Zmiany, zmiany, zmiany...

Pojawienie się nowego członka rodziny na świecie, niesie za sobą wiele radości (a przynajmniej zawsze powinno tak być) i szczęścia. Jest tak niezależnie od tego jak duża jest rodzina, jednak w przypadku dziecka pierworodnego może wyglądać ta radość nieco inaczej.

Czy to oznacza, że pierworodne jest bardziej wyczekiwane i kochane? Oczywiście, że nie. Różnica leży w całkiem innym miejscu. Zwyczajnie, do czasu kiedy urodzi się pierwsze dziecko, para czy małżeństwo spędzają życie tylko we dwóje. Są to dwie dorosłe osoby, które na przykład pracują, uczą się, spędzają razem czas – po dorosłemu. Kiedy zaś pojawia się pierwsze dziecko na świecie to szybko orientują się, jak wiele zmian w ich życiu teraz zajdzie, o których wcześniej być może nie myśleli.

Jakie to zmiany? Przede wszystkim – zmiany na zawsze, bo już na zawsze ta mała istota będzie córką lub synem, nawet jak skończy trzydzieści lat.
Innymi rzeczami jakie się zmienią są różne aspekty życia. Niektóre z nich są mocno uzależnione od indywidualnej sytuacji.
Być może teraz pokój nie będzie tylko wasz, lecz też dziecka i trzeba będzie pozbyć się niektórych zwyczajów, które mogłyby na przykład przeszkadzać w spaniu maluszkowi.
Chyba najmocniej zmianę można odczuć w sferze wszelkiego przemieszczania. Podróże z dzieckiem, zarówno te małe jak i te duże to już nie taka sielanka, jak wtedy, gdy rodzice jadą sobie gdzieś we dwoje. Załatwianie spraw na mieście wiąże się z pełnym zabiegiem wyciągania dziecka z samochodu i wkładania do wózka, a później na odwrót przy każdorazowej przesiadce. Szczególnie doskwiera to rodzicom, kiedy takich przesiadek jest wiele, bo na przykład sprawunki trzeba pozałatwiać w różnych rejonach miasta.
Jeżeli chodzi o dłuższe trasy do pokonania to oczywiście nie wystarczy już zrobić sobie parę kanapek na drogę i zakupić energetyka lub zatrzymać się gdzieś po drodze na jedzenie w krótkiej przerwie i dalej w drogę. Teraz trzeba uwzględnić wszelkie potrzeby malucha. Zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy i modlić, aby pociecha lubiła podróżować – a najlepiej, żeby lubiła spać w podróży.
Zarówno zimą jak i latem trzeba zwrócić ogromną uwagę na temperaturę w samochodzie i na zewnątrz, tak aby podczas drogi nie narazić dziecka na zachorowanie.
Kolejna zmiana to wszystkie wyjścia towarzyskie i imprezy okolicznościowe. Tutaj sytuacja jest różna, bo niektóre pary mają szansę na spędzenie sobotniej nocy w gronie znajomych, dlatego że z pomocą przychodzą im babcie pociechy. Niestety, nie każdy może doświadczyć takiej pomocy od rodziny czy najbliższych znajomych, którzy mogliby na jakiś czas zaopiekować się dzieckiem. W takim wypadku wyjścia pozostają dwa. Pierwsze – zabrać dziecko ze sobą, jeżeli miejsce imprezy jest ku temu przyjazne (np. wesele) i drugie – rodzice nigdzie nie idą, bo mają maluszka.
Ta sytuacja może się odnosić do typowych wizyt w restauracjach czy kinie, ale też właśnie do takich imprez jak wesele, spotkanie ze znajomymi w clubie czy świętowanie w Sylwestra.

Zmiany generalnie obejmują każdy aspekt życia rodziców. Smutne lub niezdrowe jest to, że niektórzy z nich tam mocno skupiają wszystko wokół dziecka, że zapominają o sobie, co często prowadzi do nieporozumień a nawet rozstań. A rozstanie się rodziców jest naprawdę dużym ciosem dla dziecka, które w pełni szczęśliwe może być przy mamie i tacie codziennie, a nie raz na jakiś czas.
Warto, aby ludzie spodziewający się pierwszego dziecka, psychicznie przygotowali się na to co ich czeka, co się zmieni, korzystali z czasu jaki im jeszcze pozostał tylko we dwoje. Z pewnością pojawienie się dziecka i obowiązków związanych z jego wychowaniem, uświadamia rodzicom tego dziecka jak wiele poświęcili dla nich ich właśni rodzice. Przez co ich rodzice musieli przejść w trakcie ich wychowywania, prawdopodobnie w ciężysz warunkach, bo i dawniej były cięższe czasy. Teraz wraz z rozwojem technologii rodzice mogą cieszyć się wieloma ułatwieniami – od pampersów jednorazowych i szybkiego podgrzewania mleka zaczynając.
Najważniejsze jest to, aby nie wymagać od siebie za dużo bo nic nie jest w stanie przygotować na tak wielkie zmiany w 100 procentach – ważne, aby po prostu dawać z siebie wszystko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here