wspinacz

Prawdopodobnie wszyscy regularnie odwiedzający ścianki wspinaczkowe z czasem poczują potrzebę wyjścia poza zamknięte pomieszczenie i spróbowania swoich sił w środowisku naturalnym. Do tego celu będzie potrzebny odpowiedni sprzęt wspinaczkowy, który zapewni bezpieczeństwo w czasie aktywności fizycznej na wysokości.

Jaki sprzęt wspinaczkowy wybrać na początek?

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką, może być ciężko zorientować się czego naprawdę będą potrzebować i wybrać odpowiednie produkty z szerokiego asortymentu dostępnego na rynku. Kompletowanie sprzętu warto rozpocząć od dopasowania obuwia, to pierwsze powinno być wygodne i posiadać lekką asymetrię. Nie ma co decydować się na nie do końca dopasowane buty, gdyż może to być kłopotliwe w czasie wielu godzin spędzonych na wysokości. Kolejnym niezbędnikiem jest uprząż, która ma opinać pas oraz dawać swobodę w udach. Aby zabezpieczyć naszą głowę należy wybrać kask z certyfikatem wspinaczkowym. Dla początkujących rekomenduje się wybór liny o średnicy około 10 mm oraz o długości 60m. Do zestawu osobistego będą też potrzebne 3 karabinki zakręcane typu HMS oraz wielofunkcyjny przyrząd asekuracyjny. Następnie wypada rozejrzeć się ekspresami o różnej długości taśm. Najlepiej zdecydować się na 12 sztuk z dużymi karabinkami, dzięki temu łatwiej będzie wpiąć linę. Aby móc bezpiecznie zjeżdżać po linie potrzeba linek pomocniczych (repów), które zapewnią odpowiednią asekurację. Niezbędny jest przynajmniej jeden rep o średnicy 5-6 mm oraz długości 130 cm. Przy zakupie woreczka na magnezję kwestie wyglądu czy koloru warto zostawić na koniec, gdyż najważniejsza jest jego funkcjonalność. Musi on być dopasowany do wielkości dłoni, tak aby mieściła się w nim cała a nie tylko czubki palców. Ostatnią inwestycją jest plecak, który pomieści cały sprzęt wspinaczkowy. Warto rozważyć model, który będzie posiadał płachtę na linę, aby ta nie brudziła się i dłużej nam służyła.

Jakiego sprzętu wspinaczkowego będziemy potrzebować w górach?

Sprzęt do wspinaczki w góry bazuje na tym potrzebnym do zdobywania skałek, jednak zawiera kilka dodatkowych elementów, które pozwolą na eksploracje trudniejszych terenów. Do asekuracji niezbędne będą kości, klucz do kości oraz friendy. Aby unikać przesztywnienia liny warto zainwestować w górskie ekspresy. Karabinki do budowania stanowisk oraz pętle z taśmy wspinaczkowej także mogą się okazać pomocne na trasie. W górach przydaje się lekki sprzęt, gdyż bywa, że pod miejsce wspinaczki trzeba jeszcze podejść parę godzin. Z tego powodu rekomenduje się inwestowanie w lżejsze przyrządy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here