Urlop na Krecie

Grecja jest od wielu lat ulubionym, najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem zagranicznych wyjazdów urlopowych. Wczasy, wycieczki objazdowe, podróże samolotem, statkiem, autokarem – formy wypoczynku są bardzo różne, a na miejsce pobytu turyści wybierają najczęściej kurorty na wybrzeżu Morza Egejskiego na kontynencie lub Peloponezie oraz wyspy. Do najczęściej odwiedzanych greckich wysp należą: Kos, Korfu, Rodos, Zakyntos i oczywiście największa z nich – Kreta.
Wakacje na Krecie można planować w dowolnym terminie. Wprawdzie w styczniu jest więcej wilgoci i jest nieco chłodniej, ale nie ma przynajmniej tłoku w miejscach atrakcji turystycznych. Miesiące letnie to oblężenie wyspy przez dziesiątki turystów z całego świata. Latem trzeba liczyć się nie tylko z tłokiem, gwarem, kolejkami do muzeów ale również z wyższymi cenami usług hotelarskich i gastronomicznych.
Kretę warto odwiedzić wiosną. Już w końcówce lutego zaczynają kwitnąć pierwsze rośliny. Coraz więcej słońca i wyższe temperatury sprawiają, że w kwietniu cała wyspa jest dosłownie przykryta różnokolorowym kwiatowym dywanem. Kwitną drzewa, krzewy, zioła, kwiaty ozdobne, żywopłoty – wszystko kwitnie i niesamowicie pachnie. Nad roślinami unoszą się chmary pszczół i innych owadów. Wiosną Kreta jest zdecydowanie najpiękniejsza.
Dla lubiących dojrzałe winogrona, brzoskwinie, granaty można polecić odwiedzenie wyspy jesienią – we wrześniu i w październiku na Krecie jest nadal bardzo ciepło, ale nie upalnie, a w sadach i w winnicach rozpoczynają się zbiory. Wyspa odpoczywa po letnim najeździe gości – można znaleźć więcej miejsc pustych, cichych, spokojnych no i przy tym tańszych niż latem.
Wybór rodzaju wypoczynku nie jest na Krecie bez znaczenia. Jeśli ktoś lubi wczasy i niechętnie rusza się poza teren hotelu, to właściwie wszystko jedno kiedy na Kretę przyleci i o jakiej porze roku. Dla turystów bardziej aktywnych i lubiących zwiedzanie poleca się wykupowanie wycieczek objazdowych albo wczasów z opcją żywienia HB – mając taką opcję można cały dzień podróżować po wyspie wynajętym samochodem lub jeździć z wycieczką autokarową wykupioną u miejscowych touroperatorów. Najlepiej zaplanować sobie dwa urlopy na wyspie, bo obejrzenie wszystkich atrakcji historycznych i przyrodniczych Krety w ciągu krótkiego urlopu jest niemożliwe. Na pierwszą wizytę można wybrać północ lub północny zachód wyspy. Z lotniska położonego w Heraklionie, stolicy wyspy, można dojechać szybko i wygodnie nowoczesnymi drogami do większości kurortów rozlokowanych na wybrzeżu. Zwiedzanie Heraklionu oraz położonego na jego obrzeżach pałacu w Knossos zajmie co najmniej jeden dzień. Pałac, a właściwie jego ruiny to świadectwo niezwykłego kunsztu mistrzów sztuki budowlanej oraz zdobniczej z okresu świetności państwa w tak zwanym okresie minojskim. Skarby z pałacu w Knossos ogląda się w muzeum archeologicznym w Herklionie – wykupując bilet do pałacu płaci się jednocześnie za wstęp do muzeum.
Warto pojechać na zachodnie wybrzeże aby w naturalnym środowisku obserwować piękne morskie żółwie z gatunku karetta. Niektóre okazy osiągają nawet metr – te piękne zwierzęta znalazły na Krecie doskonałe warunki do rozmnażania się (jedyne miejsce w Europie, gdzie karetty się rozmnażają w warunkach naturalnych).
Podróżując po zachodniej części wyspy koniecznie trzeba zobaczyć najpiękniejszą formacją skalną – wąwóz Samaria. Przejście trasą pieszą przez cały wąwóz zajmuje około 8 godzin i wymaga nieco wysiłku. Dla osób mniej sprawnych i silnych jest dostępna trasa skrócona trwająca około 4 godzin. Spacer po dnie wąwozu to niezwykłe przeżycie i wielkie emocje.
Na kolejne wakacje na wyspie warto wybrać miasto na południu wyspy. W samym centrum południowego wybrzeża jest port Ierapetra (Jerapetra) a na wschód od niego wiele małych osad rybackich, w których można znaleźć wygodne hotele na wybrzeżu Morza Libijskiego. Ierapetra jest najdalej wysuniętym na południe miastem Europy. Południe i wschód wyspy nie są tak bardzo popularne jak północ, więc tłok nie taki duży a miejsc atrakcyjnych i ciekawych bez liku. Wakacje na Krecie na pewno staną się niezapomnianą przygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here