Ile trwa liceum we Włoszech?
Ile trwa liceum we Włoszech?

Włoskie liceum, zwane “liceo”, trwa zazwyczaj pięć lat. Jest to etap edukacji średniej po szkole podstawowej i przed studiami wyższymi.

System edukacyjny we Włoszech

Włochy to kraj, który słynie z pięknych krajobrazów i bogatej historii. Jednakże mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak działa tam system edukacyjny. W tym artykule skupimy się na czasie trwania liceum we Włoszech.

Liceum we Włoszech jest nazywane Liceo oraz dzieli się na kilka typów szkół w zależności od profilu nauki. Ogólnie jednak można powiedzieć, że każde liceum trwa 5 lat począwszy od wieku 14-15 lat a kończąc na wieku około 19-20 lat.

Podobnie jak w innych krajach europejskich egzaminy dojrzałości są niezbędne dla uzyskania dyplomu świadczącego o ukończeniu szkoły średniej (maturità). Egzamin ten przeprowadzany jest centralnie przez państwo i obejmuje różnorodne przedmioty np.: matematykę, języki obce czy też literaturę włoską.

Jedną ze specjalizacji dostępnej dla uczniów wybierających drogę techniczną lub zawodową jest Istituto Tecnico Industriale gdzie uczeń poza podstawami nauki ogólnej może poznać także zagadnienia dotyczące elektroniki lub mechaniki samochodowej co przydatne będzie później podczas rozpoczęcia pracy zawodowej.

Nauka w Liceum we Włoszech skupia się na różnorodnych przedmiotach, ale podobnie jak w innych krajach europejskich języki obce są jednym z kluczowych elementów programu. Językiem angielskim posługują się wszyscy uczniowie a nauka języków niemieckiego lub francuskiego jest dobrowolna.

W latach 90-tych wprowadzono reformy edukacyjne mające na celu zmniejszenie liczby abiturientów niezdających egzamin maturalny oraz rozwój świadomości i umiejętności informatycznych u uczniów. Program szkolny został wzbogacony o dodatkowe kursy dotyczące obsługi komputera czy też możliwość zdania certyfikatów międzynarodowych np.: ECDL.

Po uzyskaniu dyplomu świadczącego o ukończeniu Liceum istnieje wiele opcji dalszej edukacji dostępnej dla absolwentów takich jak studia uniwersyteckie, politechniczne czy techniczne (Istituto Tecnico).

Podsumowując trzeba powiedzieć że system edukacyjny we Włoszech oferuje szeroką gamę możliwości rozwoju intelektualnego zarówno poprzez teoretyczną naukę ogólnych dziedzin humanistyki i matematyki ,jak również przez specjalizacje zawodowe . Praca nad umiejętnościami analitycznymi sprawdza się w życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym a wykształcenie na poziomie liceum we Włoszech jest jednym z najlepszych sposobów aby osiągnąć ten cel.

Wezwanie do działania: Sprawdź, ile trwa liceum we Włoszech na stronie https://www.innowacjaiwiedza.pl/.

Link tagu HTML: Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here