Lip 302013
 
Tam, gdzie spotykają się ludzie, przyroda i baśnie

Przy zachodnim wybrzeżu Szwecji, nad cieśniną Skagerrak, w miejscowościach Smögen i Lysekil koło Uddevalli przenosimy się w świat skandynawskich bajek.

Szkiery, czyli granitowe wysepki, których powierzchnię wygładził lodowiec, tworzą malowniczą linię brzegową Skandynawii. Są pozostałością po najstarszych europejskich górach. Swoim pięknem rozbudzają wyobraźnię.

Skały o różowym zabarwieniu (porfiry), moreny czołowe, ozy (szczeliny pełne wody, żwiru, piasku i kwiatów), głębokie fiordy i płytkie fjardy oraz torfowiska, bagna i jeziora – to cechy Fennoskandii, krainy ciągnącej się od Norwegii, przez Szwecję i Danię do Finlandii.

Piękno, kryjące się w szwedzkim krajobrazie, na pierwszy rzut oka niepozorne, pokazuje swoją siłę we współpracy człowieka z przyrodą, ich wspólnej, twórczej koegzystencji – opowiada autor zdjęć Jarosław Kajdański, autor dwóch wystaw z wakacyjnych wypraw do Szwecji: „W krainie szkierów” i „Kraina koegzystencji”. I dodaje: – Zaskakuje baśniowość skandynawskiego krajobrazu, co wyjaśnia inspiracje do ich słynnych bajek… Skandynawowie rozumieją i szanują przyrodę, wzorowo chronią każdy jej przejaw. Wiedzą, że są jej elementem… Po powrocie do Polski widać wyraźnie, że u nas jest inaczej. Pyszałkowatość architektoniczna, chaos urbanistyczny – także w Krakowie, jako europejskiej stolicy kultury – upodabnia nas, niestety, do wandali…

– Intencją moich wystaw było otwarcie na to, co małe i piękne, co nieznane, co jest do odkrycia i co jest wokół nas, nawet w najbliższej okolicy.

Fotogalerie powstały dzięki gościnności i uprzejmości moich przyjaciół z lat studenckich i szkolnych, Teresy i Krzysztofa Szneiderów, lekarzy z Polski, którzy osiedlili się w Uddevalli.

Oprac. Fabryka Podróżnika

Zdjęcia: Jarosław Kajdański

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE