Mar 102014
 

W dn. 7-9 marca 2014 r. odbył się w Gdyni 16. Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. w niedzielę, na finałowej gali wręczono KOLOSY 2013!

SUPERKOLOS w lutym otrzymał prof. Krzysztof Birkenmajer.

W kategorii ALIPINIZM Kolosa otrzymali Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie linii „Bushido” na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata. Przyznano także wyróżnienie za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w Norwegii następującym alpinistom: Przemysław Cholewa, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Andrzej Sokołowski.

Kolos w kategorii PODRÓŻE za 9-letni rejs dookoła świata katamaranem „Wyspa Szczęśliwych Dzieci”, przełamywanie barier, łamanie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi się wiązać z codziennymi rygorami życia na brzegu otrzymali Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy. Wyróżniono wyprawę „Aztorin Expedition” do Kamerunu Dominika Szmajdy, Andrzeja Kozłowskiego, Macieja Mizgajskiego i Michał Rogackiego. Drugie wyróżnienie otrzymali Witold Palak i Adrian Palak za podróż motocyklem przez Himalaje.

Dziecko kąpiące się w Amazonce

To zdjęcie zwyciężyło w kategorii Nagroda Publiczności. Autor: Oktawia Kromer, „Przy wodospadzie”. Źródło: www.kolosy.pl
W kategorii WYCZYN ROKU Kolos za wyprawę „Ameryka Południowa siłami natury” powędrował do Michała Kozoka. Przyznano wyróżnienia dla Wojciecha Stolarczyka, Krzysztofa Mroszczaka i Szymona Pietrowskiego za wyprawę „Karpackie wyzwanie” oraz dla Agnieszki i Mateusza Waligórów za wyprawę „Na krańce świata” – rowerowy trawers Andów. Wyróżniono także wyprawę „12 milionów kroków” Łukasza Supergana.

Kolosy w kategorii ŻEGLARSTWO, za pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami otrzymali Ryszard Wojnowski i załoga jachtu „Lady Dana 44” oraz wyróżnienie za inspirujący, samotny rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5-metrowym jachcie „Lilla My”, najmniejszej jednostce żaglowej pod polską banderą, która przepłynęła tę trasę: Dobrochna Nowak i Szymon Kuczyński.

Kolos za połączoną z ekstremalnym nurkowaniem eksplorację jaskini J2 w Meksyku otrzymał w kategorii EKSPLORACJA JASKIŃ Marcin Gala. Wyróżnienia przyznano Wyprawie Centralnej Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowanej przez Andrzeja Ciszewskiego, za eksplorację jaskiń w Chinach, Mirosławowi Kopertowskiemu za udział w eksploracji systemu jaskiniowego Huautla w Meksyku oraz Wałbrzyskiemu Klubowi Górskiemu za eksplorację Jaskini Krainy Węża w Turcji.

NAGRODĘ IM. ANDRZEJA WAJDY wraz z grantem 15 tys. zł ufundowanym przez Prezydenta Gdyni na realizację wyprawy, której celem jest dokonanie pierwszego polskiego trawersu Antarktydy zdobyli Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko.

NAGRODĘ DZIENNIKARZY otrzymali Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski, Michał Rogacki za relację z wyprawy „Aztorin Expedition” do Kamerunu. NAGRODĘ IM. PAWŁA STRZELECKIEGO przyznano: Agacie Kochaniewicz, Robertowi Rydzewskiemu, Kindze Sielickiej.

GRAND PRIX WYSTAWY FOTOGLOB za zdjęcie „Lodowy niszczyciel mózgu” otrzymał Jakub Rybicki. NAGRODY PUBLICZNOŚCI zostały przyznane Michałowi Kozokowi za najlepszą prezentację 16. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów: „Ameryka Południowa siłami natury” i Oktawii Kromer za najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob: „Przy wodospadzie”.

Gratulujemy!

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE