W jakim wieku można zacząć nurkować?
W jakim wieku można zacząć nurkować?

W wieku 10 lat można zacząć nurkować pod opieką instruktora.

Odpowiedź: W zależności od kraju i organizacji nurkowej, minimalny wiek do rozpoczęcia kursu nurkowania wynosi 10-12 lat

W jakim wieku można zacząć nurkować?

Nurkowanie to jedna z najpopularniejszych form rekreacji wodnych. Daje możliwość podziwiania pięknej fauny i flory morskiej oraz eksplorowania tajemniczych wraków statków, które spoczywają na dnie oceanu. Jednakże, wiele osób ma pytania dotyczące minimalnego wieku wymaganego do rozpoczęcia kursu nurkowania.

Odpowiedź jest uzależniona od kraju oraz organizacji nurkowej prowadzącej szkolenie. W większości krajów europejskich minimalny wiek wynosi 12 lat, jednakże istnieją wyjątki – np. we Włoszech minimum wynosi tylko 10 lat.

Jeśli chodzi o USA i Kanadę to tamtejsze organizacje Nurkowski PADI (Professional Association of Diving Instructors) and SSI (Scuba Schools International) dopuszczają dzieci już od dziesiątego roku życia do korzystania ze specjalistycznych usług instruktorów pływackich przy czym musza one posiadać odpowiednią licencję rodzic lub opiekun prawny powinien też dać pisemną zgodę dziecka na uczestnictwo w zajęciach.

Organizacja YMCA zapewnia przeszkolenie dla dzieci powyżej dwunastego roku życia natomiast American Red Cross oferuje program „Jr.Scout” przeznaczony dla dziewczynek i chłopców między dziesięcioma a czternastoma latami.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wyjątkowe potrzeby dzieci podczas nauki nurkowania i w czasie samych działań podwodnych. Dziecko musi być odpowiednio wyszkolone i przygotowane do takiej formy aktywności fizycznej oraz mentalnie gotowe do poruszania się w nieznanych środowiskach.

Z tego powodu wiele szkół nurkowych oferuje specjalne kursy dla dzieci, które są prowadzone przez instruktorów o odpowiednim doświadczeniu we współpracy z dziećmi.

Niektóre organizacje wprowadzają również dodatkowe ograniczenia – np. wymóg posiadania certyfikatu Advanced Open Water przed przystąpieniem do bardziej zaawansowanych treningów lub dystrybucję sprzętu tylko osobom pełnoletnim

Podsumowując, minimalny wiek wymagany dla osób chcących rozpocząć kurs nurkowania różni się między krajami a nawet pomiędzy poszczególnymi organizacjami zajmującymi sie taka forma rekreacji Warto jednak mieć na względzie fakt że to jedna z najbardziej ekscytujacych metod spêdzania wolnego czasu jakie możemy sobie zaproponować ale warto pamietaj ze podejmowanie tej decyzji należy dokładnie przeanalizować czy dane dziecko jest już gotowe zarówno emocjonalnie jak i fizyczne by móc bezpiecznie korzystać ze wszystkich atrakcyjności, które daje nurkowanie.

Wymagane minimum wiekowe do rozpoczęcia nurkowania zależy od szkoły nurkowej i rodzaju kursu. Jednakże, większość szkół wymaga ukończenia 10-12 lat dla podstawowych kursów nurkowych PADI lub SSI Junior Open Water Diver.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie https://www.zdrowedzieci.pl/nurkowanie-dla-dzieci-w-jakim-wieku-moga-zaczac/, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat bezpiecznego początku przygody ze sportowym nurkowaniem.

Link HTML: zdrowedzieci.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here