Wymarzone wakacje.

Czas na wymarzone wakacje – kiedy to jest? To może być zawsze – każdy czas spełniania marzeń jest dobry.
Dla wielu osób, bardzo zapracowanych, szczególnie tych, którzy są przedsiębiorcami, marzeniem są wakacje w ogóle, same w sobie. Niektórym bardzo ciężko jest zostawić firmę, bo nie mają komu przekazać obowiązków, a zamknięcie działalności na czas urlopu może spowodować znaczne straty finansowe. Dlatego pracują często ponad siły i marzą o jakimkolwiek wypoczynku, oderwaniu od codziennych obowiązków i problemów.
Jednak większość z nas prędzej czy później wakacje mieć będzie. Uczniowie mają ich całkiem sporo – ferie zimowe, wakacje letnie, przerwy świąteczne zimą i wiosną. To łącznie kilka miesięcy wolnego czasu. Większość tego czasu dzieciaki i młodzież spędzają w domu, bo mało kto może sobie pozwolić na organizowanie rodzinnych wyjazdów kilka razy w roku na wiele tygodni. Stąd rodzinne wakacje są zazwyczaj raz do roku, najczęściej latem. Rodzice biorą urlop w lipcu lub sierpniu i z dziećmi wyjeżdżają na wczasy. Aby tak się stało najpierw należy zaplanować termin urlopu. Właściciele swoich biznesów sami muszą zadecydować, kiedy zrobią sobie wolne. Pozostali muszą termin urlopu uzgodnić z szefem – swoim pracodawcą. W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, jednostkach budżetowych czy samorządowych działają organizacje związkowe, które zatwierdzają plany urlopowe sporządzone przez kierowników zakładu. Związkowcy sprawdzają czy sposób naliczania urlopu i udzielania go jest zgodny z zapisami prawa pracy. Jeśli termin urlopu mamy wpisany do planu, to możemy mieć pewność, że wykupione na ten termin wczasy nam nie przepadną. Nikt raczej nie będzie ryzykować pokrycia naszych strat finansowych i nie odwoła nam urlopu, Na wszelki wypadek warto jednak nasze wymarzone wakacje ubezpieczyć. Za niewielkie pieniądze można wykupić polisę, która pozwala na rezygnację z zakupionej wycieczki lub nieodpłatną zmianę terminu wyjazdu. Gdy coś poważnego stanie nam na drodze, to wówczas ubezpieczyciel pokrywa koszty, których normalne zgodnie z umową domagają się zawsze biura podróży..
Kolejnym krokiem do wyjazdu na wymarzone wakacje jest wybranie formy wypoczynku. Osoby samotnie podróżujące nie mają problemu – wybierają to co lubią najbardziej. W przypadku rodzin jest trudniej. Gdy w rodzinie dzieci są jeszcze małe z zasady wybiera się wczasy w wygodnym hotelu z udogodnieniami dla rodzin z małymi dziećmi. Nie ma więc za dużo opcji do wyboru – z niemowlakami nikt nie będzie skakał ze spadochronem czy wspinał się w wysokich górach. Ale gdy na wakacje wybierają się rodzice z dorastającymi nastolatkami, to wybór formy wypoczynku musi być poprzedzony rodzinną naradą. Jest to konieczne ze względu na różne preferencje związane z wypoczynkiem. Ktoś kto nie lubi leżeć cały dzień na leżaku przy basenie nie będzie szczęśliwy w zamkniętej enklawie hotelowego luksusu. I odwrotnie – osoby mało aktywne nie będą się dobrze czuć podczas wyjazdów wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Coś dobrego dla jednych może być piekłem dla drugich. Wymarzone wakacje łatwo zmienić w wakacje w piekle kłótni, sporów, niedomówień, obrażania się na siebie. Zawsze można znaleźć kompromis i wybrać urlop w formie łączącej wczasy z wycieczką objazdową lub z pobytem tematycznym. W ciągu dwóch tygodni można najpierw bardzo aktywnie zwiedzać zabytki i atrakcje przyrodnicze regionu czy kraju naszego pobytu, a na kolejny tydzień osiąść w wygodnym hotelu nad oceanem czy w górach. Podczas wakacji można uczyć się czegoś nowego, niezwykłego. Osoby spokojne mogą ćwiczyć jogę, tai chi, taniec towarzyski. Bardzo aktywni, lubiący wysiłek niech uczą się sztuk walki, wspinaczki, nurkowania czy jeszcze innych rzeczy wymagających sprawności fizycznej. Wymarzone wakacje to nie są tylko piękne zdjęcia z katalogów – to ludzie z którymi je spędzamy, wzajemne poprawne relacje, codzienne kontakty. Tylko dobre, przyjazne, nacechowane zaufaniem relacje dają poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że wypoczynek jest wartościowym, przywracającym utraconą równowagę fizyczną i psychiczną, dającym zapasy energii na następny rok ciężkiej nauki czy pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here