Cze 142013
 

Anna Maria Goławska i Grzegorz Lindenberg jeżdżą do Włoch od wielu lat, do Toskanii – od siedmiu. Choć znają ją bardzo dobrze, za każdym razem odkrywają coś nowego.

Recenzja książki A. M. Goławskiej i G. Lindenberga „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny”.

Bogactwo włoskiej krainy postanowili opisać w „Przewodniku subiektywnym”, składającym się z dwóch części. W pierwszej znajdziemy informacje i praktyczne wskazówki w podróży, w drugiej zwiedzimy regiony Toskanii z uwzględnieniem najciekawszych miast i zabytków. Wśród fotografii nie znajdziemy upiększonych zdjęć „oklepanych zabytków”, ale koty w kamiennych donicach i pracownika czyszczącego mury miejskie – jak najbardziej.

Książka pomoże nam zorganizować podróż i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w jej trakcie. Autorzy prostym i konkretnym językiem doradzają m. in. jak znaleźć nocleg dostosowany do naszego stylu podróżowania, jak korzystać z internetu, gdzie i co zjeść, gdzie i za ile robić zakupy. Poznamy także włoskie przyzwyczajenia, np. w jakich godzinach trwa sjesta i co, zamiast reklam, Toskańczycy wieszają przy ulicach.

Goławska i Lindenberg zabierają nas w podróż nie tylko w znaczeniu geograficznym, ale również historycznym i kulturowym. Dzięki cytatom z dawnych przewodników dowiemy się, w czym zmieniła się Toskania, a co pozostało od wieków takie samo. To zupełnie zmieni nasze spojrzenie – z turystów staniemy się wędrowcami, odkrywającymi niekiedy głęboko skrywane tajemnice Toskanii i Umbrii; zajrzymy do miejsc nieznanym „weekendowym” turystom.

„Przewodnik subiektywny” to pozycja dla tych, którzy w podróży wymagają więcej niż tylko wypoczynku i fotografowania zabytków. Ci, którzy chcą wtopić się w tłum mieszkańców i wchłonąć toskański klimat, będą zadowoleni. Wszystkie informacje poparte są własnym doświadczeniem oraz szeroką wiedzą o historii, kulturze i postaciach tego regionu. Jeśli podróżujemy samochodem, przydadzą nam się informacje, którą drogą dojedziemy do miejscowości i zabytków.

Ułatwieniem dla korzystających z przewodnika jest przejrzysty plan treści, wytłuszczone nazwy miejscowości i linki do przydatnych stron internetowych – wszystko zgromadzone w jednym miejscu, w ładnej szacie graficznej, przygotowanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Małgorzata Czekaj

Przeczytaj fragment

Anna Maria Goławska i Grzegorz Lindenberg, Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2013.

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE