Maj 222014
 

Wszystko zaczęło się od strony: http://www.workaway.info/ Tam znalazłem opcję nocleg oraz wyżywienie w zamian za drobną pracę (ok. 5 godzin dziennie). Niektórzy gospodarze są chętni przyjąć taką pomoc nawet na kilka miesięcy. W takim układzie odpadają największe koszty jak nocleg i jedzenie.

Po wysłaniu setek wiadomości – w końcu zdecydowałem się na pobyt na farmie w Okayamie (Zachodnie Honsiu). Mieszkając u Japończyków mogę też ćwiczyć swój japoński oraz poznawać zwyczaje oraz dowiedzieć się, gdzie są miejsca warte obejrzenia.

Przyznam, że wygląda to jak z bajki. Przyjedziemy w kwietniu, gdy cała natura budzi się do życia i pięknie rozkwita. Spędzimy tam ok. 3 tygodni. Od 5 do 28 kwietnia.

Ale to tylko pierwsza część wyprawy (ta spokojniejsza). Potem, na początku maja wyruszamy do Tokyo historycznym szlakiem Tōkaidō. Pieszo, stopem albo wypożyczonymi rowerami (można wypożyczyć w jednym mieście i oddać w drugim) zamierzamy pokonać ponad 700 km. Czyli 136 godzin idąc pieszo, 8 godzin jazdy samochodem – za to ekspresem Sanyo Shinkansenem zaledwie 4 godziny i 22 minuty.

Przejdziemy przez 4 regiony: Chugoku, Kansai, Chubu, i Kanto – drogą idącą wzdłuż morza Harima-nada, by później odbić w las (gdzieś za Kyoto) i kawałek przez góry (za Nagoyą). Przed Tokyo znów wrócimy na trasę idącą przy morzu.

SAM_0562Na zdjęciu: Kuba Mierosławski (niższy) i Dawid Wasik (wyższy), uczestnicy wyprawy./fot. arch. prywatne

Grunt to poruszać się do przodu 🙂 Zwiedzanie Japonii z plecakiem i namiotem bardzo ekscytuje. Nocować będziemy na polach namiotowych (czasem darmowych) albo u Japończyków poprzez Couchsurfing (w większych miastach).

Nasza trasa nazywa się od drogi Tōkaidō 東海道 – Szlak na wschód wzdłuż morza. Kiedyś ludzie często pokonywali tą trasę pieszo, konno czy przy pomocy wozów zaprzężonych w woły, czy riksz. Wyżsi w hierarchii przemieszczali się w kago (rodzaj lektyki). Kobiety miały zakaz podróżowania samotnie więc zawsze musiał im towarzyszyć mężczyzna.

Tokaido 700 km

Kuba Mierosławski

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE