Reklamy licznych biur podróży prześcigają się w doborze słów na określenie produktów, które biura sprzedają. Jednym z najfajniejszych, bardzo chwytliwym i budzącym zainteresowanie jest sformułowanie: “rajskie wakacje”. Jakie wakacje ma w rzeczywistości konkretny touroperator, to już inna sprawa. O tym czy urlop był wakacjami marzeń, czy podróżą jakiej nawet największym wrogom nie życzymy decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest kierunek podróży, ale nawet najbardziej urokliwe miejsca same w sobie nie spowodują, że będziemy mieć rajskie wakacje. W rajskich okolicznościach przyrody czasem można poczuć się jak na samym dnie piekła.
Wyjazd na urlop powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Są wprawdzie wśród nas szczęśliwcy, którzy mogą mieć zawsze urlop, nie muszą ciągnąć ze sobą wrzeszczących dzieciaków i teściowej a do tego mają kupę pieniędzy – dla nich każde miejsce o każdym czasie może stać się takim, w którym przeżyją rajskie wakacje. Trudniej jest uzyskać taki efekt, gdy jedziemy w większym gronie, a każdy członek grupy ma inne oczekiwania. Stąd konieczne jest przemyślenie i rodzaju wypoczynku, wszystkich opcji związanych z transportem, noclegami, wyżywieniem a nade wszystko ważne jest ułożenie programu pobytu w taki sposób, aby każdy członek naszej grupy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.
Najpierw wspólnie należy ustalić termin wyjazdu. Jeśli jedziemy z dziećmi w wieku szkolnym, to sprawa terminu jest już częściowo wyjaśniona. Na urlop z dzieciakami pojedziemy zimą jak są ferie lub latem w lipcu albo sierpniu podczas wakacji letnich. Teraz termin naszych wakacji trzeba uzgodnić z pracodawcą. Gdy będziemy mieć to za sobą można poszukać miejsca, w które pojedziemy z rodzinką.
Na wypoczynek zimowy można wybrać góry wraz z licznymi atrakcjami związanymi z uprawianiem sportów zimowych lub pojechać za granicę w jakieś ciepłe, egzotyczne miejsce, gdzie lato trwa cały rok. O ile zimę w górach można spędzić w Polsce, w Czechach, na Słowacji lub dalej w Alpach czy Dolomitach, to szukanie ciepłej, letniej temperatury blisko Polski jest skazane na niepowodzenie. W styczniu najcieplej bywa w Portugalii, we Włoszech, na Cyprze, ale czy temperatury rzędu + 14 stopni są dla nas wystarczająco wysokie? Raczej nie, więc wyjazd zimowy do ciepłych krajów oznacza podróż poza Europę. W takim przypadku należy pamiętać, że poza zamorskimi posiadłościami brytyjskimi czy francuskimi we wszystkich innych państwach potrzebny będzie nam paszport oraz wiza. Większość państw wymaga, aby paszport miał ważność co najmniej pół roku od dnia wjazdu. Wizę kupuje się przez Internet, na lotnisku lub w placówce dyplomatycznej – sposób uzyskania wizy zawsze trzeba sprawdzić u źródła, czyli na stronie internetowej ambasady państwa, do którego się wybieramy lub na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Niektóre państwa nie wydają wiz przez Internet ani nie wstemplowują ich przy wjeździe a w dodatku nie mają w Polsce swoich placówek dyplomatycznych. Takim najlepszym przykładem zawiłych wizowych formalności jest uzyskanie wizy wjazdowej do Namibii. Najbliższe placówki Namibia ma w Berlinie i w Moskwie, więc za pośrednictwem którejś z nich można uzyskać pozwolenie na wjazd. Wypełnienie wniosku też wymaga sporo wysiłku, bo urzędnicy z Namibii żądają ogromnej ilości dokładnych informacji oraz zaświadczeń, np. z banku. Ale jak już dostaniemy wizę do tego państwa i wylądujemy w Windhuk (stolica Namibii), to przejdzie nam cała złość i stwierdzimy, że nasze wysiłki warte były takich widoków i emocji.
Gdy uporamy się z gromadzeniem dokumentów podróżnych trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią ilość środków finansowych. Pieniądze są potrzebne nie tylko na bilet, hotel, jedzenie. Trzeba mieć trochę pieniędzy ze sobą na zakup pamiątek, napojów, sprawianie sobie drobnych przyjemności. Wakacje nie są dobrym czasem na oszczędzanie – na wakacjach się pieniądze wydaje.
Aby nic nie zakłóciło naszego urlopu warto upewnić się czy w państwie do którego jedziemy jest bezpiecznie. Takie informacje można znaleźć na stronie MSZ.
Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz od nieszczęśliwych wypadków. Gdy coś złego nas spotka, odszkodowanie od ubezpieczyciela pomoże nam podnieść się z nieszczęścia.