Paź 282013
 

W dniach 26 i 27 października br. w odbył się 1. Festiwal Podróżniczy TRAWERS w Polskę. Jego celem była prezentacja podróży po Polsce – kraju, który potrafi zaskakiwać i fascynować.

Trawers rozpoczął się o godz. 12 w sobotę, w klubie Literki prz ul. Joselewicza 21. Najpierw spłynęliśmy Wisłą na tratwie z butelek, w ramach projektu Baltica Projekt. Uczestnicy nietypowego spływu zachęcali nas, abyśmy próbowali i swoich sił, a przy okazji pokochali najdłuższą polską rzekę. Piotrek Waksmundzki zabrał nas w Maraton Rowerowy Dookoła Polski. 3130 km w 10 dni przejechał śpiąc po 4 godziny dziennie! MRDP to jeden z najdłuższych maratonów na świecie.

Piotrek Thier pokazał nam Gliwice od zupełnie innej strony – zielonej, przyrodniczej, pięknej. Podzielił się z nami kilkoma ciekawostkami z życia i historii miasta, postaci związanych z tą miejscowością i zachęcił nas, rzecz jasna, do odwiedzenia Gliwic.

Jeszcze tego samego dnia, w sobotę, posłuchaliśmy nieco o jeździe na monocyklach, wspinaczce i turystyce w Polsce międzywojennej; poznaliśmy smak Warmii i Mazur. Atrakcją był hamak firmy Lesovik, w którym można było sobie poleżeć i zrobić zdjęcie. Hamak był nagrodą główną festiwalu.

W niedzielę usłyszeliśmy m.in. o polskich dialektach i uczyliśmy się śpiewać piosenkę po kaszubsku z panią Małgorzatą Kosiacką-Słoń. Wcześniej Marcin „Cinek” Korzeniewski zabrał nas na slackline, czyli ekstremalne chodzenie po linie. Widoki były piękne, ale niektórzy woleli nie patrzeć w dół 😉 Pojechaliśmy na nartach w Tatry, razem z Piotrkiem Śnigórskim. Powiedział nam, jak dobrać narty i wiązania do skituru i w jakich miejscach jeździć w określonych porach zimy.  Byliśmy też na polskich zamkach z Olgierdem Mikołajskim i przeszliśmy ze Świnoujścia do Helu razem z Kubą Terakowskim. Każdy z nas otrzymał także poradnik na temat ratowania fok i morświnów znad Bałtyku. Istnieje specjalny numer, na który można dzwonić, kiedy znajdziemy te zwierzęta na plaży i uznamy, że potrzebują one pomocy człowieka (np. są wychudzone, albo zranione).

Błękitny Patrol WWF: 0 795 536 009

Należy także pamiętać, że foki są dzikimi zwierzętami. Nie wolno do nich podchodzić, straszyć, drażnić, polewać wodą, ani zaganiać do wody (one odpoczywają na plaży).

Pod koniec dnia obejrzeliśmy film o Łemkach, którzy niegdyś zamieszkiwali Beskid Niski w Polsce. Poznaliśmy ich kulturę oraz tradycję grekokatolicką.

Do zobaczenia na kolejnych edycjach festiwalu!

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE