Lis 262013
 

Dawny trakt handlowy z Poznania do Wrocławia wiódł przez wiele miasteczek, które dzisiaj są trochę zapomniane. Postanowiliśmy je odwiedzić i opowiedzieć o nich. A nuż ktoś z Was będzie miał okazję się w nich zatrzymać?

 

 

 

 

 

Bojanowo

W połowie XIX wieku miasteczko dotknął wielki pożar, który pochłonął większość zabytków oraz dawny zbór ewangelicki przy rynku. Odbudowana ze zgliszczy miejscowość leży przy dawnym trakcie handlowym z Poznania do Wrocławia. Na miejscu zboru wybudowano Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie zachowały się zabytki z okresu przed pożarem. W Bojanowie można zatrzymać się na kawę i spacer po rynku.

Bojanowo Rynek w Bojanowie

 

Rydzyna

Grzybiarzom nazwa tej miejscowości może kojarzyć się z rydzami, ale prawdopodobnie Rydzyna pochodzi od rdzawego osadu pozostawianego na podmokłych łąkach przez rudy darniowe (dawniej teren był tam bardzo bagnisty).

Rydzyna Rynek w Rydzynie

Początków miasta należy szukać już w średniowieczu. Rydzyna była w owym i późniejszym czasie ważnym punktem wymiany między Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Jej pierwszym wielkim właścicielem był rycerz o małopolskim pochodzeniu, Jan z Czerniny, który potem przyjął nazwisko Rydzyński.

W Rydzynie zachował się unikatowy barokowy układ przestrzenny. W zabytkach zapisane są barwne dzieje miejscowości. Do historycznych ciekawostek należy m.in. osiedlenie się na początku XVIII w. architekta Pompea Ferrari (właśnie o takim nazwisku!), a 4 lata później, właściciel Rydzyny Stanisław Leszczyński został królem Polski. Były to czasy niebezpieczne – władca większość swego panowania spędził na zamku w Rydzynie (dziś hotel). Niedaleko miasta znajduje się miejsce, w którym stoczono bitwę pod Poniecem.

Na rynku znajduje się pomnik Świętej Trójcy, według historii, upamiętniający epidemię dżumy w 1709 r. Kiedy po bitwie pod Połtawą, król Leszczyński emigrował Rydzynę przejął przywrócony na tron władca August II Mocny. Następnie właścicielem został książę August Sułkowski. Pod jego rządami Rydzyna i pobliskie Leszno silnie się rozwinęło.

Już w 1925 roku Rydzyna należała do Polski.

 

Leszno

W Lesznie atrakcją jest szkoła szybowcowa. Można wykupić samolotowy lub szybowcowy kurs zapoznawczy, który obejmuje szkolenie i lot w podniebnych przestworzach.

Szkoła szybowcowa w Lesznie Szkoła szybowcowa w Lesznie

 

W krainie wiatraków

Żeby zobaczyć wiatraki, nie trzeba już jechać do Holandii. Wystarczy zajrzeć do Wielkopolski. Powyżej jeden z polskich wiatraków – Józef. Z polskich województw najwięcej wiatraków jest w wielkopolskim. Są to wiatraki różnego typu oraz wieku. Łącznie jest ich ok. 148. Rzec by można, że „Józek” jest wiatrakiem uprzywilejowanym, ponieważ ma własną stronę internetową i należy do Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Rydzynie.

Wiatrak Józef Wiatrak Józef

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Czekaj

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE