Gru 122013
 

Co jest potrzebne, żeby rozpocząć naukę jazdy konnej?

Jeździectwo uchodzi za jeden z najdroższych sportów. Rzeczywiście, jazdy rekreacyjne to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a wyposażenie się w pełny strój jeźdźca również kosztuje niemało. Warto rozłożyć sobie wydatki na raty i najpierw zakupić rzeczy niezbędne, czyli kask i buty.

  1. Kask – specyficzny, czarny z daszkiem, dla jeżdżących rekreacyjnie nowy kask to wydatek od 100 do 300 zł. Kaski można również wypożyczyć za darmo w większości stadnin. Dawniej były toczki, ale od jakiegoś czasu się w nich nie już nie jeździ.
  2. Butyoficerki (do kolan), albo sztyblety (do kostki) i czapsy (zapinane na zamek i rzep ochraniacze do kolan). Cenowo bywa różnie, bo zależy, czy zakupimy nowe czy używane, ale z reguły oficerki są droższe. Czapsy bywają trudne w czyszczeniu.

JeździecI na początek – to podstawa. Trzeba spróbować, czy nam się podoba na koniu czy nie. Na pierwszą jazdę ubieramy się w:

  • wygodne spodnie, np. getry, dresy
  • rękawiczki (na pierwszy raz mogą być stare z zeszłej zimy, wytrzymają pół godziny na lonży)
  • wygodną bieliznę
  • ciepłą kurtkę, jeśli jeździmy w zimie, ale ubierzmy się trochę „lżej” niż zwykle (ważne, żeby nie była za długa i nie zahaczała o łęki siodła, z przodu, albo z tyłu, musi więc przylegać nam do ciała, albo mieć ściągacze)

Jeśli po pierwszym treningu nam się spodobało i chcemy dalej jeździć, warto dokupić sobie resztę profesjonalnego ubioru i sprzętu na konie.

Rękawiczki – nie są drogie, dobre można kupić już za 20 zł. Rękawiczki jeździeckie mają specjalne wzmocnienia między palcami, dzięki czemu nie przecierają się podczas trzymania wodzy.

Bryczesy – spodnie do jazdy rekreacyjnej, treningowej najlepiej ciemnego koloru, wygodne, żeby zapewniały swobodę ruchu. Białe bryczesy wyglądają bardzo elegancko, ale są niepraktyczne. Jeździ się w nich na zawodach, albo podczas występów. Spodnie jeździeckie mają specjalne wzmocnienia między udami i kolanami, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko obtarcia się od siodła.

Kamizelka ochronna – chodzi o taką specjalną, zapinaną na rzepy, która chroni ciało jeźdźca podczas ewentualnego upadku.

Do jazdy w terenie czasami używa się odblaskowych kurtek i kamizelek, jeśli trasa wiedzie np. przez ruchliwą drogę. Oprócz tego możemy sobie kupić kamizelki, kurtki i t-shirty na konie.

Palcat – krótki bacik, którego używamy podczas jazdy trzymając go w jednej ręce i uderzając lekko konia po przedniej łopatce. Raczej nie używa się palcata, krzycząc wściekle i smagając nim konia po zadzie, jak niektórzy mniemają…

ostrogiOstrogi – to jest to „coś”, co doczepia się do butów. Jak już trochę pojeździsz, pewnego dnia instruktor może Ci zaproponować naukę jazdy w ostrogach. Pamiętaj, jest to jedna z pomocy dla jeźdźca, której należy używać z rozwagą i delikatnością, ale stanowczo i bez strachu, że zrani się konia. Na początek wystarczą ostrogi półcentrymetrowe. Użycie ostróg zawsze trzeba skonsultować z instruktorem.

Małgorzata Czekaj

Zdjęcia: freedigitalphotos.net, wikipedia.pl

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE