Planujesz dłuższy wakacyjny wyjazd w góry albo weekendowy wypad? To doskonała alternatywa dla wyjazdów nad morze, która dostarczy wielu wrażeń. Wspólne wędrówka malowniczymi szlakami to ciekawe doświadczenie dla dzieci, trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz wcześniejszej organizacji. Jak przygotować się do wyprawy z dzieckiem w góry i wzbudzić jego entuzjazm do takiej formy wypoczynku?
Dlaczego warto zabierać dzieci w góry
Z roku na rok rośnie liczba zwolenników długich wędrówek po górach. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, w jakim wieku można zabrać dziecko w góry, aby wyprawa była dla niego przyjemnym doświadczeniem, a nie przymusem.
Wyjazd z dzieckiem w góry to doskonała okazja, by spędzić dużo czasu na łonie natury. W górach można nie tylko podziwiać piękne widoki, ale też oderwać się od codziennych spraw i oddać relaksowi. Dla najmłodszych to okazja, by oddychać prawdziwie czystym powietrzem, gdyż tereny górskie wciąż należą do tych najmniej zanieczyszczonych, a więc też najzdrowszych. Dla starszych dzieci wędrówki po górskich szlakach mogą być ciekawym wyzwaniem i sposobem na pokonywanie własnych słabości.
Jak zaplanować wyjazd z dzieckiem w góry?
Wypad w góry może okazać się ekscytującą przygodą nawet dla bardzo małych dzieci, jeśli tylko wyprawa będzie starannie zaplanowana i przemyślana. Jakie czynniki są kluczowe w czasie podróżowania z dzieckiem?
Dobór trasy. Jedną z podstawowych kwestii jest wybór szlaku. W naszym kraju pięknych tras o różnych stopniach trudności nie brakuje. Najważniejsze jednak jest dopasowanie długości i trudności szlaku do wieku i możliwości dziecka. Szczególnie jeśli jest to pierwsza wspólna wyprawa w góry, korzystniej jest zdecydować się na krótszą i dobrze oznaczoną trasę.
Informacje na temat wybranego szlaku. Zbierz ich jak najwięcej. Sprawdź nie tylko dystans, jaki jest do przemierzenia, ale także szacunkowy czas, potrzebny do wyjścia na szczyt, zejścia i co ważne, miejsca, gdzie można się schronić w razie nagłego załamania pogody. Im więcej dowiesz się na temat szlaku przed wyprawą, tym mniejsza szansa, że nieoczekiwane okoliczności was zaskoczą.
Zaplanuj większą liczbę postojów. Kiedy ruszycie na szczyt, być może trudno będzie pokonywać dziecku kolejne odcinki trasy. Daj mu więcej czasu na przebycie drogi i chętnie organizuj postoje, by dziecko nie traktowało wędrówki jako przymusu.
Kontroluj warunki pogodowe. Aura w górach bywa zdradliwa, dlatego zanim ruszycie w góry, sprawdźcie aktualny dostępny komunikat pogodowy. Jeśli prognozowany jest silny wiatr, burza, czy intensywne opady deszczu, to wybierz inny termin wycieczki. Rozejrzyj się też wcześniej za ewentualną opcją awaryjną, gdyby niespodziewanie doszło do załamania pogody.
Pamiętaj o zapakowaniu najważniejszych rzeczy do plecaka. Ruszając na trasę, sprawdź, czy masz przy sobie nie tylko prowiant i ubrania, ale także naładowany telefon, numer do najbliższej jednostki GOPR, ośrodka pobytu oraz apteczkę.
Bezpieczeństwo na szlaku – najważniejsze zasady
Kiedy wyjeżdżasz w góry z dzieckiem, jesteś odpowiedzialny za jego zdrowie. Na trasie zachowaj szczególną ostrożność. Dzieci mają w sobie naturalną chęć poznawania nowych rzeczy i penetrowania nieznanych zakątków, więc zachowaj szczególną czujność, szczególnie jeśli dziecko jest ruchliwe. W górach może się nie tylko potknąć i przewrócić, ale także wpaść do wody czy nawet zsunąć ze ścieżki. Staraj się więc przez cały czas utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy.
Na bieżąco sprawdzaj i reaguj na zmiany pogody. Zwróć uwagę na to, że latem dziecko jest narażone na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Przed wyjściem w góry nasmaruj jego skórę kremem z wysokim filtrem, pamiętaj też o nakryciu głowy. Jeśli w drodze zastanie was deszcz, pamiętaj, by trzymać dziecko blisko siebie i schodzić na dół ostrożnie, gdyż ścieżki bardzo szybko robią się śliskie.
Odzież w góry, czyli co założyć na wycieczkę
Wybierając się w góry, musisz wziąć ze sobą do plecaka dodatkowe ubrania. W im wyższe partie gór zamierzacie się udać, tym większe ryzyko zmiany aury. Pogodę zawsze sprawdzaj na lokalnych stronach www i zawsze noś przy sobie ubrania na zmianę. W góry praktycznym elementem odzieży jest softshell, który zapewni ochronę przed chłodem, wiatrem i opadami deszczu.
Dziecko najlepiej ubrać w góry na cebulkę. Kilka warstw odzieży będzie lepiej grzać niż jedna. Dodatkowo jedną warstwę także łatwiej zdjąć. Niech to będą ubrania bawełniane, które zapewnią dziecku komfort w trakcie wędrówki. W skład klasycznego zestawu wejdą: długie spodnie, koszulka z krótkim rękawem, bluza lub sweter, nieprzemakalna kurtka chroniąca przed wiatrem, czapka z daszkiem. Warto mieć także w zapasie dodatkową koszulkę, by móc przebrać dziecko, jeśli się spoci. Najlepsze plecaki to te nieprzemakalne.
W plecaku przyda się także mapa, dokumenty identyfikacyjne, telefon, ubrania przeciwdeszczowe, prowiant na drogę, coś do picia, latarka, apteczka, scyzoryk. Przeczytaj o tym, jak spakować się w góry.
Jak zachęcić dziecko do górskich wędrówek?
Przygodę z pieszymi wędrówkami po górach można rozpocząć nawet z małymi dziećmi, potrzebne są tylko: dobra pogoda, czas i cierpliwość. Trzeba pamiętać o tym, że w drodze na szczyt dzieci potrzebują czasu, zachęty i większej liczby przerw na odpoczynek.
Jeśli dziecko nie jest miłośnikiem przyrody, to na początku może mu być ciężko czerpać przyjemność tylko ze spacerów. Znacznie lepiej zmobilizować najmłodszych do tego, by sami odkrywali przyrodę wokół nich lub postawić przed nimi wyzwanie, z którym w czasie wędrówki będą się mogli zmierzyć.
Dziecko z pewnością chętniej ruszy w trasę, jeśli na etapie przygotowań pokażemy, że liczymy się z jego zdaniem. Warto dać dziecku mapę, kompas i przedyskutować cel wędrówki. Możliwość decydowania sprawi, że dziecko poczuje się docenione i będzie cieszyło się z wędrówki.
Jak mówiliśmy już wcześniej, warto stopniowo przyzwyczajać dziecko do tras górskich, zaczynając od tych najkrótszych i najmniej wymagających, by nie zniechęcić go do wędrówek.
Czas wędrówki umilą ciekawe historie i opowieści, szczególnie te lokalne. Warto przed wyprawą dowiedzieć się więcej na temat trasy wędrówki i móc podzielić się tą wiedzą z dzieckiem.
W trakcie wyprawy sprawdzą się w ramach prowiantu kanapki zawinięte w papier lub folię. Oprócz nich można zabrać ze sobą tabliczkę czekolady, która doda energii na szlaku. Do picia najlepszym wyborem będzie woda, gdyż napoje słodzone wzmagają pragnienie, a przy tym w większości zawierają szkodliwe barwniki i konserwanty.
Wyjazd w góry – wspaniały sposób na relaks dla całej rodziny
Wyprawy w góry przynoszą wiele radości, a przy tym dają poczucie wolności. Skrupulatne planowanie i zdrowy rozsądek pomogą w organizacji wędrówki nawet z bardzo małymi dziećmi. Uważność i dopasowanie trasy do możliwości dziecka sprawią, że wyprawa w góry stanie się źródłem niezapomnianych wspomnień na całe lata!