Lip 162013
 

Koszyce to miejsce najstarszego maratonu w Europie, stolica złotego skarbu (prawie 3000 monet z okresu od XV do XVII w) i brama dla tych, którzy pragną odwiedzić wschodnią część krainy naszych sąsiadów.

Weekend w Koszycach to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek. Spacerując po centrum miasta zobaczymy m.in. Rynek Główny, uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie, gotycką katedrę św. Elżbiety (największy kościół na Słowacji), Teatr Państwowy i w jego pobliżu miłą atrakcję dla dużych i małych podróżników: grającą i tańczącą fontannę.

Koszyce są Europejską Stolicą Kultury 2013. W tym mieście urodził się i dorastał pisarz Sándor Márai, autor „Dziennika”. W tej części kraju znajduje się także park Słowacki Raj – wymarzone miejsce dla górskich piechurów.

Imprezy w 2013 r.

  • STREET ART COMMUNICATION, 12-25 sierpnia – myśl festiwalu Street Art Communication (SAC) wyrażona jest w nazwie projektu. Według niego celem sztuki jest komunikowanie i zwracanie się do ludzi bezpośrednio na ulicy, w miejscu publicznym. SAC jako jedyny festiwal w Europie Środkowej już przez sześć lat sprowadza do Koszyc dzieła cenionych artystów, którzy tworzą swoje dzieła przeważnie na ulicach i wystawiają je w prestiżowych galeriach.
  • FESTIWAL TEATRÓW, 4-8 września – dobra wiadomość dla miłośników kina oraz dla tych, którzy pragną przyjemnie spędzić czas: pierwszy tydzień września w Koszycach należy do teatru. Przedstawienia zespołów teatralnych ze Słowacji, Czech, Polski i Węgier odbywają się w klasycznych pomieszczeniach teatralnych, na dużym podium znajdującym się Hlavnej ulicy, w namiocie, na warsztatach teatralnych czy w studiu teatralnym.
  • MIĘDZYNARODOWY MARATON, 6 października – w Koszycach jest organizowany najstarszy maraton w Europie, a drugi najstarszy na świecie! Jego trasa prowadzi przez atrakcyjną trasę dookoła miasta ze startem i metą na początku Hlavnej ulicy – koszyckiej „promenady“. Już od 1924 roku jest prawdziwym wyzwaniem dla wszystkich biegaczy. Kto nie czuje się na siłach przebiec całą trasę, może spróbować swoich sił w mini maratonach (4,2 km) lub po prostu bawić się w doskonałej atmosferze pełnej energii i przyłączyć się do grona kibicujących.
  • ŚWIATOWE DNI NOWEJ MUZYKI, 11-15 listopada – Festiwal Światowe Dni Nowej Muzyki ISCM jest najbardziej znaczącym ogólnoświatowym przeglądem nowoczesnej muzyki poważnej, którego jubileuszowa 90. rocznica odbędzie się w 2013 roku. Na Słowacji festiwal odbędzie się po raz pierwszy. Będzie można posłuchać najnowszej muzyki z całego świata, ale także utwory klasyków, którzy stali się twórcami tej muzyki w XX i XXI wieku. Stanie się okazją do poznania muzyków i kompozytorów oraz studentów w ciekawym programie. Ze względu na renomę festiwalu oczekujemy na koncertach międzynarodowe audytorium. Z Koszyc festiwal powędruje do Bratysławy i Wiednia.
  • FESTIWAL SZTUKI SAKRALNEJ, 10-24 listopada – festiwal ten jest sporadyczną imprezą organizowaną na Słowacji już od 1990 roku. Stwarza miejsce do rozwoju porozumienia, tolerancji religijnej za pośrednictwem prezentacji krajowej i europejskiej sztuki sakralnej w dziedzinie muzyki, śpiewu, sztuki plastycznej i słowa. Wyjątkowe wydarzenie, które można przeżyć tylko w Koszycach.

Więcej imprez i przydatnych informacji na www.visitkosice.eu/pl/

Tekst:(MC)

Zdjęcia: Maria Czekaj

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE