. Nie ma wątpliwości, że tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. To świetne miejsce na dłuższy weekend dla całej rodziny. Co ciekawe, okolice Gór Stołowych oferują tak wiele atrakcji, pięknych krajobrazów i aktywności wszelkiego rodzaju, a nadal nie są tak oblegane jak chociażby Zakopane. Tym bardziej warto wyruszyć w te strony, by w reżimie sanitarnym można było spędzić wypoczynek wedle własnych potrzeb, bez tłumów i ryzyka zarażenia się koronawirusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here