Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?
Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Podróżowanie samolotem to dla wielu osób codzienność. Zanim jednak wybierzemy się na lotnisko, warto zaznajomić się z listą przedmiotów, których nie możemy umieścić w naszym bagażu podręcznym. Przestrzeganie tych regulacji jest istotne zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i komfortowych podczas lotu.

Bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów

Zgodnie z międzynarodowymi regulacjami IATA (Międzyprzewozowy Związek Transportowy), pewne substancje lub materiały są zabronione do przenoszenia jako część naszych rzeczy osobistych znajdujących się na pokładzie samoloty. Są to m.in.:

Płyny o pojemności powyżej 100 ml:

 • Gely do włosów,
 • Kremy nawilżające,
 • Spraye dezodorujące,
 • Lakier do paznokci,
 • Tusze do rzęs.

Ostry narzędzia:

Wszelkie przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla innych pasażerów w trakcie lotu są zabronione. Należy unikać umieszczania w bagażu podręcznym takich elementów jak noże, scyzoryki czy też igły i strzykawki. Jeśli jednak jest to niezbędne ze względów medycznych lub zawodowych konieczne jest zgłoszenie tego faktu personelowi obsługującemu kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku.

Przedmioty o ograniczonej możliwości przewozu

Istnieje także grupa przedmiotów, które można zabrać ze sobą na pokład samolotowy pod pewnymi warunkami. Wymagają one specjalnego pakowania lub zgody linii lotniczych:

Leki i materiały medyczne:

 • Poza standardowymi lekami możemy również mieć przy sobie insulinę,
 • Kremy sterydowe,
 • Ampułki z płynem infekcyjnym (np.: chemioterapeutykiem).

Szkło laboratoryjne i substancje chemiczne:

Jest to kategoria produktóœ wykorzystywanych głównie przez naukowcĂlw oraz pracowników medycyny. Przewożenie takich przedmiotĂlw wymaga zgody przewoźnika oraz odpowiedniego opakowania.

Elektroniczne urządzenia

Współczesna technologia sprawiła, że większość z nas posiada przy sobie wiele elektronicznych gadżetów w trakcie podróży lotniczej. Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach i regulacjach dotyczących ich użytkowania:

 • Nie można używać telefonu komórkowego podczas startu lub lądowania samolotu,
 • Laptopy muszą być wyłączone przez cały czas trwania lotu,
 • Pozostałe urządzenia elektryczne (np.: smartfony czy tablety) mogą być używane w trybie offline bez korzystania z sieci telekomunikacyjnej.

Bezpieczeństwo pasażerów – substancje niebezpieczne

Istnieją również materiały, które ze względów bezpieczeństwa są całkowicie zabronione na pokładzie samoloty. Są to m.in:


 • Zgniatace gazowe (tzw:”gas sprays”),

 • Materiał wybuchowy jak np.: proch strzelniczy czy materiały pirotechniczne (“explosives”).
  Zawierają one składniki, które mogą spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów oraz załogi samolotu.

Podsumowanie

Przygotowując się do podróży lotniczej warto pamiętać o przepisach dotyczących przedmiotów niedozwolonych w bagażu podręcznym. Zasady te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom podczas trwania lotu. Należy zwracać uwagę zarówno na substancje zabronione jak i ograniczone możliwości przewozowe niektórych przedmiotów. W przypadku wątpliwości lub pytań można skontaktować się z linią lotniczą bądź sprawdzić informacje dostępne na stronie internetowej danego przewoźnika.

Autor: OpenAI GPT-3
Data publikacji: [wprowadzić datę]

“`

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z listą przedmiotów, których nie wolno przewozić w bagażu podręcznym. W celu uzyskania pełnej informacji odwiedź stronę https://emplace.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here