wakacyjny wyjazd
fot. digital24.pl

Chociaż w większości nowoczesnych smartfonów znajdują się aparaty o dobrych parametrach, to zakup odrębnego urządzenia, czyli kompaktu, lustrzanki cyfrowej lub bezlusterkowca, wciąż stanowi bardzo popularną opcję. Współczesne aparaty dają dużo możliwości. Można wybierać pomiędzy modelami niewielkimi, mieszczącymi się w kieszeni, wodoodpornymi, a także łączącymi funkcje i wygodę użytkowania aparatu cyfrowego z wymienną optyką. Podpowiadamy, jak odnaleźć się w gąszczu ofert i kupić odpowiedni sprzęt na wakacyjny wyjazd.

Aparat dla amatora czy pasjonata fotografii?

Powyższe pytanie jest podstawową kwestią, na którą trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem aparatu. Inny sprzęt będzie odpowiedni dla dziecka, osoby zaczynającej przygodę z fotografią, czy szukającej czegoś prostego w obsłudze, jeszcze inny dla pasjonata na wyższym stopniu zaawansowania, który chce zgłębiać tą dziedzinę sztuki i robić coraz lepsze zdjęcia. W pierwszym przypadku, czyli dla osób początkujących, szczególnie zalecane są praktycznie samoobsługowe aparaty kompaktowe. Niewielkie, łatwe w transportowaniu, mieszczące się w kieszeni czy małej torbie, będą idealnym rozwiązaniem na urlopowy wypad.

Można korzystać w nich z gotowych trybów, takich jak krajobraz, makro, czy portret. Są banalnie proste w obsłudze i nie przysparzają problemów podczas wyjazdów, ponieważ ich obudowa jest zazwyczaj bardzo trwała i zwarta. W sklepach znajdziemy także modele wodoodporne, pozwalające na robienie zdjęć w deszczu i pod wodą. – Osobom wymagającym jak najwyższej jakości polecamy zaawansowane kompakty, np. Sony RX100 Mark VII, które są wyposażone w zoom, wizjer, jasny obiektyw i wiele przydatnych funkcji. Idealnie nadają się na urlop, gdyż cechuje je niewielka waga i miały rozmiar. Można mieć je zawsze przy sobie, aby uchwycić najbardziej ulotne chwile, co nie zawsze jest możliwe w przypadku dużej, schowanej w plecaku lustrzanki –  radzi Korneliusz Broda, opiekun klienta w sklepie fotograficznym Digital24.pl.

Kompakt z wymienną optyką

aparat

Dla niektórych nawet najbardziej zaawansowany kompakt to za mało. Niestety typowa lustrzanka jest dość ciężka, co w wielu przypadkach dyskwalifikuje ją na samym początku – zwłaszcza, gdy zależy nam na oszczędności miejsca i zabraniu ze sobą dość niedużych, lekkich rzeczy. Dlatego jeżeli użytkownik chce mieć możliwość wymiany obiektywów i oczekuje znacznie większej samodzielności w robieniu zdjęć, ale jednocześnie wspaniałej wygody użytkowania jak w kompakcie, powinien rozważyć zakup nowoczesnego bezlusterkowca. W przypadku tego sprzętu mamy do czynienia z opcją pośrednią pomiędzy lustrzanką a kompaktem. Bezlusterkowce doskonale nadają się do fotografii krajobrazowej, portretowej i rodzinnej. 

To rozwiązanie pośrednie, dzięki któremu nie trzeba rezygnować z wymiennej optyki. Taki sprzęt cechuje się większą kompaktowością oraz mniejszą wagą niż lustrzanka, będzie więc znacznie wygodniejszy w użytkowaniu. Podsumowując, bezlusterkowiec sprawdzi się wtedy, gdy kompakt nie wchodzi w grę, ale jednocześnie wymaga się od sprzętu dość niskiej wagi i mobilności. Bardzo dobre aparaty bezlusterkowe i obiektywy w atrakcyjnej cenie oferuje m.in. sklep fotograficzny Digital24.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here