Polacy są znani z tego, że niekoniecznie lubią dawać napiwki. Wiele osób uważa, że cena za usługę powinna być wystarczająco wysoka i nie ma potrzeby dodatkowego płacenia kelnerom czy fryzjerom. Jednakże w ostatnich latach obserwuje się zmiany w podejściu Polaków do tematu napiwków – coraz częściej decydują się na pozostawienie drobnego upominku za dobrą obsługę.
Czy napiwki są powszechne w Polsce?
Czy Polacy dają napiwki? To pytanie, które może wydawać się proste, ale w rzeczywistości jest bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Napiwki są często uważane za naturalną formę gratyfikacji dla pracowników usługowych na całym świecie. Jednak czy również w Polsce ta praktyka jest powszechna?
Podczas gdy wiele krajów ma określone standardowe stawki napiwków, to nie istnieje żadna formalna polityka dotycząca tego tematu w Polsce. W tym kraju zarobek kelnera lub innych pracowników gastronomicznych zależy przede wszystkim od wynagrodzenia podstawowego i czasu pracy.
Mimo braku oficjalnej polityki rządowej co do wysokości napiwków przyjęło się jednakże dzielić 10-15% wartości zamawianego dania bądź napoju między klientami a obsługą restauracyjną.
Oczywiście każdy klient decyduje o tym samodzielnie – jedni zostawią duży napiwek jako forma docenienia wysokiej jakości obsługi oraz pysznego posiłku; inni natomiast wolą pozostawić mniejszą kwotę albo nawet nic jeśli czują że obowiązek ten spoczęła już po stronie właściciela lokalu zapewniającego swoim personelom godziwe warunki finansowe (co zdarza sie niestety bardzo rzadko).
Pomimo braku oficjalnych wytycznych, wiele osób w Polsce jest skłonna do pozostawienia napiwków. W restauracjach i kawiarniach można zobaczyć znaczne ilości klientów zostawiających dodatkowe pieniądze dla kelnera lub innej osoby obsługującej ich stolik.
Jednakże warto również pamiętać o tym, że nie wszyscy pracownicy usługowi akceptują przyjmowanie napiwków jako formy wynagrodzenia za swoje usługi. Niektórzy wolą być doceniani poprzez pochwały od klienta czy też rekomendacje u znajomych bądź recenzję na platformie społecznościowej niż dodatkowy zarobek (szczególnie że czasem dostają mniej ze względu na podatki itp.).
W takim przypadku jeśli dana osoba będzie chciała coś “oddać” obsłudze to lepiej byłoby np przyniesienie małe słodyczy albo kwiatka – gest ten może okazać się równie miły a jednoczesnie bardziej konkretnym dowodem wdzięczności oraz szacunku.
Podsumowując: Napiwki są praktykowane w Polsce przez wielu ludzi ale nic nie stoi na przeszkodzie aby gość poczuwając sie winnym zaprosił kelnerkę czy barmana np. Na drinka po pracy…przychylność ta często bywa cenniejsza niż kilkadziesiąt złotych więcej w portfelu.
Wezwanie do działania: Zapoznaj się z artykułem na temat zwyczaju dawania napiwków w Polsce na stronie https://www.poczujnature.pl/.
Link tagu HTML :
https://www.poczujnature.pl/