Sie 192013
 

Za siedmioma lasami, a konkretniej wśród szumiących Borów Dolnośląskich, znajduje się zamek Kliczków. Do posiadłości dojedziemy malowniczą drogą z Bolesławca.

Miejscowość Kliczków leży na terenie gminy Osiecznica. Do najbardziej znanych zabytków należy XIII-wieczny zamek nad Kwisą.  Pierwotnie należał do warowni obronnych książąt świdnicko-jaworskich, ale szybko stracił swe znaczenie na rzecz królów czeskich.

Należał m. in. do rodziny von Schellendorf i von Promnitz. Został skonfiskowany rodzinie zu Solm-Baruth podczas represji nazistów po nieudanym zamachu na Hitlera.

Ruiny odrestaurowano w 2001 roku. Dziś zamek jest eleganckim centrum konferecyjno-rekreacyjnym. Goście indywidualni mogą zwiedzać go razem z przewodnikiem (w soboty i niedziele, o 12.30, 13.30, 15.00, 16.30).

Jeśli komuś nie w smak wykwintne klimaty, do Kliczkowa może przyjechać pod namiot, albo na rajdy konne. Koło zamku działa ośrodek jeździecki. Okolica zamku sama „zachęca”, żeby spędzić tu czas aktywnie – w siodle, na rowerze lub na własnych nogach – w Borach Dolnośląskich czekają przygotowane trasy konne, rowerowe i piesze.

W Kliczkowie znajduje się również zabytkowy kościół pw. Trzech Króli (wychodząc z zamkowego parkingu przez Lwią Bramę, należy skręcić w lewo w wąską uliczkę między domami).

Małgorzata Czekaj

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE