Lis 202013
 

„Wszystko za życie” (INTO THE WILD), reż. Sean Penn, na podstawie książki Jona Krakauera, USA 2007.

Główny bohater Chris ukończył studia z bardzo dobrymi wynikami. Wychowywał się wraz z siostrą w typowej, amerykańskiej, dobrze usytuowanej rodzinie. Na pozór wydawało się, że niczego mu nie brakuje. Młody absolwent wybierał się na studia w Harvardzie, a przynajmniej tak oznajmił swoim rodzicom. Coś jednak było nie tak. Po kłótni z rodzicami postanawia zmienić swoje życie i uciec w „dziką głusz”.

Wszystkie oszczędności oddaje organizacji charytatywnej. Jego marzeniem jest Alaska, dokąd zamierza dojechać autostopem, zupełnie bez pieniędzy. Zmienia też swoją tożsamość – odtąd nazywa się Aleksander Superwłóczęga. Nie przynosi mu to jednak upragnionej wolności, ale pozwala zacząć nowy etap – wędrówkę. Chris ucieka przed zakłamaniem i obłudą. Nie jest w stanie zrozumieć zasadniczej kwestii – dlaczego ludzie są dla siebie tacy podli? Nie chce kontroli, ani osądzania, uważa, że przez te zjawiska społeczeństwo jest „chore”. Podczas podróży bohater prowadzi obserwacyjny dziennik, w którym zapisuje swoje myśli i doświadczenia.

Sean Penn przez ponad dwie godziny przedstawia odbiorcom historię człowieka, dla którego podróż stała się życiem. Okazała się ona wędrówką nie tylko przez kraj i kontynent, ale również przez ludzkie serca. Dla dwudziestoczteroletniego, bardzo wrażliwego chłopaka, życie miało głębszy i cenniejszy wymiar. Chciał odzyskać wolność, której szukał w naturze. To jednak ludzie, których spotkał po drodze, prowadzą go do celu jego wędrówki – na Alaskę i ku wolności. Chris odwiedza podczas swej wyprawy Górę Zbawienia (to miejsce istnieje naprawdę w Kalifornii niedaleko miejscowości Slab City). Po ucieczce Chrisa w dziką głusz, zmienia się życie jego rodziny: skłóconych rodziców, którzy w cierpieniu zbliżają się do siebie i siostry, z którą łączy go najgłębsza więź i porozumienie.

Film miał premierę w 2007 roku. Z 32 nominacji (w tym do Oscara) zdobył 4 nagrody (Złote Globy 2008, Gotham 2007, RomeFilmFest 2007, Złote Szpule 2008). Scenariusz napisany jest dobrze, widz wprowadzany jest w historię Chrisa stopniowo, co pozwala na poznanie przyczyn jego zachowania. Zdjęcia, szczególnie te przedstawiające życie bohatera przed wyprawą, chaotyczne i urywkowe mogą przytłaczać i wprowadzać pewien niepokój. Dramat Seana Penna skłania do refleksji nad rolą przebaczenia, które daje prawdziwą wolność.

Mariusz Majta

Małgorzata Czekaj

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE