Odzież narciarska

Jeśli miałeś już do czynienia z nartami lub snowboardem, to z pewnością wiesz, jak ważna jest dobra odzież narciarska. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy – zdobywanie górskich szczytów wymaga zainwestowania w najlepszej jakości sprzęt i ubrania, w tym w odpowiednią bieliznę termoaktywną. O tym, dlaczego jest ona tak ważna i na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie, przeczytasz w poniższym wpisie.

Odzież narciarska – kilka warstw, które skutecznie chronią przed kaprysami zimy

Pierwsze skojarzenie po usłyszeniu hasła „odzież narciarska”? Większość osób odpowie zapewne, że jest to dobrej jakości kurtka narciarska. Nie ma w tym oczywiście nic zaskakującego – to fundamentalny element ubioru każdego fana górskich aktywności. Kurtki chronią nas przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (deszczem, śniegiem i porywistym wiatrem), zapewniają ciepło i termoizolację, a szereg dodatkowych funkcji wpływa na nasz ogólny komfort i bezpieczeństwo na stoku. Bez kurtki wypad w góry po prostu mija się celem.

Innym z kolei odzież narciarska skojarzy się w pierwszej kolejności ze spodniami narciarskimi. I te osoby również będą miały rację, bo odpowiednio dobrane spodnie będą cechowały się podobnymi parametrami ochronnymi, jak omawiane wyżej kurtki. Taki komplet jest więc niezbędnym wyposażeniem na stoku narciarskim. Brakuje w nim jednak jednego elementu – równie istotnego, choć niewidocznego. 

Bielizna termoaktywna, bo o niej mowa, to pierwsza warstwa odzieży narciarskiej. Zwykle nie przykłada się do niej tak dużej wagi, jak do elementów odzieży wierzchniej, a to duży błąd. To właśnie bielizna jest warstwą, która ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, a więc odgrywa kluczową rolę przy odprowadzaniu nadmiaru wilgoci z powierzchni ciała. Pot wsiąkający w ubranie sprawia, że nasz organizm szybko się wychładza, a poza tym wydziela nieprzyjemny zapach. Zadaniem bielizny termoaktywnej jest zatem odprowadzanie go na zewnątrz, co jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych oddychających materiałów. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje termoizolacyjne, czyli zdolność zatrzymywania wytworzonego przez ciało ciepła. Te cechy sprawiają, że do tematu wyboru bielizny w góry nie należy podchodzić lekceważąco.

bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Omawiając temat termoaktywnej bielizny, nie sposób nie poruszyć kwestii materiałów wykorzystywanych do produkcji. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z bielizną wykonaną z poliestru, poliamidu i elastanu, czyli z tkanin syntetycznych. To najpopularniejszy wybór wśród fanów nart czy deski, bo łączy w sobie wspomniane wcześniej właściwości oddychające i termoaktywne z przystępną ceną. Nieco rzadziej spotykanym rodzajem bielizny jest ta produkowana z wełny merynosów, czyli specjalnej odmiany owiec hodowanych w Nowej Zelandii. Choć cechuje się świetnymi parametrami, to jednak ma kilka poważnych wad, m.in. długi czas schnięcia i nieco wyższą cenę.

Wybierając bieliznę termoaktywną, trzeba mieć też na uwadze następujące aspekty:

  • Rodzaj – poza oczywistym podziałem na bieliznę termoaktywnę męską i bieliznę damską, wyróżniamy poszczególne jej części: legginsy, termoaktywne koszulki, majtki i skarpety narciarskie (wybierając skarpety termoaktywne, upewnijmy się, że dany model ma dodatkowe wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na przetarcie, np. na piętach).
  • Dopasowanie – zwracajmy uwagę na odpowiedni rozmiar. Ważne, żeby bielizna termoaktywna ściśle przylegała do ciała, bo tylko wtedy będzie dobrze spełniać swoje funkcje. Nie ubierajmy jej też na lewą stronę.
  • Brak szwów lub płaskie szwy – to kolejny ważny aspekt, który wpływa na komfort użytkowania i niweluje ryzyko bolesnych otarć. 
  • Zastosowane technologie – dodatkowo poprawiają komfort noszenia; mogą to być m.in. warstwy antyalergiczne i bakteriostatyczne (np. w męskiej koszulce termoaktywnej Brubeck Thermo), specjalne włókna Lifa® (np. w damskiej koszulce Helly Hansen Lifa Merino Graphic) czy strefy wentylacyjne, umieszczone w miejscach o wzmożonej potliwości (np. w męskie koszulce Brubeck Dry). 

Skoro wiesz już, jak ważna jest termoaktywna bielizna, czas nadrobić braki w zimowej garderobie. Jeśli szukasz najlepszej bielizny dla siebie czy swoich bliskich, wejdź na fitanu.com i zapoznaj się z dostępną ofertą legginsów, koszulek i kompletów termoaktywnych. Znajdziesz tam sprawdzone produkty od najlepszych producentów odzieży narciarskiej. Sprawdź już teraz!

Źródło zdjęć: fitanu.com, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here