Wakacje w Egipcie.

Egipt – kraj położony w północno – wschodniej części Afryki nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym to ulubiony kierunek wypraw urlopowych tysięcy Polaków. Do Hurghady, Sharm el Sheikh czy innych kurortów położonych nad Morzem Czerwonym codziennie odlatują samoloty czarterowe niemal ze wszystkich portów lotniczych naszego kraju. Wakacje w Egipcie to zawsze gwarancja słońca – niezależnie od pory roku tu zawsze jest ciepło.
Jeszcze klika lat temu Egipt był oblegany przez turystów z całego świata. Wewnętrzne niepokoje i rewolucja, która doprowadziła do zmiany władzy sprawiły, że poziom bezpieczeństwa w miastach na północy kraju znacznie się obniżył. Oprócz walk wewnętrznych spokój w państwie zburzyły liczne zamachy terrorystyczne organizowane przez fundamentalistów islamskich. Krwawe zamachy organizowane są głównie tam, gdzie znajdują się największe atrakcje turystyczne, gdzie jest duży tłok. Zabijanie turystów jest od kilkudziesięciu lat sposobem fundamentalistów na osłabienie władzy – turystyka jest najważniejszym działem gospodarki narodowej Egiptu. Gdy uda im się skutecznie osłabić gospodarkę, to będzie dla nich okazja do wywołania kolejnej rewolucji i przejęcia władzy a w konsekwencji przemianowania Egiptu z republiki w państwo wyznaniowe. W związku z realnym zagrożeniem terrorystycznym turyści nie odwiedzają Kairu, Wielkich Piramid, Aleksandrii i innych miejsca z najcenniejszymi zabytkami starożytności. Wakacje w Egipcie sprowadzają się do pobytu w zamkniętych hotelowych oazach luksusu. Z miejscowości nad Morzem Czarnym organizowane są jednodniowe wycieczki do Luksoru i Doliny Królów, do Assuanu, do Abu Simbel.
Wczasy w Egipcie rozpoczynają się od przelotu, który z Polski trwa około 2,5-3 godzin. Po przylocie należy najpierw w wyznaczonym okienku zakupić wizę. Jednorazowa wiza na 30 dni kosztuje 25 USD. Paszport musi mieć ważność co najmniej pół roku. Obecnie można również zakupić wizę przez internet.
Hotele w egipskich kurortach to przeważnie ogromne, bardzo luksusowe kompleksy – często zamknięte i strzeżone przez żandarmerię lub policję turystyczną.(policję turystyczną łatwo odróżnić po mundurach w kolorze białym)
W hotelach poza pokojami różnej wielkości i o różnym standardzie wyposażenia są liczne pomieszczenia ogólnodostępne: restauracje, bary przekąskowe, bary z napojami, zakłady fryzjerskie, sklepy, spa, sale treningowe, siłownie, baseny, sale widowiskowe, pomieszczenia do gier towarzyskich. Na terenie kompleksów hotelowych są również obiekty sportowe (korty tenisowe, pola golfowe, boiska do gry w piłkę). Każdy hotel ma swoją wydzieloną i dobrze strzeżoną plażę wyposażoną w leżaki i parasole. Na plaży są wypożyczalnie sprzętu służącego do uprawiania sportów wodnych.
W wielkich hotelach najczęściej spotykaną opcją wyżywienia jest all inclusive. W Egipcie turyści rzadko wychodzą poza hotel, więc codzienne wyprawy do restauracji czy do sklepu spożywczego nie są czymś naturalnym. Całodzienne wyżywienie oraz wszystkie napoje są dostępne w ramach all inclusive. Rano śniadanie w głównej restauracji – zazwyczaj od godziny 8.00 do 10.00. W wielu hotelach jest również opcja śniadania dla śpiochów – w jednej z mniejszych sal śniadanie jest podawane od godziny 10.00 do 11.00. Po śniadaniu swoją pracę rozpoczynają bary przy basenach i na plaży – barów zazwyczaj jest kilka i pracują na zmianę aż do późnych godzin wieczornych. Od godziny 13.00 serwowany jest lancz – zawsze w głównej restauracji. Jeśli ktoś spóźni się na lancz, może zjeść posiłek w jednym z barów. O godzinie 16.00 -16.30 podawana jest herbata i ciasta. To taka pozostałość po kolonialnej przeszłości państwa – przez wiele wieków Egipt był kolonia brytyjską. Wieczorem, z reguły od godziny 19.00 rozpoczyna się kolacja. Jest to największy, najbardziej obfity i urozmaicony posiłek. Na kolacji gości obowiązują stroje eleganckie – koktajlowe a w niektórych hotelach nawet wieczorowe.
Czas po kolacji można spędzić na rozmowach, grach, spacerach albo wziąć udział w animacji z udziałem artystów różnego rodzaju – pokazy iluzjonistów, kabarety, występy ze zwierzętami, karaoke, tańce i wiele innych rozrywek trwających niemal do białego rana.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/fabrykapodroznika.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here