Dalekie podróże, zwiedzanie świata, odkrywanie nieznanych zakamarków, kosztowanie egzotycznych potraw to marzenie niejednego człowieka. Zaskakujące jest to, że pomimo, iż chyba prawie każdy chociaż raz w życiu odczuwał pragnienie dalekich podróży, to tak niewielu decyduje się na to, aby faktycznie wyjechać na drugi koniec świata. Wymówek w tej kwestii jest sporo, choć nie da się ukryć że przeważają kwestie braku czasu albo braku pieniędzy. Warto się w sposób szczególny przyjrzeć zwłaszcza kwestii finansowej. Czy podróże za grosze to pusty slogan czy też faktycznie można zwiedzać świat, nie bankrutując przy tym?
Wymagania generują koszty
Każdy, kto choć raz zdecydował się na podróż, zwłaszcza w nieznane, doskonale wie, że to wymagania generują koszty. Można to doskonale zobaczyć chociażby na przykładzie tygodniowego wyjazdu w góry. Opcja pierwsza zakłada pobyt w luksusowym hotelu z całodziennym wyżywieniem oraz korzystanie z płatnych atrakcji. W takim przypadku trzeba się liczyć z wydatkami oscylującymi w okolicach minimum tysiąca złotych za osobę, a często i wyższymi. Na przeciwległym biegunie znajduje się niskobudżetowy wyjazd pod namiot z wyżywieniem we własnym zakresie. Wraz z drobnymi przyjemnościami taki wyjazd może się zamknąć w kwocie nawet trzystu złotych.
Złoty środek
Podróże za grosze są jak najbardziej możliwe, pozostaje jednak pytanie, czym dla kogo są owe grosze. Zawsze jednak warto maksymalnie ciąć koszty, oczywiście w granicach rozsądku. Istnieje kilka sprytnych sposobów na to, aby podróżować za mniejsze pieniądze nie rezygnując przy tym zupełnie z komfortu. Nie każdy bowiem lubi jeździć na stopa czy spać w namiocie. Jak zatem podróżować za grosze i mieć z tego frajdę?
Niski sezon – niskie koszty
W wielu destynacjach turystycznych ceny noclegów czy poszczególnych atrakcji znacznie maleją w tak zwanym niskim sezonie turystycznym. W warunkach polskich jest to najczęściej okres od października do grudnia oraz od marca do maja. Również w tygodniu można liczyć na o wiele tańszy nocleg niż w weekend. Warto rozważyć taki wybór pory wyjazdu aby jak najwięcej zaoszczędzić na noclegu. Pogoda nie powinna być w tym przypadku wymówką, bowiem w ostatnich czasach równie często można trafić na deszczowy lipiec, jak i przepiękny, słoneczny październik.
Nocleg w przystępnej cenie
Podróże za grosze będą w zasięgu ręki, jeżeli pomyśli się nad tym jak obniżyć koszty noclegu. Wyjazd poza sezonem to tylko jedna możliwość. Warto dokładnie porównywać ceny obiektów o podobnym standardzie. Najczęściej jest tak że o cenie w dużej mierze decyduje lokalizacja. Jeżeli pensjonat oddalony od centrum będzie o połowę tańszy, to warto się na niego zdecydować, zwłaszcza w przypadku, gdy w danym mieście bez zarzutu działa komunikacja miejska.
Tanie bilety lotnicze
Dla nikogo, kto chociaż raz kupował bilety lotnicze nie będzie tajemnicą to, że im bliżej do wyjazdu, tym bilety na samolot będą prawdopodobnie droższe. Najlepiej jest planować biletów na wyjazd przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Na wielu stronach internetowych można obecnie znaleźć wyszukiwarki tanich lotów. Takie rozwiązanie umożliwia znalezienie połączenia w atrakcyjnej cenie, często będącej ułamkiem wyjściowej kwoty.
Podróże w grupie
Podróże za grosze będą prostsze jeżeli będzie się podróżować w towarzystwie. Dzielenie się kosztami podróży jest bardzo korzystne – nie trzeba na przykład dopłacać do pokoju w hotelu. Łatwiej też jest wynająć samochód. Nie dość że opłatę za wynajem można wówczas podzielić na kilka osób, to w dodatku można zmieniać się za kierownicą. Taniej wychodzi także organizacja jedzenia, zwłaszcza jeżeli posiłki przyrządza się na własną rękę. Nie ma też co ukrywać – podróże ze znajomymi są o wiele ciekawsze i weselsze, choć wymagają także pewnych ustępstw ze strony każdego z uczestników wyjazdu. Warto mieć jedną zgraną paczkę przyjaciół, z którą bez zawahania można by w każdej chwili wyruszyć na drugi koniec świata, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy nadarzy się taka okazja.