Jak zorganizować fajne wakacje tanim kosztem?

Ponura aura za oknem, wiatr, śnieg i deszcz sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna z rozrzewnieniem wspominać minione wakacje. Każdy ma już dość grubych, zimowych ubrań, kozaków i zamarzniętych szyb w samochodzie. Tęsknimy za ciepłą wodą, plażą, słońcem i czasem, gdy dzień był o kilka godzin dłuższy. Wśród osób stęsknionych za wakacjami są też tacy, którzy już powoli zaczynają planować przyszłe wakacje. Wiele osób nadal kombinuje jak wyjechać na fajne i najlepiej jak najtańsze wakacje. Jeśli należysz do osób, które myślą, jak wypocząć i jednocześnie nie wydać fortuny to musisz wiedzieć, że wakacje powinieneś zacząć planować już teraz. Z początkiem roku biura podróży wprowadzają oferty wakacyjne, a to oznacza, że możesz upolować okazyjne cenowo wakacje “first minute”. Wypoczynek zakupiony w ofercie “first minute” jest zwykle tańszy nawet od “last minute”, dlatego nie warto czekać z planami aż do lata. Warto wiedzieć, że niektóre biura podróży za niewielką opłatą udostępniają opcje bezpłatnego odwołania rezerwacji w późniejszym terminie dzięki czemu przy nagłej zmianie planów nie poniesiesz wielkich kosztów.
Jeśli marzą Ci się ciepłe kraje, a wakacje z biurem podróży są dla Ciebie nadal zbyt drogie to pozostaje Ci zorganizowanie wakacji na własną rękę. Wydawać by się mogło, że najtańsze wakacje będą wtedy, gdy spędzisz je w jakiejś małej miejscowości nad Bałtykiem lub w górach. Brzmi interesująco, jednak nigdy nie masz pewności, że Twoje wakacje w Polsce nie ograniczą się do spędzenia tygodnia w wynajętej kwaterze, bo cały tydzień będzie lał deszcz. Myślę, że pocieszy Ciebie w tym momencie fakt, że w porównywalnych kosztach do naszego morza możesz spędzić wakacje nad ciepłym Adriatykiem – o ile zorganizujesz wyjazd na własną rękę. Wystarczy sprawne auto i odrobina zmysłu organizacyjnego. Pewnie myślisz teraz – “jak to? Nad Adriatyk jechać samochodem? To przecież szaleństwo!”. Wbrew pozorom nie jest to jednak, aż tak bardzo szalone zważywszy uwagę na fakt, że trasa nad ciepły Adriatyk ze Ślaska to nieco ponad 700 km. Przy dobrych wiatrach i braku korków po drodze, możesz wyjechać bladym świtem i wieczorem dotrzeć na miejsce.
Decydując się na najtańsze wakacje nad Adriatykiem zalecamy wybór Chorwacji – to najtańsza wakacyjna opcja z ciepłym morzem i gwarantowaną pogodą. Sprawdzone noclegi możesz znaleźć przez popularne serwisy internetowe – na przykład boooking, trivago czy casamundo. Jeśli jesteś na bakier z językiem angielskim, a chorwacki jest Ci zupełnie obcy to radzimy porzucić swoje obawy. Oczywiście warto spakować podręczny słowniczek w walizkę, jednak z doświadczenia wiemy, że Polak z Chorwatem dogada się zupełnie nie znając języka. Dodatkowym plusem Chorwacji jest fakt, że Chorwaci to niezwykle zgrany i przyjacielski naród. Jeśli widziałeś kiedyś jak nad Bałtykiem Polak patrzył krzywo na Niemca to możesz być pewny, że w Chorwacji nikt nie obrzuci Ciebie takim wzrokiem. Wynajmując kwaterę u Chorwata możesz liczyć na jego pomoc i gościnność – gospodarze bardzo chętnie częstują swoimi wyrobami (w tym również tymi wysokoprocentowymi).
Wybierając się na wakacje do Chorwacji na własną rękę musisz pamiętać o kilku istotnych sprawach. Pierwszą z nich jest kwestia ubezpieczenia – ubezpiecz auto oraz wykup ubezpieczenie podróżne dla rodziny. Warto również wyrobić sobie karty EKUZ – karty ubezpieczenia zdrowotnego wydawane bezpłatnie w ramach NFZ. Posiadając kartę EKUZ możesz korzystać bezpłatnie z opieki zdrowotnej w Chorwacji lub dostać zwrot kosztów po powrocie do kraju. W innym wypadku będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni. Jadąc do Chorwacji musisz przejechać przez kraje tranzytowe, gdzie obowiązują winiety – musisz je wykupić przed wjazdem na autostradę lub zamówić przez Internet jeszcze przed wyjazdem za granicę. Brak winiety to ryzyko otrzymania mandatu w walucie euro, a chyba nikt nie chce mieć takiej pamiątki z wakacji? Gwarantujemy, że jeśli dobrze zorganizujesz swój wyjazd to nie będą to Twoje ostatnie wakacje w słonecznej Chorwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here