Lis 142013
 

58 prezentacji przeźroczy, 9 pokazów filmowych, 3 spotkania autorskie, sesja „Geografia podróżowania” to w największym skrócie podsumowanie OSOTT-u. Obieżyświaty, trampy i turyści spotkali się w Rzeszowie w dniach 8-11 listopada w Rzeszowie już po raz 29.

Impreza, po 12 latach, opuściła Orle Gniazdo w Szczyrku, na zaproszenie prof. Aleksandra Bobki – Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego i Tadeusza Ferenca – Prezydenta Miasta Rzeszowa, którzy objęli nad nią patronat honorowy. W hotelu Rzeszów, pod wodzą Pani Prezes Edyty Podkulskiej, zrobiono wszystko aby podróżnicy czuli się jak najlepiej. OSOTT to poważna impreza o dużych wartościach edukacyjnych, dzięki znakomitym prezentacjom, ale przede wszystkim znakomitym prezenterom i uczestnikom. Przybyli zarówno licealiści, jak i emeryci. Dla większości OSOTT-owiczów podróżowanie to życiowa pasja, a na co dzień pracują zawodowo, jako spawacz, albo profesor… Przybył także żołnierz Legii Cudzoziemskiej. Gościem honorowym OSOTT 2013 był słynny podróżnik i eksplorator, Marek Kamiński, który przybył do Rzeszowa w nietypowy sposób – skoczył ze spadochronu nad rzeszowskim lotniskiem w Jasionce. „Rzeszowianie nie gęsi iż swoich podróżników mają” – na Spotkaniu wystąpiło kilku rodowitych Rzeszowian! Z tego miasta pochodzi Andrzej Urbanik, twórca OSOTT-u. Na spotkanie przybyło kilku zagranicznych podróżników – z Włoch, Niemiec, Izraela i Indii. W sali przygotowano 500 krzeseł i niekiedy brakowało miejsc. Imprezę uświetnili swoją obecnością Prof. Aleksander Bobko (Rektor UR), prof. Wojciech Czarny (Dziekan Wydz. Wychowania Fizycznego UR) i dr Marta Niewczas (członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki UM Rzeszowa). W poniedziałek (11 listopada) zorganizowano specjalną sesję dla mieszkańców Rzeszowa. W programie wyświetlono filmy poruszające problemy, o których na co dzień się nie mówimy i nie zawsze zdaje sprawę. Ciepło zostały także przyjęte spotkania z Wojtkiem Dąbrowskim (pierwszy Polak, który dotarł do wszystkich krajów świata) oraz Elą i Andrzejem Lisowskimi (podróżnicy i dziennikarze, twórcy programów radiowych i telewizyjnych).

Wyniki konkursów:

  • na relacje z podróży: Anna i Paweł Mańczyk (Filipiny) – namiot ufundowany przez firmę Marabut. Wyróżniono Walentego Zajkowskiego (Japonia i Korea Południowa), Joannę Kusiak (Indonezja), Czesława Czmuta (Uzbekistan) oraz Ewę i Krzysztofa Lisowskich(Rapa Nui). Wszystkie relacje znalazły się w tomie XVII książki „Przez świat”.
  • FOTO-HIT-OSOTT 2013 (na najlepszą fotografię) Główną Nagrodę (plecak ufundowany przez firmę Polska Grupa Energetyczna) zdobyła fotografia Piotra Bartosiewicza (Fotograf w oczach dziecka), a wyróżnienia prace: Joanny Mrówki (Gan), Pawła Lipskiego (Quo Vadis), Magdy i Mirka Osip-Pokrywków (Dentysta) oraz Kamila Duńskiego (Mnisi fotografujący)
  • PLAKAT-OSOTT 2013 (na najlepszy fotoreportaż) Główną Nagrodę (namiot ufundowany przez firmę Husky) zgarnął plakat Joanny Mrówki (Oko na Maroko) a wyróżnienia Sławomir Malinowski (Ludzie Sahary), Anna Drygas (Rumuński Kalejdoskop), Julia Witczuk (Dzień świstaka) oraz Magda i Mirek Osip-Pokrywkowie (Na zielonej Ukrainie).

OSOTT 2013 wsparli finansowo bądź rzeczowo Urząd Miasta Rzeszów, Polska Grupa Energetyczna, Hotel Rzeszów, Etnobazar, Bezdroża, Seosklep24, Marabut, Husky.
Liczni byli patroni medialni – www.imprezy-dla-podroznikow.pl, TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, FujiFilm, Nowiny (gazeta codzienna), Ceneria, Traseo, Poznaj świat, Loter, Day&Night, Manko (magazyn studencki), Travel channel, Fabryka Podróżnika, Peron4, www.dlastudenta.pl, wrower.pl, YouGo, Imprezy Rzeszów, Strefa imprez, Nowiny24, Małopolska24.
A pobyt uczestnikom imprezy umilił browar Leżajsk.Imprezę po wodzą Andrzeja Urbanika zrealizowali Monika Urbanik, Marcin Jaworski i Krzysztof Urbanik z www.travelbit.pl (dwaj ostatni wzorowo obsług oraz Maciej Brożyna i Łukasz Gondek z Wydziału Wychowania Fizycznego UR, których wspierała grupa woluntariuszy.

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE