Rodzinne wakacje nad jeziorem

Póki dzieci są jeszcze małe, niewielka ilość rodziców zdecyduje się zabrać je na wakacje gdzieś dalej. Większość z nich postanowi oczywiście wykorzystać urlop i to w sposób rodzinny, ale jednak odbywając go w jakichś bliższych okolicach, by nie narażać maluchów na żadne trudności związane z dalekimi wyjazdami. A jeśli do tej pory odwiedzonym przez nie miejscem były jedynie szkoła, przedszkole, dom babci czy dziadków, taki wyjazd za granicę mógłby je przerazić, od razu stawiając je w całkowicie nowym i obcym otoczeniu i obniżając jego poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałą opcją dla rodzin z dziećmi będą natomiast standardowe wakacje nad jeziorem. Jeziorek w Polsce nie brakuje, a są one tak piękne i tak uniwersalne, że nikt nie będzie się przy nich nudzić – ani dorośli, ani tym bardziej ich dzieci.

Niestety każdego lata ludzie są zasypywani informacjami na temat kolejnych wypadków. W okresie wakacyjnym dochodzi do nich szczególnie często. Media alarmują o nich dosłownie codziennie i przestrzegają przed różnymi niedozwolonymi akcjami i czynami, podpowiadając również, jak na takich wycieczkach w Polsce zadbać o bezpieczeństwo całej rodziny. Niby przeciętny człowiek ma świadomość, jak powinien to zrobić, ale jednak czasami zdarza mu się zapomnieć o tych wszystkich zasadach lub nawet z całą świadomością je zbagatelizować. A bo dziecko ma ochotę poskakać przez fale, mimo iż wywieszona przez ratowników czerwona flaga wyraźnie świadczy o zakazie kąpieli morskich. Rodzice czasem za bardzo chcą zapewnić swoim dzieciom udane wakacje. Dają się im na różne rzeczy nakłaniać, a później niestety najczęściej tego żałują. Oczywiście do wypadków dochodzi również z wielu innych powodów. A jak się przed nimi uchronić, spędzając wakacje nad jeziorem?

Na pewno da się to zrobić. Do większości sytuacji dochodzi bowiem z powodu nieostrożności samego człowieka czy chociażby utraconej uwagi rodzica. Wypadkom można więc zapobiegać, a niektórzy twierdzą nawet, że niemalże w 99% przypadków dałoby się ich uniknąć. Polakom wydaje się jednak, że takie zagrażające zdrowiu czy życiu sytuacje muszą koniecznie odbywać się w miejscach o trudnych warunkach. Wiedzą dobrze o tym, że bardzo często dochodzi do nich nad polskim morzem – Bałtyk jest naprawdę zdradziecki i nawet gdy wygląda w miarę spokojnie, unoszące się na nim fale potrafią gwałtownie zwiększyć swój rozmiar i porwać w wir nawet dorosłego sprawnego mężczyznę. Podobnie trudne, a nawet trudniejsze warunki czekają na turystów w górach. Tutaj niestety łatwo o wypadek – wystarczy się zagapić, poślizgnąć na namokniętym kamieniu, aby już w najlepszym wypadku złamać nogę lub co gorsza spać z dużej wysokości i mocniej się poobijać. A co takiego strasznego może być wakacjach nad jeziorem?

Problem polega właśnie na tym, że wakacje nad jeziorem nie są traktowane z należytą powagą. Wydają się tak zwyczajne i proste, że turysta uznaje, iż nic mu na nich nie grozi. Automatycznie obniża w ten sposób swoją koncentrację. Pozwala sobie na mniejszą czujność i uwagę, przez co staje się jeszcze bardziej narażony na różne negatywne ewentualności. A nawet nad polskimi jeziorami co roku, zwłaszcza w sezonie letnim, dochodzi do licznych wypadków, często kończących się niestety śmiercią. Najczęściej powoduje je oczywiście woda. O ile dorosły człowiek bez trudu poradzi sobie w momencie, gdy zupełnie przypadkiem wpadnie do jeziora, tak kilkulatek może mieć problem nawet z tym, by wynurzyć się ponad taflę wody i zawołać po pomoc. Do takich niepokojących zdarzeń dochodzi jednak na w skutek braku czujności samych rodziców. A to oni są przecież pełnoprawnymi opiekunami swoich pociech i to oni biorą za nie pełną odpowiedzialność – za ich zdrowie i życie.

A nad większością polskich jezior brakuje niestety stacji ratowniczych. Wyjeżdżając na wakacje nad jeziorem ze swoimi dziećmi, trzeba więc cały czas kontrolować to, czym się one w danym momencie zajmują. Pod żadnym pozorem nie powinni same oddalać się w pobliże wody. To jezioro stanowi dla nich największe zagrożenie.

Skorzystaj z wypoczynku w ośrodku w Lubiatowie z Sabat.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here