Czy w Tajlandii jest demokracja?
Czy w Tajlandii jest demokracja?

Tajlandia to kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej, o bogatej historii i kulturze. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci Tajlandia przeszła wiele zmian politycznych, od monarchii absolutnej do rządu militarnego i demokracji. Jednakże pytanie brzmi – czy obecnie istnieje pełna demokracja w Tajlandii?

Co to jest demokracja?

Demokracja jest jednym z najważniejszych systemów politycznych na świecie. W demokratycznym państwie, władza należy do ludzi i rządy są sprawowane przez wybranych przedstawicieli społeczeństwa. Istnieje wiele krajów, które określają się jako demokratyczne, jednak nie wszystkie spełniają wymagania tej formy rządzenia.

Tajlandia to kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej o populacji wynoszącej ponad 69 milionów mieszkańców. Kraj ten ma bogatą historię oraz wieloletnią tradycję monarchii absolutnej. Jednakże od czasu wprowadzenia konstytucji w roku 1932 Tajlandia uchodziła za państwo demokratyczne.

Wraz z upływem lat sytuacja polityczna kraju zmieniała się i często była napięta między frakcjami wojskowymi a cywilnymi przywódcami kraju próbującymi utrzymać swoją pozycję na scenie politycznej poprzez różnego rodzaju manipulacje wyborcze lub zamachy stanu.

Obecnie tajska armia kontroluje większość decyzji dotyczących życia publicznego tego kraju – co budzi pytanie czy rzeczywiście istnieje tam pełnoprawna forma demokracji? Według Raportera Bez Granic (Reporters Without Borders) wolność prasy we współpracy ze swobodą słowa jest jednym z ważniejszych wskaźników, które pomagają określić poziom demokracji w kraju.

Pod tym względem Tajlandia ma wiele do nadrobienia. W raporcie za rok 2021 kraj ten znalazł się na miejscu 142 spośród wszystkich badanych państw co oznacza że wolność prasy oraz swobody obywatelskie są tam bardzo ograniczone i cenzura działa na każdym kroku.

Innym istotnym elementem, który może wpływać na postrzeganie stopnia demokratyzacji kraju to liczba partii politycznych działających w nim. W przypadku Tajlandii sytuacja wygląda tak, że formalnie funkcjonuje tam ponad setka różnego rodzaju ugrupowań jednak tylko kilka z nich posiada większe poparcie czytelników i faktycznie bierze udział w rządzeniu państwem.

Z kolei system wyborczy jaki stosowany jest przez tajski parlament również nie zachęca do myślenia o pełnej formie demokracji – bowiem często partie opozycyjne mają mniejszą reprezentację niż wynikałoby to ze swoich wyników głosowania przeprowadzanego dla całej populacji (co spowodowane jest m.in manipulowaniem granicami okręgów wyborczych).

Warto też podkreślić fakt ,że ostatnimi czasy rządzenie Tailandią stało się coraz bardziej autorytarne. W 2014 roku doszło tam do zamachu stanu, który pozbawił władzy premiera Yingluck Shinawatrę i wprowadził rządy junty wojskowej na czele z gen.Prayuth Chan-ocha. Odkąd ta grupa przejęła kontrolę nad krajem, wiele osób zostało aresztowanych za próby wyrażania swojego niezadowolenia z ich działań.

Wydaje się więc że Tajlandia to raczej pseudodemokracja niż państwo rzeczywiście wolne i demokratycznie funkcjonujące. Niemniej jednak warto podkreślić fakt ,że mieszkańcy kraju są coraz bardziej świadomi swoich praw oraz działających przeciwko nim restrykcji co może być dobrym sygnałem dla poprawy sytuacji politycznej tego pięknego kraju w przyszłości .

Wezwanie do działania:
Zapoznaj się z sytuacją polityczną w Tajlandii i zadecyduj samodzielnie, czy uważasz, że kraj ten jest demokratyczny. Zachęcamy również do wsparcia Nagrody Biorcy – organizacji zajmującej się promowaniem wolności słowa i praw człowieka na całym świecie.

Link tagu HTML: Nagroda Biorcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here