Konwencja MLI – koniec z podwójnym opodatkowaniem

W szybko zmieniającej się rzeczywistości prawo ma zadyszkę i nie zawsze dotrzymuje kroku realiom. Ta uwaga tyczy się również prawodawstwa podatkowego. Chcemy przybliżyć jeden z palących dotąd problemów podatników pracujących za granicą. Dobrze unaocznia sprawę sytuacja marynarzy pracujących na jednostkach innych państw, które z kolei dzierżawią statki od armatorów.

Kto może pomóc w zrozumieniu przepisów

Najlepszym miejscem na rozwikłanie niuansów, jakie niosą podatki marynarskie, jest kancelaria radcowska. Radca prawny to zawód zaufania publicznego i można się do niego zgłosić z trudnościami dotyczącymi interpretacji przepisów ratyfikowanych wraz z przyjęciem konwencji LMI.

Chcąc być dokładnym i poprzeć przedstawione w tekście wywody konkretami, polecamy specjalistę, którego zajmują podatki dla marynarzy – https://radcaprawny-trojmiasto.pl/

Jak radzili sobie dotychczas zainteresowani

Dotychczasowe praktyki i rozliczanie podatków marynarzy zawierało często niepraktyczne rozwiązania, które w perspektywie czasu mogły doprowadzić podatnika do znacznych strat i narazić na restrykcyjne kontrole skarbowe. Niezgłoszenie faktu pracy za granicą może mieć zgubny wpływ na rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy.

Pokrótce o konwencji LMI

Wielostronna konwencja podpisana została w Paryżu dnia 7 czerwca 2017 r. Umowa ma charakter otwarty. Reguluje w swych zapisach między innymi podatek za pracę marynarzy.

Ogólny wydźwięk i konkluzja mówi o dostosowaniu przepisów podatkowych lokalnych do postanowień konwencji w sprawie podwójnego opodatkowania. Konwencja ma ułatwić przepływ informacji i rozliczenia podatkowe, jednak dzięki zapisom może przeciwdziałać zakusom na unikanie płacenia podatków w ogóle. Ten problem jest szczególnie podnoszony wobec dużych organizacji gospodarczych mających swoje interesy w wielu częściach globu.

Konwencja LMI daje możliwość skorzystania przez podatników zatrudnionych pod obcymi banderami z abolicji podatkowej objawiającej się rezygnacją systemu ściągania podatków z dublowania nakładanych powinności płatniczych świadczonych przez obywateli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here