turystyka górska

Uwielbiasz spacerować? Kontakt z naturą jest dla Ciebie przyjemniejszy niż przytłaczająca gęstwina betonowej dżungli? Zamiast siedzieć, wolisz działać? W takim razie mamy dla Ciebie coś, co pokochasz – propozycję z gatunku tych nie do odrzucenia. Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji, zabierz swoją rodzinę lub znajomych w góry! Spacery po górskich szczytach i polanach to świetne rozwiązanie dla wszystkich fanów aktywnego i zdrowego stylu życia, których przytłacza codzienna, wielkomiejska gonitwa. Przekonaj się, dlaczego również i Ty powinieneś spróbować turystyki górskiej – oto 5 powodów, dla których warto to zrobić!

Czy warto chodzić po górach i dlaczego tak?

1. Świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu

Przyznajemy – lista rzeczy, którymi można się zająć dla zabicia czasu, jest ogromna. Niewiele z nich jednak niesie ze sobą jakąś wartość dodaną. Bezmyślne klepanie w klawiaturę, przeglądanie internetu czy seans kolejnego filmu z obszernej listy kinowych zaległości… Można to zostawić na potem! Pozbądź się nudy i jednocześnie zadbaj o swoje zdrowie. Dla zachowania kondycji wskazana jest jakakolwiek aktywność fizyczna, ale to właśnie turystyka górska może dodatkowo dostarczyć wyjątkowych przeżyć. Niektórzy wspominają nawet o swego rodzaju oczyszczeniu, którego doświadczają w czasie przechadzek w górach. Może warto przekonać się o tym samemu?

góry

2. Ciesz się zdrowiem fizycznym i psychicznym

Oczyść głowę z napięcia i stresu, zapomnij o codziennych problemach i daj się porwać górskiej zajawce! Wielokrotnie udowodniono, że turystyka górska ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną. Nawet weekendowy, spontaniczny wypad w góry jest w stanie całkowicie „spuścić z nas parę” i naładować nasze akumulatory – takie oderwanie się od rutyny i monotonii dnia codziennego jest w stanie zdziałać więcej dobrego, niż może Ci się wydawać!

Chodzenie po górach to jednak nie tylko reset głowy, lecz przede wszystkim ciała. Spacery w otoczeniu natury, z dala od zgiełku i zanieczyszczeń dużych miast pozwolą Ci m.in.:

  • walczyć z dodatkowymi kilogramami;
  • dotlenić organizm;
  • wzmocnić serce (prawidłowe ciśnienie krwi i lepszy jej przepływ);
  • uchronić się przed szeregiem chorób, związanych m.in. z układem sercowo-naczyniowym;
  • wzmocnić układ krążenia (mniejsze ryzyko zawału)
  • zmniejszyć ryzyko m.in. osteoporozy i innych chorób układu kostnego;
  • wzmocnić mięśnie nóg;
  • poprawić kondycję.

Nie musimy chyba dodawać nic więcej, prawda?

3. Natura na wyciągnięcie ręki

Każdy spacer górskimi szlakami warto chłonąć całym sobą, by móc doświadczyć wszystkiego, co natura ma w tych rejonach do zaoferowania. Wybierasz się w góry zimą? Wsłuchaj się w dźwięk skrzypiącego pod butami śniegu, obejmij wzrokiem skryty w delikatnej mgle horyzont i ciesz się widokiem drzew przykrytych grubą warstwą białego puchu, przywodzących na myśl bajkową krainę. Jeśli jednak wolisz góry w miesiącach wiosennych i letnich, przygotuj się na zniewalające widoki szczytów skąpanych w słońcu, świergot ptaków, delikatny szelest liści i wszechobecną zieleń, która działa na nas kojąco i uspokajająco. A może przy odrobinie szczęścia uda Ci się zaobserwować jakieś dzikie zwierzę?

4. Odkrywaj to, co nieznane (a przynajmniej dla Ciebie)

Tereny górskie kojarzą nam się z bezkresnym, niezbadanym terenem, pełnym poukrywanych tajemnic. Każdy szlak zaprowadzi Cię w inne miejsca, na każdym będziesz miał/a możliwość odkrycia czegoś nowego. Eksploruj szczyty małe i duże, te niskie i te bardziej wymagające, doświadczaj piękna lasów, rwących potoków i stromych turni, poznawaj lokalną faunę i florę. I pamiętaj – tylko bywalcy górskich szlaków mogą potwierdzić, jak niesamowicie czysta, krystaliczna woda wypełnia górskie jeziora. Warto przekonać się o tym samemu.

trekking

5. Zacieśniaj więzy rodzinne i relacje z bliskimi

Nieważne, czy idziesz w towarzystwie rodziny czy przyjaciół, starszych czy młodszych, początkujących czy zapalonych fanów spacerów na łonie natury – góry mają to do siebie, że nie ma tu konkurencji. Bardziej zaawansowani trekkingowcy nie pozostawią nikogo w tyle i dostosują się do tempa grupy, z kolei ci stawiający pierwsze kroki na górskich trasach będą starali się za wszelką cenę dogonić resztę i pokazać się z jak najlepszej strony. Wszyscy pomagają sobie nawzajem, ciesząc się chwilami spędzonymi w najbliższym gronie i czerpiąc z tego taką samą radość.

Góry już na Ciebie czekają!

Góry mają pewną magiczną aurę, która działa na wielu jak magnes. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji, by dać się jej porwać, to wiesz już, co straciłeś. Na szczęście takie zaległości można szybko nadrobić – wejdź na stronę sklepiguana.pl, rzuć okiem na asortyment związany z turystyką górską i trekkingiem i ruszaj zdobywać szlaki. Przed Tobą przygoda, której z pewnością nigdy nie zapomnisz!

Źródło zdjęć: pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here