Gdzie występuje denga?
Gdzie występuje denga?

Denga to choroba tropikalna wywołana przez wirus przenoszony przez komary. Występuje głównie w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Afryka Subsaharyjska. Choroba ta jest szczególnie powszechna w obszarach miejskich z niskimi standardami sanitarnymi i brakiem odpowiedniej kontroli nad populacją komarów.

Objawy dengi

Denga jest chorobą wirusową przenoszoną przez komary. Występuje przede wszystkim w tropikalnych i subtropikalnych rejonach świata, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Środkowa i Karaiby oraz Afryka.

Objawy dengi zazwyczaj pojawiają się od 3 do 14 dni po ukłuciu przez noszącego wirusa komara. Choroba może przebiegać w dwóch formach: łagodnej lub ciężkiej.

W przypadku łagodnej postaci objawami są gorączka, ból głowy (zwłaszcza za oczami), bóle mięśniowe i stawowe oraz wysypki skórne na ciele. Te symptomy utrzymują się zwykle od kilku dni do tygodnia.

Cięższa forma dengi nazywa się gorączkowym krwotocznym zapaleniem mózgu (GKZM). Objawy GKZM obejmują dodatkowo nudności i wymioty, trudności w oddychaniu oraz problemy ze skrzepianiem krwi – co prowadzi czasem nawet do martwicy tkanek lub uszkodzenia narządów wewnętrznych człowieka!

GKZM może również powiększyć serce pacjenta czy obciążać cały organizm nieprzyjemnym uczucie słabości zmniejszonej wydolność fizycznego działania – aż dotąd niestety nie ma lekarstwa pozwalającego na skuteczne wyleczenie z tej choroby.

Ponieważ objawy dengi są podobne do innych chorób, takich jak grypa czy nawet przeziębienie, a nie ma lekarstwa przeciwko wirusowi, diagnoza jest często oparta na podejrzeniu klinicznym. W przypadku wystąpienia symptomów warto udać się do specjalisty – człowiek może być bowiem narażony nawet na bardzo poważną infekcję!

Jeśli zostanie potwierdzona obecność wirusa denga we krwi pacjenta (zwykle poprzez testy laboratoryjne), to jedynym sposobem walki z tą chorobą będzie stosowanie terapii wspomagającej i łagodzącej symptomy. Należy także zachować ostrożność przez kilka tygodni po wyzdrowieniu i unikać kolejnego ukłuć komarów.

Podsumowując: Denga jest groźnym schorzeniem przenoszonym przez noszącego ją komara owada. Objawami mogą być goraczka oraz bóle mięśniowe lub stawowe oraz słabość fizyczna; w cięższych przypadkach dochodzi dodatkowo o wiele bardziej poważnych problemów zdrowotnych! W celu zapewnienia sobie odpowiedniej profilaktyki przed tym rodzajem zagrożeń dobrze jest zaopatrzyć się w środki odstraszające te insekty albo też całkiem unikać tropikalnej fauny i flory…

Wezwanie do działania: Dowiedz się, gdzie występuje denga i jak można jej zapobiec na stronie https://www.sztukapielegnowania.pl/.

Link tagu HTML :
https://www.sztukapielegnowania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here