Wakacje w Turcji.

Turcja – jeden z najpiękniejszych krajów, który zwiedzającym oferuje wiele atrakcji turystycznych, doskonałą infrastrukturę hotelową i gastronomiczną, ciepły klimat umożliwiający podróżowanie do tego kraju przez cały rok.
Kilka lat temu zamachy terrorystyczne oraz nieudana próba obalenia prezydenta zniechęciły turystów do odwiedzania Turcji. Część zamachów dokonywana była w miejscach szczególnie zatłoczonych takich jak lotnisko w Izmirze czy place w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych Stambułu. Rok 2018 okazał się niezwykle korzystny dla ożywienia ruchu turystycznego na tym kierunku. Turcja znów jest modna i coraz więcej Polaków kupuje wycieczki i wczasy do tego kraju. Wakacje w Turcji to przygoda, rozrywka, edukacja, wypoczynek – każdy może znaleźć to, co najbardziej lubi i co mu najbardziej odpowiada i w dodatku to wszystko dostępne jest za niewygórowaną cenę.
Najwięcej turystów z Polski wybiera kurorty położone na południowym wybrzeżu na tak zwanej Riwierze Tureckiej. Najbardziej znane miejscowości to Alanya i Antalya. W obu tych miejscach i w dziesiątkach innych mniejszych miast i miasteczek znajdują się hotele usytuowane bezpośrednio w sąsiedztwie piaszczystych plaż. Wielkość i standardy hoteli są różne – każdy znajdzie coś na swoją kieszeń i według swoich preferencji. Są wielkie marmurowe resorty hotelowe z największą ilość gwiazdek, a obok nich małe, klimatyczne rodzinne pensjonaty z noclegami za kilkanaście euro.
Niezależnie od wielkości hotelu w Turcji wszędzie jest bardzo czysto. Łazienki są najczęściej w kolorze białym i z białymi ręcznikami – na tym kolorze widoczny jest każdy, nawet najmniejszy brud, ale w Turcji rzadko się go znajduje.
Na Riwierze Tureckiej najczęściej spędza się wczasy z opcją żywieniową all inclusive. Wypoczywający tu turyści korzystają z bogatej oferty rozrywek i sportów wodnych oraz jeżdżą na wycieczki krajoznawcze.
Dla osób chcących poznać najcenniejsze zabytki Turcji godna polecenia jest wyprawa na północny zachód do dawnej stolicy imperium – Stambułu. Miasto przed wiekami nazywane Konstantynopolem a następnie Istambułem było miejscem spotkania kultury chrześcijańskiej z kulturami wschodu. To spotkanie dało niezwykłe rezultaty w postaci odmiennych stylów architektonicznych, rzeźbiarskich, zdobniczych. W Stambule łączącym Europę Azją można zwiedzić najcenniejsze zabytki starożytności i średniowiecza oraz epok późniejszych.
Turyści chcący odnaleźć w Turcji ślady greckie i rzymskie powinni wykupić wakacje w jakimś kurorcie ulokowanym na wybrzeżu Morza Egejskiego. Najlepiej lecieć do Izmiru i z lotniska udać się autostradą w kierunku wschodnim. Można zatrzymać się w dużym i hałaśliwym Bodrum lub nieco mniejszym, ale niezwykle urokliwym Kusadasi. Między tymi miastami jest mnóstwo małych miasteczek, wsi, osad nadmorskich, gdzie również łatwo o wygodny nocleg. Z Kusadasi jest tylko 30 kilometrów do najcenniejszego zabytku antycznego – Efezu. Efez jest najlepiej zachowanym miastem starożytnym – nawet na terenie Włoch i Grecji takich zabytków nie ma, więc Efez jest oblegany przez turystów przez cały rok. Jeśli ktoś nie lubi tłoku i upału niech nie jedzie do Efezu w lipcu czy sierpniu. Lepiej przełożyć podróż na październik czy listopad, albo na wiosnę. Przewodnicy wycieczek gdy widzą w porcie w Kusadasi dwa, trzy, cztery statki wycieczkowe, to często rezygnują z wizyty w Efezie, bo wiedzą że z każdego statku klik tysięcy osób jest już na terenie skansenu i tłok jest tam niewyobrażalny.
Wakacje w Turcji warto również poświęcić na zapoznanie się z cudami natury, a tych na terenie tego państwa nie brakuje. Niektóre z nich wpisane są na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Przykładem takiego niezwykłego miejsca może być Pamukkale. W kresie starożytności w Pamukalle był ośrodek uzdrowiskowy dla bogatych patrycjuszy. W basenie z mineralną wodą o właściwościach odmładzających miała się kąpać sama królowa Kleopatra. Ale w Pamukkale nie tylko basen Kleopatry jest atrakcją. Najważniejsze są terasy utworzone przez minerały wytrącające się z wód spływających z gór. Terasy kolorze białym wyglądają z daleka jak wielkie bele bawełny. Pamukalle to w tłumaczeniu z tureckiego znaczy tyle co bawełniana twierdza.
Polacy chcący spędzić wakacje w Turcji przed wjazdem do tego kraju muszą zaopatrzyć się w wizę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here