W jakim języku mówi się w Szwajcarii?
W jakim języku mówi się w Szwajcarii?

W jakim języku mówi się w Szwajcarii?

W jakim języku mówi się w Szwajcarii?

Często zastanawiamy się, który jest oficjalnym językiem używanym w danym kraju. W przypadku Szwajcarii odpowiedź na to pytanie może być nieco bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Otóż, choć kraj ten ma cztery oficjalne języki narodowe – niemiecki, francuski, włoski i retoromański – to sposób ich stosowania różni się między poszczególnymi regionami.

Niemiecki jako najpopularniejszy

Niemiecki jest dominującym i najbardziej popularnym językiem używanym przez mieszkańców Szwajcarii. Stanowi on lingua franca większości populacji tego kraju oraz służy jako jeden ze środków komunikacji pomiędzy osobami o różnych korzeniach etnicznych czy też lokalizacjach geograficznych.

Dialekty szwabskie a standardowy niemiecki

Jednakże warto podkreślić istotną różnicą: Niemcy zachodnie (np.: Austriacy) rozumieją dialekty szwabskie lepiej od resztę Niemców, którzy zazwyczaj nie rozumieją dialektu szwabskiego. Człowiek ze Szwabii może więc mieć problem w komunikacji po niemiecku np.: na północy Niemiec.

Francuski jako drugi najpopularniejszy

Drugim co do popularności językiem używanym w Szwajcarii jest francuski. Jest on dominujący we Francuskiej części kraju – Romandii oraz Genewie i Lozannie. Oczywiście, znajomość francuskiego jest także ważna dla osób pracujących w turystyce czy dyplomacji.

Dialekty frankońskie a standardowy francuzki

Należy również wspomnieć o różnicach między dialektami frankońskimi (swobodniej mówią: “potoczny” albo też “swojsko”) a standardowym językiem francuskim (tutaj bardziej formalnym). Dla przyjezdnych mogą to być zupełnie inne słowa lub znaczenia tych samych słów jak te spotykane codziennie przez mieszkańca danego regionu.

Inne oficjalne języki narodowe

Ponadto włoski stanowi trzeci pod względem popularności język używany głównie w kantonach Ticino i Graubünden na wschodzie kraju. Retoromański, będący czwartym oficjalnym językiem Szwajcarii, jest używany głównie w dolinach Alp Grissons. Należy jednak zaznaczyć, że oba te języki są mniej popularne i znane niż niemiecki czy francuski.

Mniejszości etniczne

Ponadto w Szwajcarii istnieje wiele mniejszych grup etnicznych oraz imigrantów posługujących się innymi językami. Możemy spotkać osoby mówiące po angielsku (szczególnie w większych miastach), hiszpańsku lub portugalsku (głównie ze względów historycznych) oraz wielu innych narodowości i ich ojczystych dialektów.

Wielojęzyczność jako cecha kulturowa

Jest to ważna cecha szwajcarskiej kultury – mieszkańcy tego kraju często komunikują się płynnie na co najmniej dwóch różnych językach i nie ma dla nich niczym dziwnym przełączanie się pomiędzy nimi podczas jednej rozmowy. Dla przyjezdnej osoby może być to początkowo trudne do ogarnięcia ale szybko można dostrzeżeć jak takich ludzi jest dużo a środowisko również sprawniej porozumiewającego sie więcej niż jeden JĘZYK!

Podsumowanie

Szwajcaria, kraj o czterech oficjalnych językach narodowych – niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim – jest prawdziwie wielojęzycznym miejscem. Niemiecki dominuje jako najpopularniejszy język używany w kraju, jednak każdy region ma swoje dialekty i specyficzne preferencje. Francuski jest drugi co do popularności szczególnie we francuskiej części Szwajcarii. Włoski oraz retoromański są mniej znane i używane na niższą skalę.

W Szwajcarii mówi się głównie w językach niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim.

Oto link do strony: https://www.strzyga.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here