Jak przeżyć wakacje z dziećmi?

W wakacje chcemy wszyscy odpocząć, poleniuchować i naładować baterie na kolejny rok pracy. A jak odpocząć na wakacjach, jak mamy małe dzieci? Jak zorganizować wakacje by dla wszystkich były przyjemnością?
Wakacje z dziećmi to duże wyzwanie. Trzeba je dobrze przemyśleć i zaplanować, by we wspomnieniach nie pozostały jako koszmar. Nie wiem jak wy, ale ja jestem święcie przekonana, że wakacje z dziećmi najlepiej udają się nad wodą. Pamiętam wakacje z naszą córką, gdy miała trzy lata. Pojechaliśmy do krainy wielkich jezior. Uwielbiam to miejsce, ale do tej pory spędzaliśmy tam wakacje jako ludzie bezdzietni. Zawsze lubiliśmy ruch i czynny wypoczynek. Dużo jeździliśmy na rowerach, pływaliśmy, czy pływaliśmy kajakami. Teraz wiedzieliśmy, że czasy takich wakacji już minęły i szybko nie wrócą. Wiedzieliśmy, że musimy zorganizować to wszystko inaczej. Tak, by nasza trzylatka dała radę zwiedzać, a jednocześnie się nie nudziła. Wycieczki nie mogły być zbyt długie i wyczerpujące bo skończyło by się to wielkim płaczem i marudzeniem. Musieliśmy wybrać idealne miejsce. Tylko jak wygląda to idealne miejsce dla trzylatki?
Nasz wybór padł na Augustów. Jest to piękne miasto turystyczne. Położone jest nad kanałem Augustowskim w otoczeniu siedmiu jezior. Dlaczego zdecydowaliśmy się na to miejsce? Przede wszystkim jest to typowe miasto turystyczne. Co to dla nas znaczyło? Jest to niewielkie miasto, więc wszędzie mieliśmy blisko. Jest bardzo dużo atrakcji dla dzieci. Wszędzie są karuzele, zjeżdżalnie, wesołe miasteczko i gdzie się nie obejrzysz możesz usiąść i coś zjeść. Wakacje z dzieckiem to przede wszystkim dobre rozplanowanie wycieczek. Dzięki temu, że Augustów jest małym miastem mogliśmy robić niewielkie wypady w miasto i wracać na kwaterę, gdzie mała mogła odpocząć i się zregenerować. Wycieczki w dalsze miejsca też były zorganizowane z przerwą na regenerację dla małej. Wyglądało to w ten sposób, że samochodem jechaliśmy w jakieś miejsce, tam zwiedzaliśmy i wracaliśmy znowu samochodem. W obie strony córka przeważnie spała. Dzięki temu, gdy wracaliśmy z wycieczki mała była gotowa do następnych harców.
Niezapomnianym przeżyciem dla córki była wycieczka statkiem. Rejs trwał około godziny, a mała cały czas siedziała i obserwowała wszystko co się dzieje. Statek, którym płynęliśmy stylizowany był na łódź wikingów, co malej szalenie się podobało. Była zachwycona i zaaferowana. Nie było z nią żadnych problemów, gdyż tak bardzo zajęło ją obserwowanie rejsu. Wszyscy rodzice wiedzą, że godzina spokoju i oddechu przy trzylatce to niezapomniane przeżycie dla każdego rodzica.
To wszystko jeszcze jest nic w porównaniu z fascynacją wodą jaką wykazują chyba wszystkie małe dzieci. Wniosek z tego może być tylko jeden. Wakacje z dziećmi muszą być w pobliżu wody. Córka godzinami potrafiła chlapać się w jeziorze. W końcu, gdy po wielkich prośbach udawało się nam ją wyciągnąć, kolejne godziny potrafiła spędzać bawiąc się w piasku. Zero nudy. Zero marudzenia. Nad wodą zawsze była zajęta. Bardzo często tak organizowaliśmy sobie dzień, że po śniadaniu jechaliśmy na jakąś wycieczkę. Natomiast po obiedzie siedzieliśmy nad wodą. Rozwiązanie idealne. Mała wieczorem była tak wyeksploatowana, że szybciutko zasypiała. My za to chociaż wieczory mieliśmy wolne, dla siebie.
Muszę wam powiedzieć, że wakacje z dziećmi nad wodą są świetne. Bardzo fajnie wspominam nasz wyjazd. Jest tylko jedna zasada. Żadnej spiny. Żadnych planów. Jadąc na wakacje oczywiście byliśmy przygotowani, i wiedzieliśmy jakie atrakcje są w rejonie. Nie mieliśmy jednak żadnych konkretnych planów. Poszliśmy totalnie na żywioł. Mieliśmy ochotę, gdzieś jechać. Jechaliśmy. Nie mieliśmy ochoty nigdzie się ruszać. Szliśmy nad wodę. Totalny luz, i nastawienie na wypoczynek.
I jeszcze jedna rzecz, która bardzo podoba mi się w Augustowie. Jest bardzo dużo atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Nie oszukujmy się. Wakacje z dziećmi to przede wszystkim zapewnienie atrakcji dzieciakom. W Augustowie nie ma z tym żadnego problemu.
I jeszcze jedno nigdzie nie zjecie lepszych kałdunów nią w Augustowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here