Wprowadzenie:
Czy policjant może palić na służbie? To pytanie budzi kontrowersje i wiele osób ma różne opinie na ten temat. Część ludzi uważa, że palenie papierosów przez funkcjonariusza publicznego jest nieodpowiednie, natomiast inni twierdzą, że to ich prywatna sprawa i nikt nie powinien im tego zabraniać. Warto zatem przyjrzeć się bliżej kwestii legalności palenia w czasie wykonywania pracy policyjnej oraz etycznym aspektom takiego zachowania.
Prawo i palenie papierosów przez policjantów na służbie
Czy policjant może palić na służbie? To pytanie, które z pewnością pojawiło się w głowach wielu ludzi. W końcu, jak to możliwe, że osoba odpowiedzialna za przestrzeganie prawa i ochronę innych osób palisz papierosy podczas wykonywania swoich obowiązków?
W rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od konkretnych regulacji prawnych danego kraju lub stanu.
W Polsce ustawodawca jasno określił zakaz palenia przez funkcjonariusza publicznego w czasie pełnienia służby. Wynika to bezpośrednio z Kodeksu Pracy oraz Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i Policji.
Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 3 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i Policji „funkcjonariusze państwowi są obowiązani do przestrzegania dyscypliny pracy.” Natomiast według art.103 §1 kodeksu pracy pracownik jest obowiązany wykonywać powierzone mu zadania starannie, sumiennie, rzetelnie oraz dbać szczególnie o interes pracodawcy.
Pracownicy sektora publicznego mają więc nakaz zachowania specjalnego reżimu dyscyplinarno-prawnego wynikającego ze statusu słuzbowego czy urzędnictwa a tym samym zakazu używaniania substancji uzależniających w czasie pracy.
W przypadku złamania tych przepisów, funkcjonariusz państwowy naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną. Oznacza to, że może mu grozić kara pieniężna lub nawet zwolnienie z pracy.
Niemniej jednak istnieje kilka wyjątkowych sytuacji, w których policjant może palić papierosy podczas służby. W Polsce są to m.in:
– Interwencja policyjna trwała długo i funkcjonariusze nie mieli możliwości opuszczenia miejsca działania.
– Praca operacyjno-rozpoznawcza wymaga zachowania specjalnych środków ostrożności (np. prowadzenie obserwacji).
– Straże graniczne oraz urzędnicy celnicy mogą palić tylko tam gdzie jest dozwolone przez właściciela gruntu czyli np: gdy wykonują kontrole nad rzekami na terenach prywatnych czy też posiadają pozwolenia od pracodawcy ochrony granic.
Mimo powyżej przytoczonego ustalenia warto zaznaczyć, że coraz więcej instytucji publicznych decyduje się wprowadzić całkowity zakaz palenia dla swoich pracowników również podczas przerwy – jak np.: Komenda Główna Policji już wiele lat temu ogłosiła politykę bezdymną dla wszystkich pomieszczeń w budynkach KGP a także samochodach używanych przez policję
Podsumowując, policjant może palić papierosy podczas służby tylko w wyjątkowych sytuacjach. W Polsce obowiązują jasne przepisy prawne regulujące ten temat i naruszenie ich może skutkować poważnymi konsekwencjami dla funkcjonariusza państwowego.
Nie ulega jednak wątpliwości, że palenie na służbie jest nieodpowiedzialnym zachowaniem ze strony osoby odpowiedzialnej za ochronę innych ludzi oraz przestrzeganie prawa. Dlatego też warto postawić sobie cel walki z uzależnieniem od nikotyny i dbać zarówno o swoje zdrowie jak również kulturę pracy.
Wezwanie do działania: Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie Pasaż Mamy dotyczącym palenia przez policjantów na służbie. Dowiedz się, czy jest to legalne i jakie konsekwencje niesie za sobą łamanie przepisów. Kliknij tutaj, aby przejść do artykułu:
https://www.pasazmamy.pl/czy-policjant-moze-palic-na-sluzbie/