Przygotowania do wakacji zimą? Oczywiście! Wakacje można mieć przecież w różnych terminach, bo choć kojarzą nam się przede wszystkim z letnią przerwą od nauki szkolnej, to jednak słowa “wakacje” możemy użyć do określenia każdej przerwy od nauki, pracy, codzienności. Każdy wyjazd, nawet krótki weekendowy to mogą być wakacje marzeń. Być może właśnie teraz ktoś rozpoczął urlop, wyciągnął walizki i zastanawia się co zabrać na wakacje?
Sprawdzony sposób na spakowanie wszystkiego co potrzebne, to sporządzenie spisu przedmiotów, które będą nam potrzebne. Taką check listę można robić przez dłuższy czas, dodawać pozycje, usuwać, a gdy nadejdzie czas pakowania to wystarczy punkt po punkcie odhaczać zapakowane do walizki rzeczy.
I tak – w każdym bagażu powinniśmy mieć:
1. Dokumenty.
Rodzaj i ilość dokumentów zależą od tego dokąd się wybieramy. Przy podróżach po Polsce czy państwach Unii Europejskiej musimy mieć dowód osobisty, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego – kartę EKUZ. Gdy naszą podróż wykupiliśmy w biurze podróży to na spotkanie w hali odlotów na lotnisku czy przystanek autokaru należy zabrać umowę i wszystkie inne dokumenty z nią związane, które otrzymaliśmy od touroperatora.
Jeśli wybieramy się poza UE niezbędny jest paszport i wiza. Nie wszystkie państwa wymagają wizy, czasem można ją upić na lotnisku, ale najczęściej wizy kupuje się za pośrednictwem Internetu lub bezpośrednio w placówkach dyplomatycznych.
Jeśli podczas urlopu będziemy wypożyczać samochód należy zabrać ze sobą prawo jazdy.
Nie należy zabierać jednocześnie dowodu osobistego i paszportu – w przypadku kradzieży utracimy obydwa najważniejsze dokumenty. Kiedyś posiadanie przy sobie obu dokumentów podczas wyjazdu za granicę było w Polsce zakazane.
Nasze dokumenty są najbardziej potrzebne na lotnisku oraz w hotelu przy zameldowaniu, potem warto je dobrze schować – najlepiej w hotelowym depozycie czy sejfie, a przy sobie nosić kserokopię paszportu czy dowodu. Kserokopii warto mieć więcej i schować je do walizki i bagażu podręcznego – jeśli za granicą utracimy dokumenty, to dzięki kserokopiom służby dyplomatyczne zadziałają znacznie szybciej.
Dokumenty potwierdzające tożsamość chronimy przed kradzieżą, zamoczeniem, zabrudzeniem, zniszczeniem.
Bilet lotniczy drukowany jest w taki sposób, że na jednej kartce jest lot w obie strony, więc po przylocie na miejsce należy schować go do depozytu lub dobrze ukryć w walizce. Mimo tego, że lot powrotny jet zarezerwowany i w systemie znajduje się nazwisko konkretnej osoby, to bez biletu nie zostaniemy odprawieni. Linia lotnicza wyda nam duplikat biletu, ale często za zgubienie biletu niektóre linie obciążają pasażerów wysokimi karami.
Wśród dokumentów koniecznych na wakacjach powinny znaleźć się również polisy ubezpieczeniowe, spisy telefonów, legitymacje potwierdzające posiadane licencje pilota, nurka, ratownika czy inne niezbędne do wypożyczenia specjalistycznego sprzętu czy umożliwiające wzięcie udziału w jakiejś atrakcji. Jeśli przyjmujemy leki, warto zabrać ze sobą receptę oraz ulotkę ze składem leku – gdy nam zabraknie tabletek miejscowi lekarze lub farmaceuci pomogą nam na pewno.
Spis telefonów wykonany w dwóch- trzech egzemplarzach powinien mieć numery do naszych najbliższych (są przydatne, gdy zgubimy telefon, bo przecież mało kto zna na pamięć numery komórek kilkunastu osób), do polskiej placówki dyplomatycznej znajdującej się w państwie do którego jedziemy, do centrali biura podróży, do naszego banku (ba wypadek utraty karty czy problemu z dostępem do konta), do firmy ubezpieczeniowej.
W kontaktach w naszym telefonie osobę, którą należy powiadomić jeśli nam się coś stanie oznaczmy jako ICE (In case of emergency).
2. Kosmetyki.
Kosmetyki są dość ciężkie, potrzebujemy ich dużo, a limity wagi bagażu są wyśrubowane. Warto kupić małe opakowania i przełożyć (przelać) do nich tyle, ile nam na tydzień czy dwa będzie potrzeba. Najważniejsze są kosmetyki ochronne do skóry i one powinny być spakowane jako pierwsze. Nie ma potrzeby zabierania wielkich falkonów z perfumami czy ogromnej ilości kosmetyków upiększających.
3. Odzież i buty.
Dobrane do klimatu oraz w takiej ilości, aby wystarczyło nam czystych ubrań na całą podróż. Zabieramy wyłącznie niezbędne, wygodne, ulubione ubrania i buty – na urlopie dajmy sobie trochę więcej luzu i eleganckie stroje wizytowe zostawmy w domu. Chyba, że wybieramy się w rejs luksusowym statkiem lub jedziemy do wielogwiazdkowego hotelu. Tam obowiązują stroje eleganckie.